Főoldal > Hogyan gyakoroljuk a mettát gyerekekkel
Nem lehetünk túl fiatalok a szerető kedvesség gyakorlásához. De hogyan tanítsuk meg a mettát gyerekeinknek?
Amikor az ember hazatér egy csendes elvonulásról, tele van szerető kedvességgel, és nem ritkán azon kapja magát, hogy hangosan mondogatja a mettá meditáció szövegének egyes sorait:
Légy boldog!
Légy biztonságban!
Légy erős!
Legyen könnyű az életed!
Az ősi páli szövegekből származó mettá szó jelentése barátságosság, szerető-kedvesség. Általában a meditáció egy fajtájára használjuk, amelyben a gyakorló meghatározott mondatok recitálásával boldogságot kíván önmagának, aztán fokozatosan kiterjeszti a kívánságot másokra, végül univerzálisan valamennyi érző lényre.
A mettá gyakorlása gazdagítja az életünket, mert melegséget hoz a szívünkbe, és általa hajlamosabbak leszünk a jóindulatra és az együttérzésre. Ez a kellemes hatás azonnal is bekövetkezhet, de gyakoribb, hogy fokozatosan alakul ki; egyre elégedettebbek leszünk és jobban értékeljük az embertársainkat.
Ha megértjük a mettát, akkor felhasználhatjuk saját, majd gyermekeink életének barátságosabbá tételére.
Válasszunk egy csendes helyet, ahol semmi sem vonja el a figyelmet, és egy olyan időpontot, amikor gyermekünk kipihent, jóllakott és nagyjából elégedett. A gyakorlás lehet hosszabb-rövidebb a gyermek életkorától függően, de a rendszeres közös gyakorlás során a gyermek egyre tovább tud majd gyakorolni, és valószínűleg ez ránk is igaz.
Helyezkedjünk el kényelmesen egy párnán, széken vagy a kanapén. A célunk az, hogy a testünket kényelembe helyezzük, míg az elménk élénk. Kérjük meg a gyermeket, hogy hunyja le a szemét, és érezze, ahogy lélegzete ki-be jár. Ha szeretné, számolhatja a lélegzetvételeit. Ha a lélegzetünket figyeljük, az elménk elengedi a zavaró gondolatokat, és felkészül a gyakorlásra.
Magyarázzuk el, hogy a mettá egy olyan gyakorlat, amelyben saját magunknak és másoknak is boldogságot kívánunk. Mondjuk el, hogy négy mondatot fogunk ismételgetni, és kezdjük el őket recitálni.
Az első mondat: „Legyek boldog!” Ahogy a gyermek belélegez, javasoljuk, hogy mosolyogjon, ha van kedve. Amikor arra gondol, hogy legyen boldog, nem kell ebben a pillanatban boldognak lenni. Csak kísérletezzen a gondolataival, tapasztalja meg, milyen érzés önmagának boldogságot kívánni.
A második mondat: „Legyek biztonságban!” Belégzésnél lehet valami olyanra gondolni, ami megnyugtatja: egy plüssállatra vagy egy ölelésre. Nem gond, ha az elméje nem akar kikötni semmi meghatározott dolognál. Elég, ha kimondja a szavakat.
A harmadik mondat: „Legyek erős!” Erő lehet a jó egészség, vagy hogy nem hátrálunk meg, ha a dolgok nem a kedvünk szerint alakulnak. A lassú és egyenletes belégzésnél a gyermek elképzelheti ezt a helyzetet.
Az utolsó mondat: „Legyen könnyű az élet!” Ez mind a test, mind a lélek szabadságát jelenti. A gyermek nyelvére így fordíthatjuk le: „Ne legyen nehéz semmi, de ha mégis, ne legyen probléma a nehézség.” Elképzelhet egy tutajt, amely könnyeden ringatózik a hullámokon.
Most, jó érzésekkel felvértezve, gyermekünk készen áll arra, hogy másokért gyakorolja a mettát: valakiért, akit szeret, egy semleges személyért, egy problémásabb személyért, és végül valamennyi lényért. Tanítsuk meg rá, hogy mondja el ugyanazokat a mondatokat rájuk vonatkoztatva, melyeket az előbb magára mondott.
Megkérdezhetjük tőle: „Hogyan érzed magad a mettá gyakorlásától?” vagy „Mi tetszik a legjobban a mettában?” Boldogan fedezheti fel, hogy ahogy egy gyógyszer leviszi a lázat vagy egy szopogatótabletta enyhíti a torokfájást, a mettá könnyíthet belső terhein. Mindenképpen hívjuk fel rá a figyelmét, hogy a gyógyszeresdobozban rejtőző, jól elzárt elixírekkel ellentétben a mettá-gyógyszert bármikor elérheti és elveheti.
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont
2024. november végén egy rövid, három napos kvanum zen elvonulás volt Etyeken, amelyet a tiszteletreméltó Arne Schaefer dharma mester vezetett, aki Berlinből érkezett, hogy tanítást
Az egységes ellenállás ritka megnyilvánulásaként a nepáli kormányszervek a jelentések szerint összefogtak, hogy megakadályozzák a Kína által kinevezett Pancsen Láma, Gyalcen Norbu beutazását. Norbut széles