Főoldal > Tipitaka recitációs szertartás Bódhgájában
December 2-án kezdődött az indiai Bódhgájában, immár a 19. alkalommal a nemzetközi Tipitaka recitációs szertartás, amire több mint 10.000 résztvevő érkezett a világ minden tájáról. Az eseményt a Light of Buddha Dhamma Foundation International India (LBDFI) szervezte, aminek célja Buddha páli nyelvű tanításainak tisztelete és azok megőrzése a közös recitáláson keresztül.
Az ünnepélyes megnyitón részt vevő a méltóságok közül a fő vendég az Egyesült Államok indiai nagykövete, Eric Garcetti volt. A résztvevők között voltak a Nemzetközi Buddhista Konföderáció (IBC) főigazgatója, Abhijit Halder és a Mahábódhi templomért felelős titkár, Mahásvéta Mahárathi, valamint Kambodzsa, Laosz és számos más nemzet képviselői is.
Garcetti beszédet mondott az egybegyűlteknek, és az Indiához fűződő személyes kapcsolatáról is szólt: „A Tipitaka nem csak szavak gyűjteménye, hanem bölcsesség, egy lehetőség arra, hogy felismerjük, kik vagyunk valójában. Ma azt látjuk, hogy a nemzetek és az emberek megosztottak, de az Indiában szerzett barátságaim emlékeztetnek a kapcsolatok, a szeretet és az egység erejére, amely mindennél nagyobb a világon”.
Garcetti hangsúlyozta az egységnek és az együttérzésnek a fontosságát a globális megosztottság leküzdésében, mondván: „A Buddha nemcsak arra tanított minket, hogy nézzünk befelé, hanem arra is, hogy kifelé is kapcsolódjunk egymáshoz, hogy találjuk meg magunkban a mettát, és hogy képzeljük el azt a napot, amikor a dukkha megszűnik”.
Az LBDFI ügyvezető igazgatója, Wangmo Dixey köszöntő beszédében kiemelte a Buddha tanításának folyamatos aktualitását: „Egy olyan világban élünk, amelyet háborúk és konfliktusok ráznak meg, és a globális világjárvány utóhatásai még mindig jelen vannak” – jegyezte meg Dixey. „A sürgető kérdés az: mi hozhatja közelebb a szívünket a békéhez? A válasz e találkozó okában rejlik – Buddha időtlen szavaiban, amelyek az emberiséget a belső béke, a kölcsönös megértés és a tartós harmónia felé vezetik”.
A szertartáson a Mahábódhi templomban ünnepélyes oltárt állítottak fel, amelyet Buddha portréjával, hagyományos felajánlásokkal és páli szentiratok példányaival díszítettek. A Tipitakának, a théraváda buddhizmus kanonikus szövegeinek közös éneklése egyszerre szolgál meditációs gyakorlatként, valamint a béke és a bölcsesség globális terjesztésének eszközeként.
Abhijit Halder, az IBC főigazgatója az esemény jelentőségével kapcsolatban megjegyezte: „A technológiai fejlődés ellenére a világ továbbra is mély szenvedést tapasztal. Buddha mindig is nagy hangsúlyt fektetett a recitációra és az utazásra, mint a tanításai terjesztésének módjára – recitáció és az utazást”.
Halder felhívta a figyelmet továbbá arra is, hogy az indiai kormány nemrégiben elismerte a pálit klasszikus indiai nyelvként, amit Narendra Modi miniszterelnök is támogatott, és megjegyezte, hogy ez az elismerés jelentős lépés a buddhizmus újjáélesztése és az indiai kultúra felélesztése irányába.
Bódhgája óriási jelentőséggel bír történelmileg, ez az a hely, ahol Sziddhárta Gautama a bódhifa alatt elérte a megvilágosodást. Ez az évente megrendezett recitációs szertartás a buddhista tanítás megőrzését és terjesztését célzó spirituális összejövetelek hosszú hagyományát folytatja.
Az esemény a buddhista közösségek közötti növekvő nemzetközi együttműködést is szimbolizálja. Kambodzsa, Laosz és Thaiföld diplomáciai képviselői is részt vettek, ami a buddhista gyakorlat széles körű vonzerejét és egyesítő erejét tükrözi.
A 10 napon át tartó szertartás során a résztvevők napontar recitálnak, meditálnak, és beszélgetéseket folytatnak arról, hogyan lehet Buddha tanítását a kortárs kérdésekre alkalmazni. Az esemény nem csupán a buddhista hagyományokat ünnepli, hanem arra is törekszik, hogy a mindennapi életben megvalósítható békére és együttérzésre ösztönözzön.
Az Light of Buddha Dhamma Foundation International a buddhista tanítások és gyakorlatok megőrzése és népszerűsítése irányában elkötelezett szervezet. A nemzetközi Tipitaka recitációs szertartáshoz hasonló események szervezésével az LBDFI a globális porondon való részvételre és a vallások közötti párbeszéd előmozdítására törekszik. Célja a béke, a bölcsesség és az együttérzés terjesztése Buddha tanításainak megfelelően.
Forrás – Buddhistdoor
Kiemelt kép – devdiscourse.com
A BuddhaFM A Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM küldetés nyilatkozatával összhangban szólal meg.
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
BuddhaFM – Adásban a Tan!
„Az, hogy látjuk-e a valóságot, az nagy mértékben fogja a tudatosságunkat befolyásolni. A meditációban az a nagy jelentőségű dolog, hogy olyanfajta működéseket tudunk észrevenni, amelyeket
Tóth Zsuzsanna és Horváth M. Zsófia mindketten buddhista tanítók, Zsuzsi tolmács és fordító, nevéhez fűződik többek között: Szatippathána, a megvalósítás egyenes útja c. könyv fordítása,
Balogi Virág és Weiner Sennyey Tibor szentendrei költők beszélgetnek őszintén szerelemről, párkapcsolatról buddhista szemszögből. Balogi Virág az Erdőszél jegyzetelője, fordító és nyelvtanár is, Weiner Sennyey