Főoldal > Srí Lankán szükségállapotot hirdettek ki
A buddhista országban azután hirdették ki a rendkívüli állapotot, hogy a szingaléz és a muzulmán csoportok közti zavargások kritikus méretűvé duzzadtak. Egy nagyváros, Kandy két körzetében 10 napig a katonaság fogja ellátni a rendfenntartói feladatokat. Ezt a mandátumot a Srí Lanka-i parlament szükség esetén meghosszabbíthatja.
A mostani zavargások egy szingaléz nemzetiségű teherautósofőr temetése után kezdődtek. A Reuters szerint a férfi pár nappal azután halt meg a kórházban, hogy összetűzésbe keveredett négy muzulmánnal. A temetés után szingalézekből álló tömeg muzulmán boltokat gyújtott fel. Az egyik leégett épület romjai közt egy muzulmán fiatalember holttestét találták meg.
A zavargásokat letartóztatások, a hadsereg bevonása és kijárási tilalom követte.
A nem egészen egy évtizede véget ért, tamil szeparatisták és a szingaléz kormányzat közötti polgárháború óta a Délkelet-Ázsiai ország rögös úton halad a biztonság felé. A szigeten a túlnyomó többségben lévő, buddhista szingalézek a muzulmánokkal és a hindu tamilokkal osztoznak. Az együttélés békéjét nem segítik a magukat buddhistának valló radikális csoportok, melyek minden adandó alkalmat kihasználnak a muszlimellenes érzelmek felkorbácsolására. Ezek a csoportok rendszeresen bíztatják a fanatizálható híveiket, hogy támadjanak muszlimokra –mondta el Alan Keenan Srí Lanka-szakértő a Guardiannek.
Keenan szerint a 2015-ben leváltott kormányzat is felelős volt azért, hogy a gyűlöletbeszéd ennyire elterjedhetett. “Sokan úgy gondolják, hogy az etnikai gyűlölködés egy új ellenségkép keresésének eredménye. A szavazatok elnyerése érdeklében a tamilok helyett most a muzulmánokat állítják be úgy, mint akik veszélyt jelentenek a buddhista szingalézekre” –mondta Keenan.
Beszélgetésünkből kiderül, hogyan ünnepli Cser Zoltán a karácsonyt, szó esik a legfontosabb kérdésről, azaz hogy tudunk-e a szeretteinknek időt, energiát, teret adni, de arról is,
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont
Minden decemberben megkérjük Karsai Gábort, a TKBF rektorát, hogy meséljen A Tan Kapuja Buddhista Főiskola évéről. Fogadják szeretettel az ez évi beszámolót. Riporter: Horváth M.