Főoldal > “Képzeljünk el egy buddhista mesterséges intelligenciát…”- videó

“Képzeljünk el egy buddhista mesterséges intelligenciát…”- videó

A bhutáni származású vadzsrajána mester, tulku, vándortanító, író, fotográfus, és filmkészítő, Dzongszár Dzsamjang Khjence által létrehozott alapítvány, a Khyentse Foundation Facebook bejegyzésében tette elérhetővé egy nemrég megrendezésre került, a mesterséges intelligencia és a buddhizmus kapcsolatával foglalkozó  kerekasztal-beszélgetésükről készült videót

A mesterséges intelligencia körüli,  az intelligencia, a tudat mibenlétére irányuló kérdések korunk központi témáivá váltak a buddhista gondolkodók körében is. Rádiónk is több alkalommal foglalkozott vele,  híradások és interjúk készítésével egyaránt. A beszélgetések közül a Szabados Leventével, AI tudóssal, a Kürt Akadémia képzésvezetőjével készült sorozatot ajánljuk

A múlt hónapban rendezett, a Khyentse Alapítvány és a londoni SOAS Egyetem együttműködése nyomán létrejött beszélgetés kapcsán ezt nyilatkozta bejegyzésében az alapítvány:

 

“Khyentse Alapítvány akcióban!

A múlt hónapban a Khyentse Alapítvány támogatásával a londoni SOAS Egyetem egy nagy hatású kerekasztal-beszélgetést rendezett ‘Képzeljünk el egy buddhista mesterséges intelligenciát…’ címmel. A London Buddhista Vihárával és a Brit MaháBódhi Társasággal együttműködve az eseményen buddhista gyakorlók és olyan vezető mesterséges intelligenciával foglalkozó tudósok vettek részt, mint a tiszteletreméltó Miao Guang, Thrishantha Nanayakkara professzor és mások. Az ötórás vita arra a következtetésre jutott, hogy a mesterséges intelligencia jövőbeli formáját a buddhista filozófiának a ‘Ne árts!’ vezérelve mentén kell alakítani. 

A csúcspont? Nanayakkara professzor, ‘újjászületett’ buddhista és robotikus azt a meggyőződését osztotta meg, hogy a valódi éberség és tudatosság egyedülállóan emberi, és szerinte a mesterséges intelligencia számára lehetetlen lenne a spirituális fejlődés magasabb szintjeire (8-9. bhúmi) lépni. 

A zsúfolásig megtelt teremben tapasztalható hatalmas lelkesedés egyértelművé tette, hogy közös akarat ezen beszélgetéseknek a folytatása. 

Az esemény az alapítvány által támogatott Buddhism InsideOut sorozat része volt a SOAS-ban. Az eseményről készült videót itt tekintheti meg:”

 

Forrás – Facebook/Khyentse Foundation

YouTube/SOAS University

 

A BuddhaFM A  Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM  küldetés nyilatkozatával  összhangban szólal meg.

BuddhaFM – Adásban a Tan!

Kövessenek minket  Facebook Spotify oldalunkon és  Youtube csatornánkon.

Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert

 

 

 

Kapcsolódó