Főoldal > Beszélgetés Hajnóczy Csabával hangökológiáról, hangtájakról és a csendről – Művészek és a buddhizmus sorozat
Művészek és a buddhizmus sorozatunkban Hajnóczy Csabával beszélgettünk az elmúlt években folytatott hangtájakkal kapcsolatos gyűjtési, kutatási és oktatási tevékenységéről. A soundscape világának történetéről, és annak spirituális vetületeiről is mesélt, sok minden más mellett.
Riporter: Udvardi Márton (2024)
Hajnóczy Csaba (1957) klasszikus-gitár és zeneszerzés-tanulmányait követően a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Zenetudományi tanszakán diplomázott. A Kontroll Csoport egyik alapítója, gitárosa és fő zeneszerzője volt (1980-83), majd Kenderesi Gabival megalapította jelenleg is aktív Kampec Dolores zenekarát, amely hosszú ideig kizárólagos tevékenysége volt.
1996-ban kezdett el Kiss Erzsivel zenélni, ebből az együttműködésből született az Egy Kiss Erzsi Zene amelyben 2002-ig szerepelt.
Grencsó Istvánhoz 1997 óta fűzi „kölcsönös” munkakapcsolat, amelynek során Grencsó számos alkalommal a szerepelt Kampec Dolores-szel, illetve Hajnóczy is kapott meghívást a Grencsó-kollektíva különböző formációiba. 2000 nyara óta duóban is dolgoznak együtt.
1999 tavaszán Amy Denio-val (Seattle, USA) a kiváló zeneszerző-multiinstrumentalistával, Kenderesi Gabi (Budapest) énekesnővel és Pavel Fajt (Brno, CZ) dobossal kollaborált, aminek a „The Danubians” elnevezésű projektum lett az eredménye.
Hajnóczyt rockzenészként mindig erősen foglalkoztatták az innováció lehetőségei és útjai, számos kortárs zenei, improvizációs, illetve etno-zenei hatást épített be zenéjébe. Ezek az elgondolások a kilencvenes évek végére külön utat tapostak maguknak, amely más típusú színpadra vezet. Ezzel összefüggésben mintavevővel kezdett komponálni és játszani, amelyet midi-gitárral vezérel. Ezirányú tevékenységéből több, kötött alapanyagra épülő improvizatív darab született.
BuddhaFM – Adásban a Tan!
„Az, hogy látjuk-e a valóságot, az nagy mértékben fogja a tudatosságunkat befolyásolni. A meditációban az a nagy jelentőségű dolog, hogy olyanfajta működéseket tudunk észrevenni, amelyeket
Tóth Zsuzsanna és Horváth M. Zsófia mindketten buddhista tanítók, Zsuzsi tolmács és fordító, nevéhez fűződik többek között: Szatippathána, a megvalósítás egyenes útja c. könyv fordítása,
Balogi Virág és Weiner Sennyey Tibor szentendrei költők beszélgetnek őszintén szerelemről, párkapcsolatról buddhista szemszögből. Balogi Virág az Erdőszél jegyzetelője, fordító és nyelvtanár is, Weiner Sennyey