Főoldal > A tizenhárom éves mianmari önkéntes
Mint korábban írtuk Thaiföldön a szerzetesek komolyan kiveszik a részüket a járvány elleni harcban. Más feladatok mellett ők végzik az elhunytak krematóriumba szállítását, illetve hamvasztását is.
A szomszédos, szintén théraváda buddhista többségű Mianmarban, korábbi nevén Burmában egy meglehetősen fiatal, mindössze tizenhárom éves fiatalember is csatlakozott ahhoz a csapathoz, amelyik a koronavírus következtében elhunytak holttesteinek szállítását végzi.
Tun Lin Naing, így hívják a kisfiút, egy helyi önkéntesekből álló csapathoz csatlakozott Rangunban, az 54 milliós ország legnépesebb városában. A járványhoz köthető halálesetek júliusban kezdtek megugrani az országban, ekkor indította el az önkéntesekből álló egyesület az ingyenes szolgáltatását.
Tun Lin Naing középen / fotó: RFA
Kezdetben, mikor jelentkezett a Metta Thingaha Ingyenes Temetkezési Segélyegyesülethez (Metta Thingaha Free Funeral Aid Association) még csak adminisztratív és fertőtlenítési munkákat bíztak rá. Pár hét múlva önként jelentkezett a legveszélyesebb és érzelmileg is legmegterhelőbb feladatra, a járvány áldozatainak holttesteinek összegyűjtésére, a szállításban és a hamvasztás előkészületeiben való segítésre.
A kezdeti bizonytalanságokat követően hamar oszlopos tagja lett a húsz fős Metta Thingaha alapcsapatának. Az egyesületet Min Din alapította július elején. Naponta öt halottaskocsival szállítják térítésmentesen a holttesteket Rangun környékéről.
„Kezdetben, mikor először szállítottam a holttesteket, nagyon féltem” – mondta a fiú, “de mivel olyan sokat vittem, már nem aggódom.”
Védőfelszerelésben / fotó: RFA
Az ifjú Tun Lin Naing-ra, aki amúgy szerelő akar lenni, holott már komoly rutint szerzett, még mindig nagy hatással van ez a munka. Naponta szembesül a halottakkal és a közösségek szenvedésével.
„Nagyon sajnálom ezeket az embereket, amikor látom a túlélő családtagokat sírni. Ezzel manapság elég gyakran találkozom” – mondta Tun.
A fiú családja a Metta Thingaha Egyesület közelében él egy szerény házban, Rangun Kelet-Dagun városrészében. A szülők tavaly decemberben küldték az egyesülethez, ahol a vezető, Min Din segíti a fiú taníttatását. Tun jelenleg hetedikes.
Miután az újabb járványhullám miatt be kellett zárni az iskolákat, Tun önkéntes feladatokra jelentkezett. Ez kezdetben adminisztratív feladatokat jelentett, de később, a halálesetek egyre gyakoribbá válásával, nagy szükség lett rá más területeken is, így csatlakozott a halottszállító csapathoz.
Nemcsak érzelmileg megterhelő / fotó: RFA
Min Din, a jótékonysági szervezet vezetője dicsérte a fiút, könnyen megtanulta és félelem nélkül végzi a munkáját.
„Nagyon kevés önkéntesünk volt és ő szívesen segített miután a városban egyre rosszabbra fordult a helyzet” – mondta Min.
„Semmitől se fél, és nagyon ügyel a PPE védőfelszerelés helyes viselésére, jobban, mint sok felnőtt.”
„A legtöbb önkéntesünknek két-három napos szabadságra van szüksége öt halottszállítással telt nap után. De ez a srác sosem tart szünetet. Még akkor is dolgozott, amikor a legmagasabb volt a halottak száma” – tette hozzá.
A fiú, aki a legidősebb gyerek a családban, haza se ment a munka kezdete, július eleje óta, nehogy megfertőzze a családját. A szülők, noha aggódnak érte, büszkék arra, hogy elkötelezetten dolgozik, és hogy a tanulmányait is folytatni tudja, aminek biztosítása máskülönben komoly problémát jelentene a családnak.
Tun Lin Naing már rutinos önkéntes / fotó: RFA
„Megpróbáljuk rendszeresen látogatni őt. Persze szájmaszkot kell viselnünk és alaposan kezet kell mosnunk miután hazatérünk a látogatásról. Azért aggódunk érte. Félünk, hogy megfertőződik munkája közben” – mondta édesanyja, Seint Lae Mon.
„Úgy látjuk eddig egészséges. A vele együtt dolgozó önkéntesek nagyon komolyan veszik a biztonságot” – tette hozzá.
Természetesen édesapja is büszke a fiúra.
„Nagyon emberszerető lelke van, áldott lesz amiért segít másokon” – mondta az apa, Kyaw Gyi.
Tun Lin Naing szerelő szeretne lenni később. Mentora, az egyesület vezetője Min Din azt mondta, mindent el fog követni azért, hogy a fiú megfelelő általános- és szakképzésben részesüljön, hogy megvalósíthassa álmait.
Forrás képriporttal – Radio Free Asia – RFA
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
Az Egyesült Nemzetek Közgyűlése bejelentette, hogy a Meditáció Világnapját minden évben december 21-én tartják, miután az India által is támogatott határozattervezetet a tagok egyhangúlag elfogadták.
Beszélgetésünkből kiderül, hogyan ünnepli Cser Zoltán a karácsonyt, szó esik a legfontosabb kérdésről, azaz hogy tudunk-e a szeretteinknek időt, energiát, teret adni, de arról is,
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont