Főoldal > “Buddhista örökség: A befogadó társadalmak felé” címmel tartja idei konferenciáját az INEB – elkötelezett buddhizmus
Az Elkötelezett Buddhisták Nemzetközi Hálózata (International Network of Engaged Buddhists – INEB) bejelentése szerint idén a Dél-Indiában található Csennai városa ad majd otthont kétévente megrendezendő konferenciájuknak. Az esemény házigazdája az indiai társadalmilag elkötelezett buddhista nonprofit szervezet, az Ő Szent Felsége Alapítványa (Foundation of His Sacred Majesty – FHSM), témája pedig: “Buddhista örökség: A befogadó társadalmak felé” lesz. Az esemény november 22-e és december 3-a között kerül megrendezésre, immár a 21. alkalommal.
Az INEB olyan egyének és szervezetek globális hálózata, akik elkötelezettek az együttérző társadalmak kiépítése, a környezeti fenntarthatóság megvalósítása és a világbéke előmozdítására irányuló munka támogatása iránt. Az INEB nagy hangsúlyt fektet munkájában egy etikus, Dharma-alapú megközelítés fontosságára, a tagságot alkotó szervezeteket arra biztatja, hogy a közös értékek mentén együttműködve és egymást tiszteletben tartva dolgozzanak a célok megvalósítása érdekében.
„A buddhista örökség olyan tanítások és alapelvek kincsestárát hordozza magában, amelyek jelentősen hozzájárulhatnak a befogadó társadalmak építéséhez” – áll az INEB Buddhist Door Global magazinnal megosztott közleményében. “Dél-India buddhista öröksége a ‘sokszínűség az egységben’ elvet képviseli, amely a sokszínűség elfogadásának és megbecsülésének értékét hangsúlyozza, miközben egy adott közösségben, vagy az egész társadalmon belüli harmónia megteremtése érdekében dolgozik. A különböző háttereket, nézőpontokat, kultúrákat és identitásokat egy közösségen belül a kollektív élményt gazdagító tényezőknek tekinti.”
Az FHSF által szervezett idei INEB konferencia középpontjában számos olyan egymással összefüggő célkitűzés áll, amelyek a buddhizmus megértésében, gyakorlásában és népszerűsítésében gyökereznek.
A béke és a harmónia előmozdítása: Különböző népek, közösségek, kultúrák és nemzetek közötti békés együttélés és megértés ösztönzése a buddhista tanítások mentén.
Régészeti és kulturális együttműködés: A buddhizmus kulturális aspektusainak népszerűsítése a szélesebb közönség előtt a művészeteken, az irodalmon és a hagyományokon keresztül.
Társadalmi igazságosság és elkötelezettség: Olyan mai társadalmi problémák kezelése a buddhista tanítások szemszögéből, mint például a környezeti fenntarthatóság, a nemek közötti egyenlőség, a gyermekek jóléte és a társadalmi igazságosságra irányuló, alulról kezdeményezett erőszakmentes törekvések támogatása.
Szellemi fejlődés és gyakorlás: Lehetőségek felkínálása a közös gyakorlásra, szertartásokra, meditációkra, éberség gyakorlatokra és a szellemi fejlődésre.
Ökológiai felelősségvállalás és közösségépítés: Gyakorlati tapasztalatok megosztása, hálózatok és kapcsolatok erősítése a globális buddhista közösségen belül.
Ifjúsági elkötelezettség: A fiatalok ösztönzése a buddhista tanítások és gyakorlatok felfedezésére, azok gyakorlására.
Az Ő Szent Felsége Alapítványa (FHSM) – amely a buddhizmus ázsiai elterjesztésének egyik kulcsfigurájának, Asóka (Kr. e. 268-232) maurja birodalom császárnak az emlékére kapta a nevét – a szociálisan elkötelezett buddhizmus elvei szerint működik, és a hátrányos helyzetű és marginalizált közösségek megerősítésére összpontosít. Az alapítvány munkája négy átfogó tételen alapul: társadalmi átalakulás az alulról építkező demokrácia és a jó kormányzás megerősítésén keresztül; fenntartható megélhetés, oktatás és társadalmi szerepvállalás; alternatív egészségügyi rendszerek támogatása; valamint az ökoszisztémák védelme és megőrzése.
