Főoldal > A Vatikán üzenete Vészák alkalmából
Idén május első teliholdja, azaz a Vészák napja 16-a hétfőre esik. Ez a legfontosabb buddhista ünnep, ekkor emlékeznek meg világszerte Gautama Buddha születéséről, megvilágosodásáról és eltávozásáról.
A Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsa idén is üdvözlő üzenetet küldött a világ buddhistái számára. A levelet a pápai tanács elnöke, Miguel Ángel Ayuso Guixot bíboros és titkára, Msgr. Indunil Janakaratne Kodithuwakku Kankanamalage Indunil Janakaratne Kodithuwakku írták alá.
Az emberiség sokrétű válsággal szembesül
“Olyan időszakban élünk, amikor az emberiségnek sokrétű válságokkal kell szembenéznie.” – írták, a vatikáni tisztségviselők. “Már a harmadik egymást követő évben tartja túszként az emberiséget a COVID-19 által okozott elhúzódó egészségügyi válság.”
Miközben elismerték, hogy a ökológiai válsággal kapcsolatos gyakori természeti katasztrófák “rávilágítottak a Föld bolygó lakóiként megélt törékenységünkre”, elítélték a konfliktusokat amelyek továbbra is “ártatlanok vérét ontják és széles körben szenvedést okoznak.”
“Sajnos még mindig vannak olyanok, akik a vallást az erőszak igazolására használják.”
A bíboros és a dikasztérium titkára felidézte Ferenc pápa csalódottságát, hogy miközben az emberiség “büszke a tudomány és a gondolkodás terén elért fejlődésre, a béke megteremtésében visszafelé halad.”
A válságok által kiváltott tragédiákra válaszul megjelenő szolidaritás jelei ellenére kifejezték, hogy „a tartós megoldások keresése továbbra is nehézkes”.
A társadalmi erkölcsi hanyatlás közepette a vallások „a remény lámpásai”
“Az anyagi javak hajszolása és a spirituális értékek elhagyása” – vélekedtek a vatikáni tisztségviselők – „általános erkölcsi hanyatláshoz vezetett a társadalomban”.
Ebben az összefüggésben az üzenet arra bátorította a buddhistákat és a keresztényeket, hogy vallási és erkölcsi felelősségtudatukkal motiválva támogassák az emberiséget a megbékélés és a rugalmasságuk megtalálásában.
„A vallásos embereknek, akiket nemes elveik támogatnak” – bátorították – „arra kell törekedniük, hogy a remény lámpásai legyenek, amelyek, ha kicsik is, de mégis megvilágítják azt az utat, amely az emberiséget a sok rossz cselekedetet és szenvedést okozó szellemi üresség feletti győzelemre vezeti. „
„Az evangélium soha nem javasolja az erőszakot válaszként.”
“A Jézus által hirdetett üdvösség”- jegyezték meg – „megmutatja nekünk, hogyan legyünk rugalmasak azáltal, hogy a lelki értékeket helyezzük előtérbe egy ámokfutó világ kellős közepén”.
Közös munka egy jobb holnapért
A vatikáni üzenet méltatta a buddhisták együttérzését és bölcsességét, amely különböző társadalmi kezdeményezéseket inspirál, és kiemelte a remény fontosságát. „Ahogy Ferenc pápa mondja a Laudato si-ben “ – folytatódik a közlemény – „a remény azt szeretné, ha felismernénk, hogy mindig van kiút, hogy mindig van lehetőség másfelé menni, hogy mindig tehetünk valamit a problémáink megoldása érdekében”.
A Vatikán kifejezte meggyőződését, hogy a remény menthet meg minket a csüggedéstől.
„Dolgozzunk együtt egy jobb holnapért!”
A Dikasztérium üzenete azzal zárult, hogy „barátaiknak jó Vészák ünnepet kívánt, amely életben tartja a reményt, és olyan cselekvéseket inspirál, amelyek szembenéznek a jelenlegi válságok okozta megpróbáltatásokkal és választ is adnak rájuk”.
A Pápai Tanácsban több mint 25 éve szokás, hogy üdvözlő üzeneteket küldenek a Vészák alkalmából ugyanúgy, mint az iszlám Ramadán és a hindu Díváli alkalmából is.
Forrás – Vatican News
A BuddhaFM A Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM küldetés nyilatkozatával összhangban szólal meg.
BuddhaFM – Adásban a Tan!
Kövessenek minket Facebook Spotify oldalunkon és Youtube csatornánkon.
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
Az Egyesült Nemzetek Közgyűlése bejelentette, hogy a Meditáció Világnapját minden évben december 21-én tartják, miután az India által is támogatott határozattervezetet a tagok egyhangúlag elfogadták.
Beszélgetésünkből kiderül, hogyan ünnepli Cser Zoltán a karácsonyt, szó esik a legfontosabb kérdésről, azaz hogy tudunk-e a szeretteinknek időt, energiát, teret adni, de arról is,
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont