Főoldal > Nobel-békedíjasok az atomfegyverek ellen
Március 23-án több mint egy tucat Nobel-békedíjas, köztük a Dalai Láma, írt alá egy nyílt levelet, amelyben arra kérték a világ polgárait, hogy csatlakozzanak az ukrajnai háborút és a nukleáris fenyegetést elutasító felhívásukhoz.
A petíciót az AVAAZ online platformon tette közzé az Orvosok A Nukleáris Háború Megelőzéséért Nemzetközi Egyesület – International Physicians for the Prevention of Nuclear War (IPPNW). Ezt a szervezetet a békéért, és a nukleáris fegyverek leszerelése érdekében végzett tevékenységéért 1985-ben tüntették ki a Nobel-békedíjjal.
A nyílt levelet pár nappal azelőtt tették közzé, hogy Oroszország korábbi elnöke, Dmitrij Medvegyev, kijelentette, hogy bizonyos esetekben országa jogot formál nukleáris fegyverek alkalmazására.
Oroszországgal szemben Ukrajna nem rendelkezik nukleáris fegyverrel. A Szovjetunió szétesése után teljes mértékben atomfegyver mentesítették az országot, ami addig több ezer nukleáris robbanófejjel rendelkezett. Az 1994-ben létrejött megállapodás, a Budapesti Memorandum szerint Ukrajna biztonságát és területi integritását az Amerikai Egyesült Államok és az Egyesült Királyság mellett Oroszország is garantálja. A garanciavállalást később másik két atomhatalom, Kína és Franciaország is támogatta. Ukrajna ilyen biztonsági garanciákban bízva szerelte le atomfegyvereit 1996-ig, amely addig a világ harmadik legnagyobb nukleáris arzenálja volt. Ezt az egyezményt szegte meg Oroszország már 2014-ben Ukrajna szuverenitásának megsértésével, a Krím elfoglalásával.
Őszentsége a Dalai Láma már korábban őszinte aggodalmát fejezte ki a háborús helyzet miatt. Mint mondta: “Nem szabad elveszítenünk a reményt. A 20. század a háborúk és a vérontás évszázada volt. A 21. századnak a párbeszéd évszázadának kell lennie.”
A Nobel-békedíjasok által aláírt petíció szövege:
“Elutasítjuk a háborúkat és az atomfegyvereket. Felszólítjuk minden polgártársunkat a világban, hogy csatlakozzon hozzánk mindannyiunk otthona, a bolygónk megvédése érdekében azoktól akik az elpusztításával fenyegetnek.
Ukrajna lerohanása humanitárius katasztrófát okozott a lakosság számára. Az egész világ most a történelem legnagyobb fenyegetésével néz szembe: egy széleskörű atomháborúval ami képes elpusztítani civilizációnkat és óriási ökológiai károkat okozni mindenütt a Földön.
Felszólítjuk az orosz katonai erőket a tűzszünetre és az Ukrajnából való kivonulás megkezdésére, valamint arra, hogy tegyenek meg minden tőlük telhető erőfeszítést, hogy megakadályozhassuk ezt a végső katasztrófát.
Felszólítjuk Oroszországot és a NATO tagállamait, hogy határozottan mondjanak le az atomfegyverek bevetéséről ebben a konfliktusban, továbbá felszólítunk minden országot arra, hogy biztosítsa támogatásáról a Nukleáris Fegyverek Betiltásáról Szóló Szerződést annak érdekében, hogy soha ne kelljen szembenéznünk a nukleáris veszélyeztetettség a mostanihoz hasonló pillanataival.
Elérkezett az idő a nukleáris fegyverek betiltására és megsemmisítésére. Ez az egyetlen módja annak, hogy garantálni tudjuk azt, hogy a bolygó lakói biztonságban legyenek ettől a létüket érintő fenyegetéstől.
Vagy az atomfegyvereknek lesz végük, vagy nekünk.
Elutasítjuk a paranccsal és fenyegetéssel való kormányzást és a párbeszéd, az együttélés és az igazságosság mellett szállunk síkra.
Szükséges és lehetséges egy nukleáris fegyverek nélküli világ és együtt fogjuk azt felépíteni. Rendkívül sürgető, hogy esélyt adjunk a békének.
A petíció Nobel-békedíjas aláírói, zárójelben a díj odaítélésének éve:
Őszentsége a Dalai Láma (1989)
Orvosok A Nukleáris Háború Megelőzéséért Nemzetközi Egyesület – IPPNW(1985)
A Nukleáris Fegyverek Megsemmisítéséért Küzdő Nemzetközi Mozgalom – ICAN (2017)
Juan Manuel Santos (2016)
Kailash Satyarthi (2014)
Leymah Gbowee (2011)
Tawakkul Karman (2011)
Muhammad Yunus (2006)
David Trimble (1998)
Jody Williams (1997)
Jose Ramos-Horta (1996)
Pugwash Konferencia a Tudományról és a Világ Ügyeiről (1995)
Óscar Arias Sánchez (1987)
Lech Walesa (1983)
Amerikai Barátok Szolgálati Tanácsa – AFSC(1947)
Nemzetközi Békeiroda – IPB (1910)
A felhíváshoz természetesen nem csak Nobel-békedíjasok csatlakozhatnak. Eddig már több mint egymillió ember írta alá a világ minden táján, amit ezen a linken bárki megtehet egy e-mail cím megadásával.
Forrás – Avaaz
A BuddhaFM A Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM küldetés nyilatkozatával összhangban szólal meg.
BuddhaFM – Adásban a Tan!
Kövessenek minket Facebook Spotify oldalunkon és Youtube csatornánkon.
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
„Az, hogy látjuk-e a valóságot, az nagy mértékben fogja a tudatosságunkat befolyásolni. A meditációban az a nagy jelentőségű dolog, hogy olyanfajta működéseket tudunk észrevenni, amelyeket
Tóth Zsuzsanna és Horváth M. Zsófia mindketten buddhista tanítók, Zsuzsi tolmács és fordító, nevéhez fűződik többek között: Szatippathána, a megvalósítás egyenes útja c. könyv fordítása,
Balogi Virág és Weiner Sennyey Tibor szentendrei költők beszélgetnek őszintén szerelemről, párkapcsolatról buddhista szemszögből. Balogi Virág az Erdőszél jegyzetelője, fordító és nyelvtanár is, Weiner Sennyey