Főoldal > Maszkot és arcpajzsot hordanak a thai szerzetesek
Buddhista szerzetesek Thaiföldön a YouTube csináld-magad videóihoz fordultak segítségért, hogy az oly szükséges szájmaszkokat és arcvédő pajzsokat gyorsan elkészíthessék, hogy megvédjék magukat a koronavírustól. Ahogy a koronavírus járvány egyre tovább terjed a dél-ázsiai királyságban, a théraváda kolostorok továbbra is a napi menetrendjük szerint élnek, házi készítésű személyes védelmi eszközök (PPE) használatával. Thaiföld 104 új ismert esetről számolt be csütörtökön, így az összes igazolt fertőzött esetek száma 1,877-re emelkedett, 15 haláleset mellett e sorok írásakor.
A Bangkok nyugati része mellett elterülő Nonthaburi tartományban lévő Matchantikaram templom szerzetesei lefilmezték ahogyan alamizsnáért mentek. Ahogy a maszkjaikra kérdeztek, a szerzetesek elárulták, hogyan készítették: „A YouTuberól tanultuk és már három napja csináltuk.” – mondta Phra Maha Somkiat Yannasuttho. „Az egyik világi lakónkat kértem meg, hogy menjen ki és vásároljon átlátszó műanyaglapokat, anyagokat és gumiszalagokat, aztán mi magunk összeállítottuk őket.” (Coconuts Bangkok)
A szerzetesek sáfrányszín maszkokban tűnnek fel, ami jól illik a ruhájukhoz, arcuk előtt házilag készített arcpajzsokkal ami védi a szemüket és megvédi az egész arcukat, hogy a fertőző cseppek kerüljenek rá, illetve róluk másokra.
„Szájmaszkot hordtam és alig tudtam lélegezni” – mondja egy másik szerzetes. „Aztán ahogy jobban utánanéztem, azt találtam, hogy a cseppfertőzés a szemen keresztül is bekerülhet, így hát csináltam egy arcpajzsot.” (Coconuts Bangkok)
Míg napi alamizsnakörút, a pindacsára napi szertartás maradt a legtöbb thaiföldi kolostorban, az országban sokan azt javasolják, hogy változtassanak ezen a hagyományon a globális koronavírus járvány miatt. „Nagy szentségtörés lenne részemről, ha azt javasolnám, hogy tartózkodjanak az eltávozástól mostanság? Aki alamizsnát akar felajánlani, az egy ételházhozszálítási alkalmazás segítségével már most is megteheti” – írta Anan Jaikhumkao a Facebookon. (Coconuts Bangkok)
Thaiföld március 26-tól kezdve jelentette be a veszélyhelyzetet, széleskörű lezárásokat vezetve be. Az országhatár le van zárva a külföldi látogatók előtt, a közösségi összejöveteleket törölték és a nem létszükségletet kielégítő üzleteket bezáratták április végéig.
„Thaiföld fordulóponthoz érkezett a járványkezelésben, és a helyzet még sokkal rosszabb is lehet” – mondta Prayuth Chan-Ocha miniszterelnök televíziós beszédében március 25-én Bangkokban. „Fontos a szigorú intézkedések bevezetése a járvány terjedésének lassítása érdekében.” (Bloomberg)
További intézkedések léptek életbe a miniszterelnök beszéde óta, mivel a fertőzések aránya tovább emelkedik. Thaiföld legnagyobb szigetét, Phuketet lezárták hétfőn, a szigetre irányuló és a szigetről induló szállítmányok zömét leállították. Csak a létszükségletű árukat szállító járművek élveznek jelenleg kivételt.
Mától kezdve Bangkok minden üzletének zárva kell tartania éjféltől hajnali ötig, és az összes park is teljesen zárva tart a hónap végéig, a Bangkok-i Városi Hivatal (Bangkok Metropolitan Administration – BMA) tegnapi bejelentése alapján.
„Kérem értsék meg, hogy le kell csökkentenünk az emberek csoportosulását annyira, amennyire ez csak lehetséges. Rendszeresen ellenőrizni fogjuk a bezárt helyszíneket. Amennyiben a tudományos és orvosi eredmények arról számolnak be, hogy biztonságos az újranyitás, meg fogjuk fontolni.” – mondta Pongsakorn Kwanmuang a BMA szóvivője. (The Straits Times)
A 2015-ös népszámlálás adatai szerint a thaiföldi lakosság 94,5 százaléka buddhista. Az iszlám a második legnagyobb vallás, amit leginkább az ország déli részében gyakorolnak, 4,29 százalék. A keresztények a lakosság épp hogy egy százalékát teszik ki. A királyságban 40,000 buddhista templom található, mintegy 300,000 szerzetessel.
Írta: Justin Whitaker
Buddhistdoor Global | 2020-04-02
Fordította: Fenyvesi Róbert
Beszélgetésünkből kiderül, hogyan ünnepli Cser Zoltán a karácsonyt, szó esik a legfontosabb kérdésről, azaz hogy tudunk-e a szeretteinknek időt, energiát, teret adni, de arról is,
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont
Minden decemberben megkérjük Karsai Gábort, a TKBF rektorát, hogy meséljen A Tan Kapuja Buddhista Főiskola évéről. Fogadják szeretettel az ez évi beszámolót. Riporter: Horváth M.