Főoldal > Buddhista és dalit szavazatokon múlik az indiai választás
Az indiai kormány alsóháza április 11. és május 19. között választást tart. A hét fordulóból álló eseményt a világsajtó a demokrácia legszélesebb körű eseményeként harangozta be, és a jelenlegi miniszterelnök, Nahendra Modi, valamint pártja, a Bharatiya Janata Party (BJP) sorsa is múlik rajta. A hindu nacionalista BJP-nek a győzelemhez a nem-hindu szavazatokra is szüksége van, így a buddhista és kaszton kívüli (dalit) szavazóbázist is igyekeznek megszólítani.
Modi ezért kampányában mindennél jobban támogatja a buddhista szent helyek régészeti feltárását, és dr. B.R. Ambedkar emléke előtt is igyekszik gyakran tisztelegni. Az 1956-ban elhunyt emberjogi harcost a kasztok egyenlőségéért küzdők atyjának tekintik világszerte.
Tiszteletreméltó Prashil Ratna, a Sanghakaya Alapítvány elnöke úgy véli, a Gujarat államban élő több, mint 2.5 millió buddhista száma egyre növekszik a nacionalista államvezetés hatalomra jutása óta.
A választás egy hetekig tartó határkonfliktus utórezgései közepette zajlik. Február 14-én egy pakisztáni öngyilkos merénylő 40 indiai katonával végzett, amire India, majd válaszul Pakisztán, légitámadásokkal reagált.
A választási kampányban is érezhetőek az indulatok. Mindennaposak a megvesztegetésről, álhírek terjesztéséről szóló híradások a közösségi és a hivatalos médiában. Amit Shah, Modi jobbkeze kijelentette: ha újra megválasztják őket, kidobja az illegális bevándorlókat, akik alatt a keresztényeket és a muzulmánokat értette, a hindu és buddhista menekültek előtt ugyanis a kapu nyitva áll. Egy tweetjében így fogalmazott: „Bevezetjük a Nemzeti Nyilvántartási Rendszert (NRC) az egész országban. Minden egyes betolakodót eltávolítunk az ország területéről, aki nem buddhista, hindu, vagy szikh.”
Annak ellenére, hogy a jelenlegi kormányzat kapcsolata korántsem felhőtlen a buddhista közösséggel, az tagadhatatlan, hogy Modi sokat tesz azért, hogy a buddhizmust a helyi és a nemzetközi kapcsolatai részévé tegye. Rövidesen kiderül, hogy a BJP által vizionált „védikus” társadalom ugyanolyan vonzó-e például a kínai, vagy japán buddhista kisebbség számára, mint a hindu többségnek.
Beszélgetésünkből kiderül, hogyan ünnepli Cser Zoltán a karácsonyt, szó esik a legfontosabb kérdésről, azaz hogy tudunk-e a szeretteinknek időt, energiát, teret adni, de arról is,
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont
Minden decemberben megkérjük Karsai Gábort, a TKBF rektorát, hogy meséljen A Tan Kapuja Buddhista Főiskola évéről. Fogadják szeretettel az ez évi beszámolót. Riporter: Horváth M.