Főoldal > Újrahasznosított műanyagból készül a legújabb szerzetesi öltözet
A thaiföldi Chak Daeng kolostorban a környezettudatosság látványos példában nyilvánul meg: a szerzetesek összegyűjtik a környék eldobott műanyag flakonjait és egy feldolgozóüzembe szállítják. Innen már szövetként kerül vissza hozzájuk, melyet a templomban önkéntesek szabnak és festenek szerzetesi ruhává.
A kezdeményezésre nagy szükség is van: Thaiföld a világ hatodik legnagyobb műanyagszemét-termelője Kína, Indonézia, a Fülöp-Szigetek, Vietnám és Srí Lanka után. A Nikkei Asian Review adatai szerint az ország 1.03 millió tonna műanyag szemetet termel évente, melynek több, mint 3%-a az óceánban végzi. Egy 2017-es felmérés szerint egy átlagos thai naponta 8 műanyag zsákot használ el, ami az egész lakosságra vetítve több, mint 198 milliárd zacskó évente.
A thai templom szerzetesei nem csak a ruhájukat készítik újrahasznosított műanyagból, de például különféle bútorokat és használati tárgyakat is előállítanak ilyen módon, ezzel is példát mutatva a társadalomnak. Üzenetük világos: a túlfogyasztás és a szemetelés visszafordíthatatlan károkat okoz a környezetnek és ezáltal nekünk is, ezért minél előbb meg kell állítani ezeket a folyamatokat.
Beszélgetésünkből kiderül, hogyan ünnepli Cser Zoltán a karácsonyt, szó esik a legfontosabb kérdésről, azaz hogy tudunk-e a szeretteinknek időt, energiát, teret adni, de arról is,
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont
Minden decemberben megkérjük Karsai Gábort, a TKBF rektorát, hogy meséljen A Tan Kapuja Buddhista Főiskola évéről. Fogadják szeretettel az ez évi beszámolót. Riporter: Horváth M.