Főoldal > “Fa és kígyó” – buddhista művészeti kiállítás a new yorki Metropolitanban
Július 21-én nyílt meg New Yorkban, a Metroplitan Művészeti Múzeumban a “Fa és kígyó” című kiállítás, ami a korai indiai buddhista művészetet állítja a középpontba.
A november közepéig látható kiállításon több mint 125 Indiából, az i.e. IV-II. századból származó műtárgyat állítanak ki. A tárlat az indiai figurális szobrászat buddhizmus előtti eredetét igyekszik feltárni.
Az eseményt a The Robert H. N. Ho Family Foundation Global és a Fred Eychaner Fund támogatja.
“Az ilyen alkalmak ráirányítják a figyelmet az erős indiai-amerikai kapcsolatokra.” – mondta az Egyesült Államok indiai nagykövete, Eric Garcetti, aki egyenesen Új-Delhiből érkezett a kiállítás megnyitójára. “Az amerikaiak világszerte egyre többet és többet tudnak meg Indiáról, történelméről, vallási múltjáról, arról, hogyan tehetnénk egységesebbé a világot. Ez a híd, amit építettünk, soha nem volt még ilyen erős. keljünk át ezen a hídon, nézzük meg Indiát itt New Yorkban, és fordítva.”
Garcetti részt vett a tárgyak különleges bemutatóján is, ahol csatlakozott hozzá többek között India amerikai nagykövete, Taranjit Singh Sandhu, a Reliance Alapítvány alapítója és elnöke, Nita M. Ambani, valamint India New York-i főkonzulja, Randhir Jaiswal.
Ambani kijelentette: “Indiából, a Buddha földjéről jöttem és óriási megtiszteltetés számomra, hogy lehetőségem van támogatni a ‘Fa és kígyó’ kiállítást a Reliance Alapítvány és a Metropolitan együttműködésén keresztül. A kiállítással hatalmas büszkeséggel mutatjuk be a mélyen gyökerező kapcsolatot a buddhizmus és India között. A Buddha tanításai összefonódnak India erkölcsi világképével és továbbra is formálják a globális gondolkodást. Remélem, hogy a világ minden tájáról érkeznek majd emberek, és élvezik ezt az egyedülálló élményt.”
A Metropolitan Művészeti Múzeum így jellemezte az eseményt:
“Ez a buddhista művészet kezdetének a története. Az ősi India vallási képét a Buddha tanításai alakították át, amelyek viszont az ő üzenetének kifejezésére szentelt művészetet inspirálták. Az ősi Indiában, a sztúpaként ismert legősibb óriási vallási építményeket fenséges képek díszítették. A sztúpa nem csak a Buddha ereklyéinek nyújtott otthont, de szimbolikus ábrázolásával és történetek vizuális elmesélésével is tisztelegtek előtte. Eredeti ereklyék és ereklyetartók állnak a kiállítás középpontjában, aminek a csúcspontja maga egy Buddha kép.”
A tárlat műtárgyai különböző anyagokból készültek. Vannak arany, ezüst, bronz, mészkő és hegyikristály szobrok is. Minden egyes műtárgy segít bemutatni azt a szerepet, amit India játszott a nemzetközi kereskedelmi útvonalak létrehozásában, ami viszont további rétegekkel gazdagítja a buddhista művészeti kánont.
A kiállítás mellett indiai tisztségviselőknek bemutattak 105 ellopott műtárgyat is az Egyesült Államok képviselői és India New Yorki Konzulátusa által tartott hazaszállítási ünnepség keretében.
Garcetti hozzátette, hogy az Indiából ellopott műkincsek visszaszállítása prioritást élvez Joe Biden amerikai elnök szemében. Az amerikai elnök ennek érdekében szorosan együttműködik a Metropolitan Művészeti Múzeummal.
A Metropolitan 1870-ben nyílt meg, pénzügyi szakemberek, üzletemberek valamint XIX. századi művészek kezdeményezésére. Céljuk az volt, hogy olyan helyet hozzanak létre, ahol egyszerre élvezhetik a művészetet és tanulhatnak is belőle. A múzeum mára az emberiség ötezer évét felölelő gyűjteménynek ad otthont.
Forrás – Buddhistdoor
YouTube/Nita Mukesh Ambani Cultural Center
A BuddhaFM A Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM küldetés nyilatkozatával összhangban szólal meg.
BuddhaFM – Adásban a Tan!
Kövessenek minket Facebook Spotify oldalunkon és Youtube csatornánkon.
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
Szurei Szaszai, a 89 éves, a Japánból származó buddhista szerzetes a vezetője az indiai buddhizmus újraélesztésére irányuló erőfeszítéseknek, valamint a kasztalapú társadalmi megkülönböztetés felszámolásának, ami
A Tergar Meditációs Közösség, amelyet a tibeti buddhizmus Karma Kagyü és Nyingma vonalának meditációs tanítója és mestere, Jonge Mingyur Rinpocse alapított, bejelentette, hogy Mingyur Rinpocse
Malik Tóth István jógaoktató, számos spirituális könyv fordítója. Ebben a riportban Dzogcsen Pönlop Rinpocse: Halált meghaladó tudat c. könyvéről beszélgettünk vele. Idézet a könyvből: „A