Főoldal > A Tibeti-fennsík helyzete az ENSZ Klímakonferenciáján
Tibeti résztvevők és Tibet ökológiai rendszerével foglalkozó kutatók is felszólalnak majd a vasárnap megkezdett ENSZ Klímakonferencián (United Nations Climate Conference – COP26).
Az Egyesült Királyságban, Glasgowban a kéthetes csúcstalálkozón a Tibeti-fennsík ökológiai helyzetéről, és a globális ökológiában betöltött szerepéről fognak beszélni a küldöttek.
Két alkalommal is a világ “harmadik pólusának” is tartott fennsík lesz a témája a konferenciának. Az első alkalommal november 4-én, csütörtökön „Tibet klímaválsága – a golbális éghajlatpolitika kritikus tanulságai” címmel négy szakember tart előadást, amire itt lehet regisztrálni.
A második alkalom november 7-e, vasárnap, amikor a „Klímakatasztrófa, amit a világ elnéz – A tibeti klímaválság és a kínai gyarmatosítás” című előadás hallgatható meg. Regisztráció itt.
Az előadók a Nemzetközi Kampány Tibetért – International Campaign for Tibet szervezet képviseletében hívják fel a figyelmet a Tibeti-fennsík ökológiai jelentőségére, arra, hogy milyen hatalmas szerepet játszik a villámárvizek kialakulásában, a monszunesők egyensúlyában és általában az északi félteke éghajlatának alakulásában. A szervezet a jogi alapú megközelítés fontossága mellett, az ökológiai központú szemléletet tartja fontosnak a klímaválság elleni harcban. Tudatosítani kell a politikacsinálókban, hogy a klímaválság nem ismer határokat. Tibetben különösen fontos lenne megnyitni a határokat, a regionális és globális ökoszisztémát vizsgáló nemzetközi tudományos kutatás előtt. Ki kell emelni annak a riasztó ténynek a jelentőségét, hogy a Tibeti-fennsík jelenleg kétszer olyan gyorsan melegszik, mint a globális átlag. Folyamatosan kezd elsivatagosodni a gleccserek és a permafroszt olvadása miatt, amelyekkel ráadásul szén-dioxid megkötő területeket is vesztünk.
„A tibetiek évszázadok óta élnek fenntartható módon a természettel, ügyesen használva ki a fennsík adta lehetőségeket miközben állatartással foglalkoztak” – mondta a Glasgowban is jelenlévő Pema Tenzin, a szervezet németországi képviseletének érdekvédelmi és kutatási munkatársa. „ A tibetiek nem csak olyan emberként szólalnak fel akik a megszállás és a környezet pusztítása ellen küzdenek, hanem olyan emberként is, akiknek különleges és értékes meglátásaik vannak az ember és a környezet közti fenntartható kapcsolatról. Ahogy egyre több ember ébred rá arra, hogy meg kell védenünk a bolygónkat, úgy reméljük, hogy a klímacsúcson is fogékony közönségre találunk.”
A COP26-ra, azaz a glasgowi klímacsúcsra delegált tibeti küldöttek videófelhívását megtekinthetik Facebook oldalukon.
Az eseményen való részvételt és az eredményes munkát természetesen a környezetvédelmi kérdésekre meglehetősen érzékeny Dalai Láma is bátorította. „Végül is Ázsiában Tibet a fő vízforrás. Ez nem csak 6-7 millió tibetit kell hogy érdekeljen, hanem minden embert a térségben” – mondta őszentsége, felhívva a figyelmet a fennsík fontosságára, hiszen az a világ harmadik legnagyobb édesvíz raktára. Őszentsége „A jövő a kezünkben van” című videóüzenete a képre kattintva megtekinthető.
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – OHHDL youtube
Forrás – Tibet Climate Crisis
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont
2024. november végén egy rövid, három napos kvanum zen elvonulás volt Etyeken, amelyet a tiszteletreméltó Arne Schaefer dharma mester vezetett, aki Berlinből érkezett, hogy tanítást
Az egységes ellenállás ritka megnyilvánulásaként a nepáli kormányszervek a jelentések szerint összefogtak, hogy megakadályozzák a Kína által kinevezett Pancsen Láma, Gyalcen Norbu beutazását. Norbut széles