Főoldal > A vietnámi aszkéta, Thich Minh Tue, áttervezni kényszerül a zarándokútját
A vietnami Thich Minh Tue, akinek Vietnamból Indiába tartó mezítlábas zarándokútja széles körű figyelmet keltett a nyilvánosság és a média körében, a hírek szerint Thaiföld északi részéről Malajziába utazott, miután nem kapott hivatalos engedélyt arra, hogy belépjen Mianmarba és átgyalogoljon az országon.
Az aszketikus gyakorlatáról és egyszerű életmódjáról híres Minh Tue 2024 decemberében indult el a 2700 kilométeres zarándokútra. Vietnámból egy csoport követőjével együtt átkelt Laoszon, mielőtt Thaiföldre és a mianmari határ felé vette volna az irányt. Onnan a zarándokok közvetlenül Indiába léphettek volna be, hogy elkerüljék a további határátkelést Bangladest megkerülve, vagy egy közvetlenebb útvonalon, Bangladesen keresztül, a Bengáli-öböl közelében. Útjuk azonban logisztikai, bürokratikus és politikai akadályokba ütközött, így kénytelenek voltak módosítani az útvonalukat.
Minh Tue tavaly vált széles körben ismertté Vietnamban arról, hogy mezítláb járja az országot, és a helyi támogatói által felajánlott alamizsnára támaszkodva tartja fenn magát. Miután tavaly év végén megkezdte zarándoklatát Indiába, a hozzá csatlakozó társaival együtt naponta mintegy 20 kilométert tett meg, gyakran nagy rekkenő hőségben.
Mivel azonban közeledett a thaiföldi vízumuk lejárta, és aggódtak a Mianmaron való átkelés veszélyei miatt, Minh Tue és csoportja alternatív útvonalakon gondolkodott, miközben Észak-Thaiföldön tartózkodott. Phuc Giac szerzetes, útitárs és a csoport szóvivője szerint fontolóra vették, hogy Laoszon keresztül utaznak, mielőtt úgy döntöttek, hogy dél felé, Malajziába mennek.
„Attól féltünk, hogy ha Laoszba megyünk, nem tudunk majd újra belépni Thaiföldre. Ebben mindenki egyetértett” – mondta Phuc Giac.
A szerzeteseket kísérő egyik önkéntes, Nguyen Thanh An szerint a csoport március 5-én indult el Észak-Thaiföldről busszal az ország déli határa felé. Ott Songkhla tartományból a szadaói határátkelőn keresztül léptek át a malajziai Kedah államba.
A csoport további útvonala továbbra is bizonytalan. Malajziából megpróbálhatnak tengeri úton Indiába vagy Srí Lankára jutni, bár a Bengáli-öblön keresztül nincs rendszeres kompjárat. Fontolóra veszik, hogy alternatív megoldásként a zarándoklatukat repülőgéppel is folytathatják.
Minh Tue aszketikus életmódja és zarándokútja felkeltette a közvélemény érdeklődését Vietnamban, ahol az útjáról szóló közösségi média-bejegyzések virálissá váltak. Népszerűsége ellenére a nemzet államilag elismert szerzetesi szanghája hivatalosan nem ismeri el szerzetesként, amit egyébként sosem állított magáról.
Növekvő befolyása vegyes reakciókat váltott ki a hatóságok részéről. Tavaly a vietnami hatóságok bejelentették, hogy Minh Tue „önként visszavonult a szerzetesi élettől”, amit egyesek úgy értékeltek, hogy ezzel a lépéssel igyekeznek foltot ejteni a hírnevén. Egészen a közelmúltig az állami média nagyrészt figyelmen kívül hagyta zarándoklatát, de február 22-én a Hanoi Televízió közzétett egy riportot, amelyben bírálta az útjáról szóló közösségi média-közleményeket. A jelentés azzal vádolta a szerzetest követő YouTubereket, hogy személyes haszonszerzés céljából „szenzációs” és „megosztó” tartalmakat terjesztettek, valamint azt állította, hogy a csoportján belül belső konfliktusok vannak.
Válaszul a Minh Tue-t Thaiföldön kísérő YouTuber, Tran Nguyen cáfolta ezeket az állításokat, és kijelentette: „Betartjuk a thaiföldi törvényeket, és nem zavarjuk a közrendet”.
Minh Tue zarándokútja, amelyet a hagyományos buddhista aszkézis ihletett, továbbra is egyaránt vonzza a támogatók és a hivatalnokok figyelmét. Hogy végül eljut-e Indiába, az még bizonytalan, de az útja máris jelentős vitát váltott ki a hitről, az odaadásról és azokról a kihívásokról, amelyekkel a buddhista hívők a modern geopolitikai realitások között Vietnamban és azon túl is szembesülnek.
Míg Malajzia túlnyomórészt muszlim vallású, a 2020-as adatok szerint a lakosság 63,4 százaléka, addig a buddhizmus a második legnagyobb vallás az országban, a lakosság 18,7 százalékát teszi ki. A kereszténység a malajziaiak 9,1 százalékát, a hinduk pedig 6,1 százalékát teszik ki. A Délkelet-Ázsiát régóta átszelő tengeri utak csomópontjának és középpontjának számító ország lakossága soknemzetiségű: a burmai, kínai, srí lanka-i és thaiföldi buddhisták évszázadok óta otthonuknak tekintik az országot.
Korábbi cikkünk a témában:
Abbahagyta zarándokútját a vietnámi „mezítlébas aszkéta”
Forrás – Buddhistdoor
A BuddhaFM A Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM küldetés nyilatkozatával összhangban szólal meg.
Buddha FM – Adásban a Tan!
Kövessenek minket Facebook Spotify oldalunkon és Youtube csatornánkon.
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
Március 28-án, pénteken egy 7.7-es erősségű földrengés rázta meg Mianmart. Az epicentrumban Szagaing városa volt, de a környező országokban, Thaiföldön, Bangladesben, Indiában, Laoszban is érezhető
Új hangoskönyv a BuddhaFM-en! A Buddha megvilágosodása A Vinaja gyűjtemény Khanhaka könyvéből A történelmi Buddha pontosan kevéssé ismert és több helyen mesés vagy töredékes életrajzának
A vietnámi Ba Den hegy kétezer küldöttet vár a 2025-ös, gyertyafényes ENSZ Vészák ünnepségre, ahol a világ békéjéért és szellemi egységéért imádkoznak. A Tây