Főoldal > Francia Street Art bhutáni templomokban
Egy francia művész, akit Invader néven ismernek, 11 színes mozaikot helyezett el Bhután utcáin, közterein és templomaiban. Bár sokan örültek ennek (köztük a szerzetesek), voltak, akik szerint ezzel elcsúfítja a történelmi épületeket.
Invader a korai számítógépes játékok látványvilágát reprodukálja mozaikokból, és a nevét is az egyik első videojátéktól, az 1978-ban megjelent Space Invaderstől kölcsönözte. Mint sok más utcaművésznek, neki is célja, hogy a műalkotásokat kihozza a galériák mesterséges közegéből az utcára, az emberek közé. Ezzel a művészetet beemeli a mindennapokba, eltörli a mesterséges határt élet és művészet között.
Invadernek több, mint 33 országban vannak installációi, melyek száma már több ezerre rúg.
Egészen extrém helyeken is találkozhatunk a keze nyomával: a Mexikói öböl mélyén, vagy a Nemzetközi Űrállomáson.
Mindegyik alkotás kihelyezésekor gondosan dokumentál mindent, az adatokat pedig egy remek, online is elérhető adatbázisba gyűjti.
A bhutáni akció ötlete egy barátjától jött, aki tibeti buddhizmust gyakorol –mondja egy interjúban. Ez a barátja mesélt neki Bhutánról, amit csodálatos helynek festett le. A művészt annyira lenyűgözte a beszámoló, hogy elhatározta, ő is ellátogat oda. Ajándék gyanánt 11 mozaikot készített, melyek témája a buddhista és a bhutáni kultúra.
Amikor a Királyságba érkezett, fogalma sem volt róla, hogyan fogadják majd az ajándékot. Szerencsére mindenki rendkívül érdeklődő és kedves volt. A Chagri kolostorban, Bhután legrégebbi kolostorában járva megkérdezte a szerzeteseket, hogy kitehet-e egyet a mozaikok közül valahol. Invader egy lépcsőre, vagy valami félreeső helyre gondolt, de a szerzetesek azt mondták, nagyon megtisztelő lenne, ha a templom belsejében állítaná ki a műalkotást, melyet ők választhattak ki. Az akcióról rövid videóban adott hírt az Instagramon.
Invader arról számolt be, hogy a bhutániak körében csak pozitív fogadtatásban részesült a művészete. Egy amerikai turista azonban dühös kampányt indított Bhutánban és a közösségi médiában a mozaikok eltüntetése érdekében.
A kampány annyira sikeres volt, hogy azóta szinte az összes installációt eltávolították a hatóságok, akik azóta vizsgálják a történteket.
A vele készült interjúban a művész megköszöni a bhutáni embereknek az együttérző üzeneteket, és elmeséli, hogy azóta egy magasrangú bhutáni láma meghívta a kolostorába, hogy készítsen oda egy mozaikot, ezzel békét üzenve mindenkinek.
Történt már ehhez hasonló az utcaművésszel: 2014-ben Hong Kongban távolították el a hatóságok az összes installációját. A helyi közösség itt is elégedetlenségét fejezte ki amiatt, hogy a nagyszerű műtárgyak eltávolításra kerültek.
Szurei Szaszai, a 89 éves, a Japánból származó buddhista szerzetes a vezetője az indiai buddhizmus újraélesztésére irányuló erőfeszítéseknek, valamint a kasztalapú társadalmi megkülönböztetés felszámolásának, ami
A Tergar Meditációs Közösség, amelyet a tibeti buddhizmus Karma Kagyü és Nyingma vonalának meditációs tanítója és mestere, Jonge Mingyur Rinpocse alapított, bejelentette, hogy Mingyur Rinpocse
Malik Tóth István jógaoktató, számos spirituális könyv fordítója. Ebben a riportban Dzogcsen Pönlop Rinpocse: Halált meghaladó tudat c. könyvéről beszélgettünk vele. Idézet a könyvből: „A