Főoldal > Thaiföldi szerzetesek újra a Vatikánban
Idén is látogatást tett a Vatikánban egy thaiföldi szerzetesekből álló delegáció, hogy tovább mélyítsék a katolikus egyházzal való baráti kapcsolatukat. A tavalyi évben is júniusban tett látogatást az akkor 33 szerzetesből álló küldöttség, hogy találkozzon Ferenc pápával. Idén sajnos a katolikus egyházfő egészségi állapota nem tette lehetővé a személyes találkozást, mivel a közelmúltban műtéten esett át.
A thai szerzetesek és a Vallásközi Párbeszédért Felelős Dikasztérium képviselői közötti június 15-i találkozót az Augustinianumban tartották. Az eseményt egy egy perces csendes elmélkedés nyitotta meg, hogy “mindenki valóban az itt-és-mostban legyen”.
A mintegy nyolcvan főből álló delegáció a Legfelsőbb Szangha Tanács, Wat Phra Chetuphon Szangha Gyűlése, a Tengerentúli Dhammaduta Bhikkhuk Szabályozó Hivatala valamint a Pradzsadhipok Király Intézet képviselőiből álltak. Őket fogadták a Vallásközi Párbeszéd Dikasztériumának tagjai, köztük Miguel Angel Ayuso bíboros, a Dikasztérium prefektusa és Msgr. Indunil Kodithuwakku.
A két napos látogatáson a tervek szerint a Szentatyával is találkoztak volna, de mivel a pápa kórházban várta a felépülését csak egy üdvözlő levelet tudtak hagyni neki. A levelet olasz nyelven írták a résztvevők és Thaiföld olaszországi és szentszéki nagykövete, Chiang Mai érseke, Francesco Saverio Vira Arpondratana nevében amit Somdet Phra Mahathirachan, a Wat Phra Cetuphon királyi templom apátja írta alá. Az üdvözletben biztosították a Szentatyát, hogy imádkoznak a mielőbbi felépüléséért.
A látogatást követő napon, 16-án pénteken, a pápa elhagyhatta a Gemelli-kórházat.
A küldöttség tagjai beszámoltak a tevékenységükről, hogy imádkoztak a békéért, valamint a néhai XVI. Benedek pápa sírjánál tett látogatásukról. A szerzetesek ezután Ferenc pápa mihamarabbi gyógyulásáért való közös imára hívták a jelenlévőket.
Ayuso bíboros a küldöttséghez intézett beszédében megköszönte a buddhista szerzetesek imáit a Szentatya jólétéért. Emlékeztetett arra, hogy valódi barátként “ugyanazokon az örömökön, bánatokon, aggodalmakon és látomásokon osztoznak„.
A bíboros a látogatást a “barátok zarándoklataként” jellemezte. Emlékeztetett továbbá arra is, hogy Ferenc pápa tanúja lehetett a buddhisták és a katolikusok közötti köteléknek, amikor 2019-ben Thaiföldre látogatott.
Az akkori látogatást a Szentszék első, akkori nevén Sziámba irányuló missziójának 350. évfordulójára időzítették. A katolicizmus a XVI. század óta van jelen a mai Thaiföldön, portugál misszionáriusoknak és kereskedőknek köszönhetően.
A katolikus egyházat elsősorban a társadalmi jólét fejlődésében játszott szerepéért becsülik a théraváda buddhista többségű országban. Az egyház Thaiföldön több kórházat és rangos oktatási intézményt hozott létre és tart fenn.
Thaiföld 71 millió főre becsült lakosságának kevesebb mint 2%-a katolikus.
Forrás – Vatican News
Képek – Vatican News
A kiemelt képen a tiszteletreméltó Somdet Phra Mahathirachan és Ayuso bíboros
A katolikus-buddhista kapcsolatokról szóló korábbi cikkeink:
Ferenc pápa thaiföldi buddhista szerzetesekkel találkozott
Tajvani szerzetesek küldöttsége a Vatikánban
A Vatikán üzenete Vészák alkalmából (1.)
A Vatikán üzenete Vészák alkalmából (2.)
A Vatikán a buddhistákkal együtt harcolna a korrupció ellen
Keresztények és buddhisták párbeszéde Tajvanon
Buddhisták és keresztények: együtt az ökológiai oktatás támogatásáért
A BuddhaFM A Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM küldetés nyilatkozatával összhangban szólal meg.
BuddhaFM – Adásban a Tan!
Kövessenek minket Facebook Spotify oldalunkon és Youtube csatornánkon.
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont
2024. november végén egy rövid, három napos kvanum zen elvonulás volt Etyeken, amelyet a tiszteletreméltó Arne Schaefer dharma mester vezetett, aki Berlinből érkezett, hogy tanítást
Az egységes ellenállás ritka megnyilvánulásaként a nepáli kormányszervek a jelentések szerint összefogtak, hogy megakadályozzák a Kína által kinevezett Pancsen Láma, Gyalcen Norbu beutazását. Norbut széles