A 21. INEB konferencia több szempontból is jelentős mérföldkőnek számít:
Az esemény keretében megrendezett programok egy sor elkötelezett buddhista workshopot foglalnak magukban magában, amelyek a következő altémák köré szerveződnek: „Régészeti igazságosság és közösségi részvétel”, „Párbeszéd a marginalizált közösségek között a nemek közötti egyenlőségről, társadalmi igazságosságról és befogadásról”, „Ökológiai templom és fenntarthatóság”, valamint „Ifjúsági szerepvállalás”.
A résztvevők látogatásokat fognak tenni az UNESCO világörökség részét képező, a VII-VIII. századból származó Mahábalipuramban, valamint Káncsipuram örökségvárosban, amely régészeti örökségben gazdag terület, ahol virágzott a buddhizmus, feltehetően az I-V. században.
Ami a jövőt illeti, a konferencia gyakorlati workshop-okat tart a Szukhávati Ökotemplomban valamint Auroville-ben. Utóbbi egy spirituális központ és öko-közösség, amit az emberiség egységének felismerése érdekében alapítottak, és amely szándékai szerint túl kíván lépni a felekezeteken, politikán és nemzetiségeken. A Szukhávati Ökotemplomot az FHSM hozta létre környezetbarát és fenntartható szellemi központként, amelynek célja az emberi jogok képviselete, a marginalizált közösségek megerősítése, a fenntartható mezőgazdaság előmozdítása, a fiatalok oktatásának támogatása, valamint buddhista oktatás és gyakorlás.
„A sokszínűség elfogadása olyan befogadó környezet megteremtését igényli, ahol az egyének úgy érzik, hogy szívesen látják, tisztelik és értékelik őket önmagukért” – jegyezte meg az INEB. „Az ilyen befogadás elősegíti az összetartozás érzését, és biztosítja, hogy mindenkinek egyenlő esélye legyen a részvételre és a boldogulásra. Míg a sokszínűség gazdagságot és változatosságot hoz egy közösségbe, az egység erőt és kohéziót biztosít, ahol a társadalmi igazságosság a legfontosabb a kollektív egység felé, amely pozitív társadalmi átalakulást hoz létre”.
Az Elkötelezett Buddhisták Nemzetközi Hálózatát (INEB) 1989-ben alapította a híres thaiföldi akadémikus és társadalmi aktivista Szulak Szivarak egy csapat buddhista és nem buddhista gondolkodóval. Céljuk többek között a buddhista tanításokat és elveket alkalmazni a mai társadalmi és politikai kérdésekre. Az INEB kíván kapocs lenni a világszerte meglévő társadalmilag elkötelezett buddhista szervezetek között, elsődleges feladatai közé tartozik a hálózatépítés és a párbeszéd lehetőségének a biztosítása. A bangkoki székhelyű szervezet fő témái továbbá a társadalmi egyenlőtlenségek enyhítése, az emberi jogok érvényesítése, de a környezeti válsághelyzetek kezelése is. A szervezet szociális projektek és segítő programok széles skáláját teremtette meg már eddig is.
A részletes információkért és a regisztrációért ide, vagy bármelyik képre kattintva lehet hozzáférni
Forrás – Buddhist Door Global, a 21. Nemzetközi INEB Konferencia hivatalos médiapartnere
A kiemelt képen a 20. konferencia résztvevői Dél-Koreában, 2022-ben.
A BuddhaFM A Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM küldetés nyilatkozatával összhangban szólal meg.
BuddhaFM – Adásban a Tan!
Kövessenek minket Facebook Spotify oldalunkon és Youtube csatornánkon.
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
Malik Tóth István jógaoktató, számos spirituális könyv fordítója. Ebben a riportban Dzogcsen Pönlop Rinpocse: Halált meghaladó tudat c. könyvéről beszélgettünk vele. Idézet a könyvből: „A
„Gimnáziumban nagyon szerettem a kosárlabdát. …az ugrólábon – ami ugye elég komoly megterhelés alatt van, -volt egy véna, amiről azt hittem, hogy visszér probléma. Mit
A bhutáni származású vadzsrajána mester, tulku, vándortanító, író, fotográfus, és filmkészítő, Dzongszár Dzsamjang Khjence által létrehozott alapítvány, a Khyentse Foundation Facebook bejegyzésében tette elérhetővé egy