Főoldal > Programajánló! A Buddhista Vipassana Társaság október 10-i nyílt napja
A Buddhista Vipassana Társaság idén ünnepli 20 éves fennállását, működését. Ebből az alkalomból október 10-én nyílt napot rendeznek, ahol megismerkedhetnek az érdeklődök a tudatosság fejlesztésének lehetséges tradícionális, modern és tudományos módozataival. Az eseményhez online is lehet csatlakozni. (www.vipassana.hu)
Tóth Andrea Beátával, a társaság egyik alapítójával Bende Zsuzsanna beszélget.
Az adás időpontja: 2020 október 5. hétfő 09:30; kedd 12:30; szerda 15:30; csütörtök 18:30; péntek 22:30; szombat 09:30; vasárnap 22:30
Nyitott Nap ॐ A vipassana meditáció új útjain
2020. október 10., szombat | ONLINE + OFFLINE @ Budapest VI., Hilton Garden Inn
Nincs egyetlen jó megoldás, és mindannyiunknak megvan a magunk útja. Az útjaink azonban keresztezik egymást, összefonódnak, ezer ponton kapcsolódunk és hatással vagyunk egymásra – tudatosan és tudattalanul egyaránt.
Az idén 20 éves Buddhista Vipassana Alapítvány szervezésében megrendezésre kerülő Nyitott Napon szabadon kísérletezhetsz különböző meditációs technikákkal, miközben a belső és külső kapcsolódásaidat is megfigyelheted.
Kapcsold össze az elméletet a gyakorlattal, a tudományt a spiritualitással, a belsőt a külsővel, és nézd meg, mi mindenre tudod használni a meditációs praxist az életedben!
Regisztrálj most >>>
https://forms.gle/
Fókuszban a kapcsolódás
Amikor követ dobsz a folyóba nem sok hatása lesz. A folyó megállíthatatlanul folyik tovább, szinte észre sem veszi a változást. A természete az áramlás, rohanás, kuszaság, befogad, kikerül, átad, lemorzsol. Megy és teszi a dolgát. Soha meg nem áll.
De amikor ugyanazt a követ a tóba dobod, akkor a tükörsima víztükör lágy hullámzásba kezd. A tó nemcsak befogadja a követ, hanem követi minden mozdulatát köröket kirajzolva, egészen addig, amíg az utolsó hullám is eléri a partot.
A gondolatok, mint a folyó. Sodrása magával ragadhat minket. Hol az egyik hullámba, hol a másikba kapaszkodunk, hánykolódunk, sodródunk. Ahogyan gondolkozunk, úgy is érzünk és afféleképpen is cselekszünk. Futunk, rohanunk, megállunk, megpihenünk, kiáradunk, elcsendesedünk.
Megfigyelted már, hogy…? Tovább a blogba
MIKOR?
2020. október 10., szombat, 9:00 – 17:00
HOL?
Hilton Garden Inn, 1065 Budapest, Lázár u. 11-13.
ONLINE
Nem tudsz eljönni? Csatlakozhatsz online is!
Tervezett program
Előadóinkkal, programvezetőinkkel még egyeztetünk a részletekről, a változtatás jogát fenntartjuk
08:30 Érkezés
Szeretettel fogadunk
09:00 Alaphang – Tóth Andrea Beáta
Közös meditáció
09:30 Minden egy – Bevezető előadások
Frank Zsófia, Palacskó András és Csurgai Zs. Kunigunda előadásai.
A vipassana, a kvantumszemlélet, és a sámán technikák integrációs lehetőségei – a tradíció és a tudomány találkozása (részletekért görgess lejjebb)
11:00 Rövid szünet ॐ
11:30 Workshopok – 3 teremben párhuzamosan
1. terem: A belső erő megtalálása a meditáción keresztül | Meditáció vagy önismeret? Elég-e önmagában meditációs gyakorlatot folytatni, és az megfelel-e az önismeretnek, vagy szükség van más módszereket is használni a tudatfejlődéshez? – Tóth Andrea Beáta
2. terem: Tudat és tudatosság: a felébredés, a spirituális fejlődés útja és a felnövés, az egészséges mentális változás útjai nagyon összetartoznak. Buddhista dharma tanítóként, meditációs tanárként és az integrál pszichológiát alkalmazó segítő munkámban is jól látható, hogy a meditációs technikák és a pszichológiai módszertanok határai hol húzódnak. Hogyan fejlődjünk mindkettőben? Milyen technikák segítenek ebben? Milyen konkrét teendőink vannak? – dr. Czike Klára
3. terem: Fáj, szenvedek, nagyon rossz.
Meditáció alapú fájdalomkezelés, avagy “Dukkha, a nagy tanítómester”. A Vipassana szemlélet (erőfeszítés, elcsendesedés, nyugodt éber figyelem és a hozzá kapcsolódó elemző készség) megjelenése a fájdalomkezelésben. – Szekeres Tamás
13:00 Ebédszünet ॐ
14:00 Workshopok – 3 teremben párhuzamosan
1. terem: Szamatha-Vipasszaná meditáció Bhante Vimalaramsi tanításai alapján. Út a Nibbánába az éber dzshánákon keresztül, Mettá és Megbocsátás meditációs gyakorlatok segítségével. Fókuszban az ellazítás és elengedés. – Berár Gábor
2. terem: A tudat kifejeződése a mozgó testben, mozgásgyakorlat. “Az elme olyan, mint a szél. A test olyan, mint a homok. Ha tudni akarod, hogyan fúj a szél, akkor tekints a homokra.” (Bonnie Brainbridge Cohen) – Szecskó Mona
3. terem: Buddha a dialógusban: tudatosság szervezeti szinten – Agócs Balázs Márton
15:30 Rövid szünet ॐ
16:00 Új irányok
Kerekasztal beszélgetés: Integrálható technikák a vipassana új útjain
16:30 Visszhang
Közös meditáció
17:00 Búcsúzás
Mosollyal engedünk el
Mi már visszaszámolunk
Velü(n)k találkozhatsz
Buddha ॐ
Szponzorálnád rendezvényünket?
Várjuk jelentkezésed
Mire számíthatsz?
Tervezett programjainkról, előadóinkról részletesebben
Szecskó Mona
A tudat kifejeződése a mozgó testben, workshop 14:00-től, 2. terem
“Az elme olyan, mint a szél. A test, olyan, mint a homok. Ha tudni akarod, hogyan fúj a szél, akkor tekints a homokra. – Bonnie Brainbridge Cohen
2010-ben kezdtem különféle mozgásformákban elmélyülni, gyakorolni és tanítani. A vipassana meditációs gyakorlás hatására 2014. évtől kezdve mindenféle mozgásforma és mozdulat új szemléletet kapott. Foglalkozom jógával, kontakt tánccal, inspirálva a BMC, SRT által.
A vipassana ad alapot arra, hogy a tudat mozgása, érzelmek keletkezése, elemek megfigyelhetővé váljanak, az egészet részekre bontsuk, majd újra integráljuk, megfigyeljük a szándék kifejeződését, a gondolatokat, a képek szerepét, csontokat, izmokat, kapcsolódásokat, az áramlást, folyamatos változást és megértsük, tapasztaljuk hogyan teremtjük a valóságot, azáltal, ahogyan a test követi a tudat mozgását.
Várlak szeretettel,
Mona
Tóth Andrea Beáta
A belső erő megtalálása a meditációs gyakorlatban. Workshop 11.30.
1. terem
A mindennapokban gyakran hiányzik az életünkből a biztonságérzet, koncentrált jelenlét, önbizalom, elszánt törekvés és tiszta célok. Az életünk nem úgy alakul, ahogy mélyen szeretnénk és a testünkkel sem vagyunk elégedettek. A kapcsolataink bizonytalanok és sokszor fájdalmasak.
Hogy tud ebben a kaotikus, nehézségekkel, szenvedésekkel teli világban segíteni a meditáció? Elég csak meditálni, vagy más terápiás és önismereti munkára is szükségünk van? Mire jó egy elvonulás? Hogyan juthatok el a belső erőmhöz a meditáción, elvonuláson keresztül?
Közös meditációs keresztül tapasztaljuk meg a belső erő megjelenését a testben és a tudatban.
dr. Czike Klára
Tudat és tudatosság, workshop 11:30-tól, 2. Terem
Nem kizárt, hogy valaki meditációs gyakorlóként mentális problémákkal, feldolgozatlan traumákkal is fejlődni tud a meditációval (meg tud világosodni), de ennek az esélye minimális.
Saját gyakorlói és meditációs tanári tapasztalataim szerint sokan úgy találkoznak a felébredéshez vezető gyakorlással, hogy nincs ezt megelőzően önismereti munkájuk, magát a meditációt szánják annak, így nagyon lassan tudnak haladni a tudat lecsendesítését célzó vagy belátásokhoz juttató technikákkal. Sokszor ezek a gyakorlók kudarcként élik meg a meditációt, mert nem segít depressziójukon, nem csökkenti ígért módon a stresszt vagy más szenvedésteli állapotokat. Többen próbálgatják egy ideig, aztán feladják a meditációs munkát. Ugyanakkor sok olyan gyakorlót is látok, akik párhuzamosan használják a nyugati és a keleti módszereket, vagy akik sok évnyi önismereti munka után következő lépésként találnak rá a meditációra. Feltételezésem, hogy ők hatékonyabban tudnak haladni az éntelenség, a mulandóság és a szenvedésteliség belátását illetően, és látható változások jelentkeznek az életükben. Egy rövid meditáció és az elméleti bevezető után közösen vitatjuk meg ezt a kérdést, osztjuk meg a tapasztalatokat.
Frank Zsófia
Egó és meditáció, téridő és kvantumugrás – Mit tehetünk egy élhető jelenért és jövőért?, Minden egy 10:00-től
Frank Zsófia vagyok, nyugdíjas természetgyógyász. 1974-77 között összehasonlító vallástörténetet hallgattam a Buddhista Misszió Kőrösi Csoma Sándor Intézetében, itt ismerkedtem meg a buddhizmus tanításaival.
Miután éveken keresztül tanulmányoztam a keleti és a nyugati meditációt, vizualizációt, valamint a holisztikus gyógyászat egyes ágait különböző külföldi meditációs és jóga központokban, elkezdtem rendszeresen meditálni.
Mostanában a test-lélek összefüggéseket, köztük a szív tudatosságát és az agy-szív koherenciát tanulmányozom a gyógyászatban és a napi életben, valamint az ún. sámánizmus élet- és Földszereteten alapuló szemléletét.
Palacskó András
Bevezető előadások, Minden egy 10:00-től
Lester, a manhattani Buddha – egy haldokló üzletember – szembenézett az élet értelmével, felfedezte magában Buddha tanításainak az alapjait és meg is valósította azokat.
Erre alapozva a modern korunknak megfelelően igyekezett a lehetőségeket megosztani a környezetével. Tanítványai tovább vitték, ki milyen színezettel volt erre képes. (David R. Hawkins, Hale Dwoskin-The Sedona method, Larry Crane-Release technique)
Palacskó András többször járt Sedonában, Hale Dwoskinnál, és a Sedona módszer facilitátora lett, valamint a Buddhista főiskolán tanult. Ő mutatja meg a módszer lényegét.
Berár Gábor
Szamatha-Vipasszaná meditáció, workshop 14:00-től, 1. terem
Több, mint 10 év Mahasi féle vipassana gyakorlás után találtam rá Bhante Vimalaramsi, egy amerikai szerzetes tanításaira, aki a Szutták alapján átalakította a hagyományos burmai gyakorlatokat. Két éve gyakorlom az általa kifejlesztett TWIM vagy Szamatha-Vipasszaná meditációt, és ennek a módszernek az alapelveit szeretném megmutatni az érdeklődőknek.
Amiről szó lesz:
Csurgai Zs. Kunigunda
Bevezető előadások, Minden egy 10:00-től
Életfeladat, életcél, életszerelem
Harmónia és tudatosság a mindennapokban, lehetőleg spontán & őszintén
Avagy: “Az egyetlen dolog, ami biztos, az a halál. A halál pillanata nem biztos. Hogyan éljek?” zen koan
Minden érzékszervre hatunk
A Nyitott Napon közelről szemügyre veheted Alkotóink csodás munkáit is
Katona Berta
Varga Ferenc
Lőrinc Réka
Bassa Judit
Telek-Farkas Nóra
Buddhista gyerekek rajzai
Részvételi díj: 4.000 Ft
Egységesen, online és offline részvétel esetén is. Ez az ár tartalmazza továbbá a helyszínen a rövid szünetekben felszolgált frissítőket és süteményt is.
Október 2-áig választható 3 fogásos vegetáriánus/nem vegetáriánus ebéd plusz 5000 Ft-ért – a finomságokról a regisztrációs formban olvashatsz részleteket.
Alapítványunk örömmel fogad ennél nagyobb egyszeri vagy rendszeres támogatást is. A Buddhista Vipassana Alapítvány bankszámla száma, amelyre a részvételi díj (és opcionálisan a választott ebéd díja) mellett a felajánlásodat is köszönettel fogadjuk: Magnet Bank 16200209-17067278
Regisztrálj most >>>
https://forms.gle/
FONTOS: Kérjük, az utalást legkésőbb szept. 30-ig tedd meg, és a közleménybe írd be: Nyitott Nap. Köszönjük! <3
ÚJ INFÓ: Részvételi díjadat a helyszínen is lehetőséged lesz kifizetni készpénzben, ám így nem tudjuk neked garantálni, hogy jutni fog számodra is elég frissítő a szünetekben, és csak az első 80 résztvevőt tudjuk majd fogadni a helyszínen.
OFFLINE FACEBOOK EVENT:
www.facebook.com/events/
ONLINE FACEBOOK EVENT:
www.facebook.com/events/
TARTS VELÜNK A FACEBOOKON IS!
www.facebook.com/vipassana.hu/
INSTAGRAM:
www.instagram.com/vipassana.
WEBOLDALUNK:
Szeretettel várunk! ॐ
Folytatódnak Tóth Zsuzsanna és Horváth M. Zsófia kötetlen beszélgetései egy kávé mellett, most éppen az alaptanításokról. Bevezetőként szó esik arról, mi tartozik az alaptanítások közé,
Január 7-én, kedd hajnalban erős földrengés rázta meg Tibetet. Az epicentrum szent város, Sigace közelében, 10 km mélyen a felszín alatt volt. A földrengés erőségéről többféle adat
Ma, január 7-e, kedd hajnalban erős földrengés rázta meg Tibetet. Az epicentrum szent város, Sigace közelében, 10 km mélyen a felszín alatt volt. A földrengés