Főoldal > Bizarr „haláltudatosság” kávézó Bangkokban
Az AFP hírügynökség arról tudósít, hogy Bangkokban egy frissen nyílt, bizarr „haláltudatosság” kávézó borzolja a kedélyeket, melynek célja, hogy a sajátos, temetés-tematikájú berendezés által a vendégek szembenézhessenek saját halandóságukkal, és akár koporsóba is fekhessenek.
Meghalok egy csésze kávéért, érezzük néha. Ilyenkor, ha Bangkokban járunk, beugorhatunk a kávézóba, amely a tematikus kávézók divatját meglovagolva, buddhista alapokon, a saját halandóságunkkal szembesít bennünket – hogy aztán jobb életet élhessünk.
Az étlapon olyan italok szerepelnek, mint „halál” vagy „fájdalom”; egy csontváz üldögél a sarokban a díványon, és az egész berendezés a „porból lettünk, porrá leszünk” gondolatkört jeleníti meg ebben a szabadtéri kávézó-étteremben. A „Kid Mai (Gondold Újra) Halál Café” középpontjában egy szépen díszített fehér koporsó áll, és arra biztatják a vendégeket, hogy feküdjenek bele pár percre, és gondolkodjanak el az élet végességén – aminek jutalma egy akciós ital.
– Mintha temetésen lennék – mondja a 28 éves Duanghatai Boomoh, majd nevetve belekortyol csokoládés „halálturmixába”.
Ő és néhány kíváncsi vendég egymás után másznak a faládába, és barátaik ráteszik a koporsóra a fedelet.
– Az első gondolatom az volt, mi van, ha nem nyitja ki senki? – mondta Duanghatai, miután kimászott a koporsóból. – Hogyan közölhetem a többiekkel, hogy „itt vagyok, még élek”? Azt hiszem, ilyen érzés lehet, ha az ember tudja, hogy hamarosan meghal – gondolkodik a lány.
A kávézó vendégei különleges társaságban élvezhetik az italokat. Forrás: AFP
A kávézó tulajdonosa azt nyilatkozta, hogy étterme több, mint fricska a thai fővárosban elterjedt cuki és kuckós kávézók irányába: egyébként van itt minden: a macskás, kutyás és szurikáta tematikájú kávézóktól az unikornisos vagy sellős éttermekig.
Veeranut Rojanaprapa egyébként egyetemi tanár és társadalomkutató is, és a kávézóval az a célja, hogy megismertesse a thai embereket (akiknek 90 százaléka buddhista) a haláltudatosság jótékony hatásaival.
– Tapasztalatunk szerint aki tudatában van a halandóságának, kevésbé kapzsi vagy haragos – mondja Dr Veeranut, aki mosolygós kedélye dacára vonzódik a morbid dolgokhoz. Úgy véli, a mulandóság és éntelenség buddhista koncepciója megszabadíthatja a thai társadalmat az olyan krónikus problémáktól, mint az erőszak vagy a korrupció.
– Amikor valaki tudatában van a halandóságának, jól fog cselekedni. Ezt tanítja a Buddha – fejtegeti.
A koporsó-élmény arra sarkallhatja az ország technikafüggő ifjúságát, hogy egy pillanatra megálljanak és ebből a perspektívából nézzenek rá az életükre.
– Amikor a tinédzserek lefekszenek a koporsóba és rájuk zárjuk a fedelet, a sötétség és a szűk hely miatt kénytelenek önmagukra figyelni… és eszükbe jut, mi mindent nem tettek még meg – fejtegeti Dr Veeranut, hozzátéve, hogy ő maga minden este átgondolja saját múlandóságát.
A professzor nem az első, aki a feltámadás élményét kínálja a thaiföldieknek: van egy templom Bangkok mellett, amely arról híres, hogy szimbolikus temetéseket rendez a hívőknek, akik szeretnék lelküket a rossz karmától megtisztítani.
Ám a koporsós kávézó Bangkok északi részén, egy helyi közösségi centrum közepén található, így az egész nyilvánosságot emlékezteti a halandóságra, aminek nem minden környékbeli örül. A kávézó ráadásul olyan táblákat helyezett el a környékbeli sétálóutcában, mint hogy „Mi az életeted értelme?”
A kerület Facebook-oldalán valaki így kommentálta a dolgot: „Ez nagyon zavaró. Nagyon furcsa érzés ott sétálni, lehet, hogy kerülni fogom ezt az útvonalat.”
Dr Veeranut azt mondja, örül a vitának, mert az a siker jele. – Örülök az összes panasznak. Mert ha panaszkodnak, az azt jelenti, hogy eszükbe jutott a halál, hogy tudatában vannak a halálnak.
Beszélgetésünkből kiderül, hogyan ünnepli Cser Zoltán a karácsonyt, szó esik a legfontosabb kérdésről, azaz hogy tudunk-e a szeretteinknek időt, energiát, teret adni, de arról is,
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont
Minden decemberben megkérjük Karsai Gábort, a TKBF rektorát, hogy meséljen A Tan Kapuja Buddhista Főiskola évéről. Fogadják szeretettel az ez évi beszámolót. Riporter: Horváth M.