Főoldal > Amerikai buddhisták reakciói az elnökválasztás után
A 2024-es elnökválasztási folyamat az Egyesült Államokban a korábbi elnök, Donald Trump győzelmével zárult, aki így januárban a második elnöki ciklusát kezdheti. Az Egyesült Államok régi-új elnöke döntő többséggel győzte le a jelenlegi alelnököt, Kamala Harris asszonyt mind a népszavazáson, mind az Elektori Kollégiumban. Trump győzelme, amit a választók az infláció, a bevándorlás, az egészségügy illetve a gazdasági kihívások miatti aggodalma hajtott előre, aggodalmat váltott ki különböző közösségekben, így az észak-amerikai buddhistákéban is, akik kérdéseket tettek fel a jövőbeli szociális és környezetvédelmi politikával kapcsolatban.
Észak-Amerikában becslések szerint 3-4 millió buddhista él, köztük jelentős ázsiai-amerikai népesség és a progresszív értékeket vallók széles közössége. Sok észak-amerikai buddhista olyan elveket képvisel, mint az együttérzés, az erőszakmentesség és a környezetvédelem – olyan értékeket, amelyekkel kapcsolatban egyesek attól tartanak, hogy a Trump előző kormányzatához kapcsolódó politikai irányvonal miatt veszélybe kerülhetnek.
A szótó zen szerzetes, Zendzsu Earthlyn Manuel az alábbi bejegyzést osztotta meg a szociális médiában:
“A saját szenvedésünket arra kell használjuk, hogy megtaláljuk a gyógyszert. A szenvedés fáj, de jó dolog. Felhasználható, rugalmassá tehető ha túl kemény, ha nagyon makacs. Ma egyszerűen öntözzük csak a földünket, és meglátjuk, mi lesz majd a szabadságra és a megszabadulásra irányuló szakadatlan figyelmünk eredménye.
Bővebben majd később. Itt vagyok és látlak titeket. Sétáljatok egyenesen! Üljetek egyenesen! Másszatok! Feküdjetek le! Bármilyen testhelyzetben lehetsz ebben az életben. Átkozódj és sírj! Üvölts és lélegezz!” (Facebook)
Trump győzelme nagyrészt a gazdasági csalódottságra adott erőteljes választói reakciónak tulajdonítható. Az exit pollok az infláció és a magas megélhetési költségek miatti széles körű aggodalomra, valamint a Joe Biden elnök kormányának vélt gazdaságpolitikája miatti csalódottságra utaltak. Trump gazdasági fellendülést hirdető üzenete elnyerte a választók tetszését a kritikus fontosságú államokban, ahol a megélhetési költségek miatti aggodalmak a legégetőbb kérdések közé tartoztak.
Peter Coyote színész és zen buddhista pap a közösségi médiában saját üzenetében szemrehányást tett Harris politikai pártjának:
“Most talán demokrata társaim felülvizsgálják a partvidéki elit iránti rajongásukat, felülvizsgálják a GATT és a NAFTA, valamint az 1973-tól 2023-ig tartó bérbefagyasztás támogatását. Talán újra át fogják gondolni, hogy a választásokat az adófizetőknek kellene finanszírozniuk, és hogy a vállalatoknak nem szabadna megengedni, hogy profitjukat arra fordítsák, hogy a közpolitikát a részvényesek javára változtassák meg az emberek érdekeinek képviselete helyett. És talán az sem jó ötlet, ha megengedik a lobbistáknak, hogy készpénzt, utazásokat vagy beszéddíjakat adjanak a törvényhozóknak.” (Facebook)
Ezeket az félelmeket azonban az az aggodalom kísérte, hogy a Trump-korszak politikájához való visszatérés olyan területeken hozhat visszafordulást, mint a környezetvédelmi szabályozás és a szociális szolgáltatások helyzete. Első hivatali ideje alatt Trump kormánya számos környezetvédelmi intézkedést visszavont, az éghajlatvédelmi intézkedéseket háttérbe szorította, és szigorú bevándorlási politikát vezetett be. Sok buddhista, aki támogatja az ökológiai gondoskodást és a befogadást, úgy véli, hogy ez a politikai irány ellentmond alapvető meggyőződésüknek, és aggodalmuknak adtak hangot a társadalmi kohézióra és a környezeti jólétre gyakorolt lehetséges hatások miatt.
A választási eredményekre reagálva a buddhista közösségen belül sokan elkötelezték magukat amellett, hogy elmélyítik elkötelezettségüket a társadalmi és környezeti kérdésekben. Ahelyett, hogy elzárkóztak volna, a buddhista vezetők arra ösztönözték közösségeiket, hogy erősítsék meg az együttérzés, a rugalmasság és az erőszakmentesség értékeit. Rósi James Ford a Facebookon írta:
“A csontjaimban és a csontvelőmben érzem korunk gonoszságát. Szerencsére Sinran Sónintól találtam némi útmutatást. ‘A szenvedélyek eltakarják a szememet, és nem látom őt; Mindazonáltal a nagy együttérzés fáradhatatlan, és mindig megvilágít engem.” Tudom, hogy csak követnem kell ezt a fényt, bármilyen halványnak is tűnik az adott pillanatban.” (Facebook)
Történelmileg a buddhizmus a személyes felébredést és a közösség iránti elköteleződést hangsúlyozta a politikai elkötelezettséggel szemben. Az utóbbi évtizedekben azonban világszerte sok buddhista kapcsolódott be a társadalmi és környezetvédelmi aktivizmusba, felismerve, hogy ezek a kérdések hatással vannak az egyének és a társadalom egészének jólétére. Trump hivatalba lépésével sok buddhista lehetőséget lát arra, hogy elmélyítse érdekérvényesítő tevékenységét, mind a saját közösségén belül, mind más, a társadalmi és környezeti igazságosságért dolgozó csoportokkal együttműködve.
Mushim Patricia Ikeda buddhista tanító, író és aktivista ezt osztotta meg:
“A bódhiszattva fogadalom nem változik, egyszerűen csak aszerint nyilvánul meg, hogy mire van szükség. Tegyétek meg, amit ma tennetek kell, hogy helyreállítsátok a lelketek, és segítsetek másokat a megszabadulás felé.” (Facebook)
A Tricycle Magazine november 7-én, amerikai keleti idő szerint 12 órakor ingyenes meditációs foglalkozást tart a Zoom-on „Találjuk meg együtt a nyugalmat” címmel Seth Zuiho Segall zen buddhista tanítóval és pszichoterapeutával. A Buddhista Béke Szövetség (Buddhist Peace Fellowship) továbbra is felkínálja a Menedékkört (Refuge Circle), „egy több vonalt képviselő, spirituális-politikai teret, ahol a közösségben, kontemplatív gyakorlatban lehet feldolgozni különösen a gyász, a veszteség és az elnyomó rendszerekből származó folyamatos sérelmek miatti düh érzését”.
Forrás – Buddhistdoor
Kiemelt kép: Buddhistdoor Global/aljazeera.com
A BuddhaFM A Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM küldetés nyilatkozatával összhangban szólal meg.
BuddhaFM – Adásban a Tan!
Kövessenek minket Facebook Spotify oldalunkon és Youtube csatornánkon.
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
Életút címmel indult útjára új sorozatunk a BuddhaFM-en, melynek első riportalanya Dobosy Antal zen mester. Az első részben a gyermek és kamaszkor éveiről beszélgettünk ,
Őszentsége, a XIV. Dalai Láma levélben gratulált Donald Trumpnak, az elnökválasztáson aratott győzelméhez: “Régóta csodálom az Amerikai Egyesült Államokat, mint a demokrácia, a szabadság és
Šwierkiewicz Róbert – Végtelen hal című emlékkiállítása november 8-tól megtekinthető a Műcsarnokban. Šwierkiewicz Róbert (Pécs, 1942. május 29. – Ajka, 2019. április 22.) Vizuális művész,