Főoldal > Az ausztrál bozóttüzek a kolostorokat is fenyegetik
A Sunntaram, a Santi és a Vejjasala kolostorokat már evakuálták. A Sakyadhita Australia nevű szervezet gyűjtést indított a tűzben érintett emberek és állatok megsegítésére.
Idén a megszokottnál szárazabb a nyár Ausztráliában és gyakoriak a 40 fok közeli melegek. A bozóttüzek rendszeresek a kontinensen, azonban ilyen mértékű pusztításra még nem volt példa az írott történelemben. Becslések szerint 25 ember és 500 millió állat lelte halálát a tüzekben, melyek 1500 házat is felemésztettek.
A tüzek miatt ki kellett üríteni a Wat Buddha Dhammát is, Ausztrália egyik legrégebbi kolostorát. A kolostorban tartózkodik Ácsán Tíradhammó, az Ácsán Cshá-féle erdei szangha egyik legtapasztaltabb szerzetese. Blogjában számos képet tett közzé a tűz pusztításáról, mely kiterjedt az Ajja Khéma nevét viselő kunyhóra, valamint egy másik szerzetesi lakhelyre is. Ezt írta az élményről:
„Bár minden élethelyzet a múlandóságról való elmélkedés forrása lehet, az ehhez hasonló szélsőséges események ellentmondást nem tűrően szembesítenek ezzel a törvénnyel. Leggyakrabban viszonylagos biztonságból szemléljük a változást és ez a szemlélődés ezért elvont lesz: minden múlandó, de én nem. Aztán egy szempillantás alatt a világ a feje tetejére áll és ha nem értetted meg korábban mélységeiben a múlandóságot, elborítja a tudatod a mindenhonnan egyszerre feléd áradó szenvedés.”
A Sakyadhita Australia a Sakyadhita International jogvédő szervezetnek a tagja. 1987-ben, az indiai Bódhgajában alapították és célja a nők jogainak védelme a világ minden pontján. Jelenleg több, mint 2000 tagszervezetet gyűjtenek össze 45 országban; kétévente konferenciát szerveznek a közös munka elősegítéséért. A legutóbbi konferenciát pont Ausztráliában tartották 2019 júniusában, az azóta a tűzben szintén érintett Blue Mountains régióban.
Ezen a linken lehet adományokkal segíteni az ausztrál bozóttüzek károsultjainak
Beszélgetésünkből kiderül, hogyan ünnepli Cser Zoltán a karácsonyt, szó esik a legfontosabb kérdésről, azaz hogy tudunk-e a szeretteinknek időt, energiát, teret adni, de arról is,
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont
Minden decemberben megkérjük Karsai Gábort, a TKBF rektorát, hogy meséljen A Tan Kapuja Buddhista Főiskola évéről. Fogadják szeretettel az ez évi beszámolót. Riporter: Horváth M.