Főoldal > A buddhista nők 15. nemzetközi konferenciája Hong-Kongban
A Sákjadhítá (a Buddha leányai) konferenciát először 1987-ben rendezték meg Bódhgajában Ajja Khéma, Karma Lekse Comó és Dhammánanda Bhikkhuní szervezésében. A rendezvény és a belőle kisarjadó nemzetközi szervezet törekvése az, hogy segítse a buddhista nőket, csökkentse a nemi egyenlőtlenséget és hogy a nők belássák: a világ felébredése a kezükben van.
A konferencia témája: “Nők ma a Buddhizmusban – Elmélyedés, Kulturális párbeszéd és Társadalmi felelősség”. A cím kiemeli a buddhista nők sokszínűségét világszerte.
A Buddhizmus jelentős kulturális tényező a világban, és minden emberi tevékenységben érezni a hatását az üzleti élettől a popzenéig. A buddhista etika, ikonográfia, meditáció és filozófia világméretű elterjedése hatással van a tudományokra, a lélektanra, a kormányzásra és a művészetekre.
Ma a nőknek több lehetőségük van a kiteljesedésre, mint valaha az írott történelemben. A hagyományos szerepeket meghaladva, üdvös társadalmi változásokat érnek el. A nők a spiritualitáshoz is különféle módokon viszonyulnak. Kulturális hátterük és személyes érdeklődésük szerint előnyben részesíthetik a meditációt, a tudományos munkát, a társadalmi szerepvállalást, vagy a művészetet.
A 2017-es konferencia témája elég tág ahhoz, hogy befogadja mindazt a sokszínűséget, amit a Buddhizmus jelent a nőknek.
Az Elmélyedés témájában az önvizsgálat, az éberség-gyakorlat, a meditáció és a mai társadalmi problémákon való elmélkedés szerepel.
A Kulturális párbeszéd témájában a vallásközi párbeszéd, a Buddhizmus, mint hagyományos vallás, a generációk közti párbeszéd kerül kibontásra; valamint a Buddhizmus, ahogyan a zene, a színház, a festészet, a szociális média és a harcművészetek segítségével megjelenik.
A Társadalmi felelősség sok formát ölthet, mint a segítő munkák, a szociális vállalkozások, a társadalmi vezetés és más módok, ahogyan átformálható a társadalom.
A 15. Sákjadhítá konferencia a kultúrákon és hagyományokon átívelő kapcsolatok fóruma, főszerepben a Buddhista tanítások, értékek és azok a gyakorlatok, melyek segítségével teljesebb életet élhetünk.
Az Egyesült Nemzetek Közgyűlése bejelentette, hogy a Meditáció Világnapját minden évben december 21-én tartják, miután az India által is támogatott határozattervezetet a tagok egyhangúlag elfogadták.
Beszélgetésünkből kiderül, hogyan ünnepli Cser Zoltán a karácsonyt, szó esik a legfontosabb kérdésről, azaz hogy tudunk-e a szeretteinknek időt, energiát, teret adni, de arról is,
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont