Főoldal > Élet a világ egyik legnagyobb buddhista kolostorában
Yarchen Gar Tibet Garze prefektúrájában található, és nem sokkal ezelőttig több, mint 10 000 szerzetes és apáca lakta. A 4000 méteren található kolostorvárost szívesen keresik fel a turisták is –bár ez egyre nehezebben valósítható meg.
Yarchen Gart a 2011-ben elhunyt Achuk Rinpocse alapította 1985-ben, öt évvel azután, hogy a régió leghíresebb kolostorvárosát, Larung Gart elkezdték építeni.
A két kolostor osztozik szinte minden tibeti buddhista település sorsában és ki van téve a kínai hatóságok zaklatásának. Beszámolók szerint 2002 és 2017 között 3-4000 buddhistát költöztettek ki erőszakkal a településről.
A tavalyi évben új rendelet született és újabb 3500 lakóházat kell elbontaniuk a tulajdonosoknak, az indoklás szerint azért, mert kell a hely a 10 méter széles utaknak. A kínai kormány 10 ilyen utat tervez az apácák körzetébe és hetet a szerzetesekébe.
A legtöbb hajlékot maguk a szerzetesek és apácák építették, és nekik is kell elbontaniuk azokat, már ha nem akarják megvárni a hivatalos bontóbrigádokat, akik nem fogják kímélni a drága építőanyagot.
Az összes kilakoltatott buddhista gyakorlót rendőrségi nyilvántartásba veszik, és mindannyiuknak írásban kell nyilatkoznia arról, hogy sosem tér vissza Yarchen Garba.
Azoknak, akiket a kormány veszélyesnek ítél, úgynevezett “átnevelő tanfolyamon” kell részt venniük, mely végén minden tibeti fogoly beismeri, hogy Kína a létező világok legjobbika és hogy a Dalai Láma veszélyes szeparatista.
A kolostor apátja arra kért mindenkit, hogy ne szegüljön ellen az intézkedésnek, és békésen vegye tudomásul a történteket.
A tömeges bontások után egy évvel, idén a kínai kormány betiltotta a Yarchen Gar-i házak felújítását is. Rendeletük szerint, aki felújítást akar végezni a lakhelyén, előbb fényképekkel dokumentált kérvényt kell benyújtania, amit a hatóság elbírál. Az engedély nélkül felújított épületeket elbontják és tulajdonosát kitelepítik.
A másik híres kolostorváros, Larung Gar helyzete még drámaibb: a fénykorában a 40 000-et is elérő lélekszámú kolostorban idén már csak 4000 szerzetes és apáca maradhatott. Az évtizedeken át növekvő tempóban zajló bontási akciók hivatalos indoklása mindig valami olyan, ami látszólag a buddhista közösség érdekében áll.
Akik szeretnének hangot adni az elégedetlenségüknek és segíteni a tibeti buddhista kolostorok fennmaradását, azok ezen a hivatkozáson találhatnak több információt.
„Az, hogy látjuk-e a valóságot, az nagy mértékben fogja a tudatosságunkat befolyásolni. A meditációban az a nagy jelentőségű dolog, hogy olyanfajta működéseket tudunk észrevenni, amelyeket
Tóth Zsuzsanna és Horváth M. Zsófia mindketten buddhista tanítók, Zsuzsi tolmács és fordító, nevéhez fűződik többek között: Szatippathána, a megvalósítás egyenes útja c. könyv fordítása,
Balogi Virág és Weiner Sennyey Tibor szentendrei költők beszélgetnek őszintén szerelemről, párkapcsolatról buddhista szemszögből. Balogi Virág az Erdőszél jegyzetelője, fordító és nyelvtanár is, Weiner Sennyey