Főoldal > Kínai utasításra eltávolítják az imazászlókat Tibetben
A tibeti kínai hatóságok elrendelték az imazászlók megsemmisítését a régióban. Máig ez Kína egyik legközvetlenebb támadása a tibeti kultúra és vallásos hit látható szimbólumai ellen – állítja egy helyi forrás.
A kampány, amit „viselkedési reform” programnak hívnak, júniusban kezdődött a csinghaji Gologban, a Tibeti Autonóm Tartományban és Tengcsen megyében a Csamdó önkormányzatban szintén Tibeti Autonóm Tartományban – mondta az RFA-nak egy helyi forrás a héten.
„A kormány összeterelte a helyi embereket utasítva őket, hogy vegyenek részt egy úgynevezett környezeti tisztasági mozgalomban és egy viselkedési reform programban” – mondta anonimitását kérve az RFA forrása.
„A rendőrség irányításával a helyi tibetiek most leszedik az imazászlóikat a falvaikban és a dombtetőkről”, ahol eddig a hagyomány szerint lobogtak, abban hitben, hogy védelmet nyújtanak a gonosz ellen és jó szerencsét hoznak, állítja a forrás.
Legyenek régiek vagy újak, a mantrákat viselő imazászlók mind el lettek távolítva az eredeti helyükről, mondja a forrás, sőt még az őket tartó zászlórudakat és oszlopokat is elbontották, amiken eddig lógtak.
„Ez a tibetiek szokásainak és hitének megvetése és legmesszemenőbb módon való semmibevétele.” – mondta a forrás, majd hozzátette, hogy attól tart, ez a kampány elterjed és a hagyományok és a vallásgyakorlás még erősebb elnyomására fog ösztönözni.
„A kínai hatóságok megfogadták, hogy általános értelemben is kiírtanak minden olyan tibeti viselkedést, ami szerintük árt a népi produktivitásnak és hátrányosan érinti az életformájukat” – mondta.
„Így a hatóságok kitalálták, hogy gyökeresetől tépik ki a mindenütt ott lobogó imazászlók tibeti hagyományát, utasítva a helyi hivatalaikat, a kolostorok vezetőit és az illetékes hatóságokat a környéken és a városokban, hogy hajtsák végre a parancsot.”
A zászlók elleni kampány szerepel a Tibeti Központ az Emberi Jogokért és a Demokráciáért (Tibetan Centre for Human Rights and Democracy) éves jelentésében, amiben az áll, hogy a kínai rendőrség szisztematikusan nyúzza és rombolja a tibetiek nemzeti és kulturális identitását, a politikai másként gondolkodókra irányuló egyre szélesebb körű megfigyelések, az online monitoringozás által, és a tibeti gyerekek iskolában való nyelvhasználati jogának egyre erősödő korlátozásával.
Az elmúlt évben a kínai rendőrségi erők és felderítő egységek a kolostorokba és a falvakba vonultak, hogy megfigyeljék az ott lakóknál a kínai törvényekkel való szembenállásra utaló jeleket, – mondja az indiai Dharamszalában működő központ – hozzátéve, hogy „arcfelismerő szoftverekkel és a digitális tér ügyes megfigyelésével elfojtják a civil és a politikai jogok fokozódó elnyomása elleni tiltakozás lehetőségét.”
Írta: Richard Finney 2020. június 17.
Forrás Radio Free Asia – RFA
A tibeti jogvédő szervezet, a Tibetan Centre for Human Rights and Democracy honlapja
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
Beszélgetésünkből kiderül, hogyan ünnepli Cser Zoltán a karácsonyt, szó esik a legfontosabb kérdésről, azaz hogy tudunk-e a szeretteinknek időt, energiát, teret adni, de arról is,
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont
Minden decemberben megkérjük Karsai Gábort, a TKBF rektorát, hogy meséljen A Tan Kapuja Buddhista Főiskola évéről. Fogadják szeretettel az ez évi beszámolót. Riporter: Horváth M.