Főoldal > A Vatikán a buddhistákkal együtt harcolna a korrupció ellen.
A vallásközi párbeszédért felelős pápai tanács Vészákh alkalmából kiadott üzenetében a korrupció okait és káros hatásait elemzi, és javaslatokat tesz rá, hogyan lehetne megelőzni és megszüntetni azt.
A Vatikán arra buzdítja a buddhistákat és keresztényeket, hogy közös munkával küzdjék le és előzzék meg a korrupció „förtelmes bűnét” úgy, hogy megszüntetik a kiváltó okait. A Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsa (PCID) szerdán tette közzé a felhívást egy olyan üzenetben, melyet a közelgő buddhista ünnep, a Vészákh alkalmából írtak.
A Vészákh, amelyet nem hivatalosan a Buddha születésnapjának is szoktak nevezni, Gautama Buddha születéséről, megvilágosodásáról és haláláról emlékezik meg, és a különböző országok más-más napokon ünneplik.
„A korrupció, melynek lényege a hatalommal való visszaélés személyes nyerészkedés céljából, a magán- és közszférában egyaránt olyan kiterjedt botránya a mai világnak, hogy az ENSZ december 9-ét Nemzetközi Antikorrupciós Nappá nyilvánította” – áll az üzenetben, amelyet a PCID elnöke, Jean-Louis Tauran bíboros, és titkára, Miguel Ángel Ayuso Guixot püspök írt alá.
Ferenc pápa
Az üzenet felidézi, hogy Ferenc pápa februári imájában kiemelte a „korrupció bűnét”, és azt mondta, hogy a szegények fizetik meg végül a korrupció árát. A Szentatya szerint „a korrupcióból kivezető egyetlen út… a szolgálat”, mert a korrupció a büszkeségből és arroganciából táplálkozik, míg a szolgálat szerénnyé tesz.
Buddhizmus a korrupció ellen
A Vészákhra szánt üzenet kiemeli azt a buddhista tanítást, hogy a kapzsiság,a gyűlölet és a tévképzet a három fő méreg, amelytől véglegesen meg kéne szabadítani az egyént és a társadalmat. A buddhizmus második fogadalma is említésre kerül: “ne vedd el azt, amit nem adnak.”
Tettre hívás
A PCID szerint a korrupció következménye például a rossz kormányzás, a nemzeti vagyon fosztogatása, alacsony gazdasági növekedés, infláció, adóelkerülés, nagy egyenlőtlenség és a környezet pusztulása.
Ezért a Vészákhra küldött üzenet felhívja a buddhistákat és keresztényeket, hogy küzdjenek meg ezzel a gonosszal konkrét tettek által: például a korrupt emberek azonosításával és elszámoltatásával, a pénzügyi integritás köztudatba emelésével; azzal, hogy több nőt vonnak be a politikába, valamint átlátszó és befogadó intézményeket hoznak létre.
„Az, hogy látjuk-e a valóságot, az nagy mértékben fogja a tudatosságunkat befolyásolni. A meditációban az a nagy jelentőségű dolog, hogy olyanfajta működéseket tudunk észrevenni, amelyeket
Tóth Zsuzsanna és Horváth M. Zsófia mindketten buddhista tanítók, Zsuzsi tolmács és fordító, nevéhez fűződik többek között: Szatippathána, a megvalósítás egyenes útja c. könyv fordítása,
Balogi Virág és Weiner Sennyey Tibor szentendrei költők beszélgetnek őszintén szerelemről, párkapcsolatról buddhista szemszögből. Balogi Virág az Erdőszél jegyzetelője, fordító és nyelvtanár is, Weiner Sennyey