Japánban a kjótói Daigodzsi templom az űrben kívánja testvértemplomát megalapítani. Egy műholdfejlesztő céggel együttműködve 2023-as indítással egy műholdat kívánnak föld körüli pályára állítani, ami egy Dainyicsi Nyórai, azaz Vairócsana Buddha oltárt, szentiratokat és mandalákat vinne magával.
Kép: timeout.com/David Emrich/Unsplash
A templom képviselői szerint az ötlet kifejezetten a híveiktől érkezett, akik abbéli igényeiket fejezték ki, hogy imáikkal túl akarnak lépni a templom keretein, de a nemzeti határokat is át akarják törni. Az „égi templomot” Dzsotenin Góundzsinek fogják hívni. Az elnevezés két buddhista fogalom kombinációja: a „go” és az „un”, amik egyrészt a nagy idő áramlását és az embereket alkotó elemeket jelentik.
A Daigodzsi egyébként az egyik legősibb buddhista temploma, 874-ben alapították, a singon iskolához tartozik és a világörökség része. A templom februárban tartott először egy imaszertartást a világegyetem békéjéért és biztonságáért, azt tervezik, hogy rendszeressé teszik és ily módon kiterjesztik ezt az eseményt.
fb.com/gounji.space
A projektben egy kjótói székhelyű, Terra Space elnevezésű fejlesztő vállalatban találtak partnerre. Az alacsony pályán keringő és amúgy picike, körülbelül egy ékszerdoboz méretű kommunikációs műholddal az a céljuk, hogy egy bárki számára teljesen nyitott űrtemplomot hozzanak létre függetlenül attól, hol él a földön. A 30×20×10 cm-es műhold a földtől 400-500 km-es pályán fog keringeni, és 90 percenként kerüli meg a bolygót.
Kép: Asahi.com
„A felbocsátás után szeretnénk terjeszteni az ima világát, a műholdat használva buddhista szertartások megtartásához, az űrből közvetítve azokat” – mondta a templom egyik tisztviselője.
„Régen az embereknek volt a szomszédságukban egy templom, ahová rendszeresen tudtak járni. Azonban az emberek elköltözése más helyekre és a koronavírus járvány miatt is ez egyre nehezebb. Egy olyan templomot kívánunk építeni, ami könnyen elérhető az emberek számára” – mondta a Terra Space hivatalos képviselője.
A Terra Space elnöke Szadahiró Kitagava és a Daigodzsi templom apátja Dzsunna Nakada. Kép: japantimes.com
A vallási cél mellett a műhold kommunikációs feladatokat is el fog látni olyan hegyvidéki területeken, ahol – főleg természeti katasztrófák után – nincs mobilhálózat és internet hozzáférés.
A terv szépséghibája egyelőre annak finanszírozása. Egy ilyen kis méretű műhold megépítése és pályára állítása is minimum 200 millió japán jenbe, azaz úgy 500 millió forintba kerül. Így a beruházó további befektetőket keres, abban bíznak, hogy az űrrel kapcsolatos termékekből, szerencsehozó medálokból és a templom szolgáltatásaiból megtérülnek a költségek.
Források:
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
Programajánló beszélgetés Bérczi Zsófiával, az Élőkép Színház vezetőjével Riporter: Udvardi Márton (2025) ORGANITÓRIUM Időpont: 2025. május 10-11. Helyszín: AZTA KÖZÖSSÉGI TÉR, 1145 Budapest, Bosnyák u.
„Azt azért egyértelműen sugallják a Buddha ábrázolások, a történelmi Buddhának a képi megformálása, hogy ott valamiféle magasztosság, emelkedettség, nemesség és békesség sugárzik minden ábrázolásából. Sőt
EBU Konferencia 2025 Az Európai Buddhista Unió (EBU) 50. évfordulóján mindenki számára nyitott nemzetközi konferenciát tartanak Bécsben, amelynek meghívott előadója A Tan Kapuja Buddhista Főiskola