Főoldal > Buddhizmusról szóló filmsorozat az Indiai Nagykövetség jóvoltából
A legnagyobb buddhista ünnep, a Vészák alkalmából India Magyarországi Nagykövetsége és az Amrita Sher-Gil Kulturális Központ a buddhizmus történetével foglalkozó filmsorozatot mutat be.
A kezdeményezésről így írnak a kulturális központ oldalán:
„A buddhisták számára a Vészákh ünnepe (vagy Buddha Purnima) – a májusi első telihold éjszakája – az egyik legfontosabb ünnep. Ez alkalomból bemutatjuk Benoy Behl filmsorozatának első darabját (The Path of Compassion – Az Együttérzés Útja), amely egy 12 részes sorozat, A Buddhizmus Története filmsorozat első része.
A filmsorozat az ősi indiai buddhista szent helyeket (Lumbini, Bodhgaya, Sarnath, Kushinagar, Kapilavastu stb.) mutatja be, de elkalauzol más ázsiai országok fontos buddhista kegyhelyeire is. Buddha és a buddhizmus fejlődésének történetét több mint 100 műemlék bemutatásával, a művészeten és építészeten keresztül követi nyomon.
A buddhizmus Asóka uralkodásának idejétől kezdve nemcsak India minden sarkába jutott el, hanem Ázsia egész területén elterjedt. A vallás és a hozzá kapcsolódó művészet átalakító hatással volt az országokra, amelyekben meghonosodott, és a buddhizmus napjainkig virágzik a kontinens egész területén. A filmsorozat átfogó képet nyújt a buddhizmus műemlékeiről és művészeti örökségéről Indiában, a legkorábbi időktől kezdve.
Az első film, melyet Vészákh alkalmából posztolunk, Indiát mutatja be a Buddha idején, és nyomon követi Gautama Sziddhártha Buddha életét. Ezen kívül áttekintést ad a buddhista filozófiáról és a tanításokról is.
A producer és rendező, Benoy K Behl India egyik legjelentősebb dokumentumfilm-készítője; filmjeit a televíziós csatornák rendszeresen közlik főműsoridőben. Világszerte elismert művészettörténész és a buddhizmus ismerője.”
Forrás: https://www.eoibudapest.gov.in/ascc/news_detail/?newsid=280&cat=5
A filmhez a tervek szerint magyar felirat is készül majd, angol nyelven azonban már most is megtekinthető a YouTube-on, illetve ide be is másoltuk az említett első részt:
Jonge Mingyur Rinpocse hivatalos YouTube csatornáján osztotta meg az új évre vonatkozó gondolatait velünk: “Helló! Boldog Új Évet 2025-re! Mindannyiótok számára kívánom, hogy idén legyetek
A népszerű megosztócsatornán nemrég egy rövid videó látott napvilágot Őszentsége újévi üzenetével. A videó első pár percében az idén nyáron már a kilencvenedik évébe lépő
Programajánló beszélgetés Mészáros Ágnessel, a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum kulturális menedzserével, a múzeum januári programjairól. Riporter: Udvardi Márton (2024) A Hopp Ferenc Múzeum Facebook