Főoldal > Bhutánban mutatkozik be a japán fejlesztésű “BuddhaBot Plus” – mesterséges intelligencia
A himalájai királyság, Bhután buddhista szerzetesei hamarosan egy japán tervezésű generatív MI chatbotot tesztelhetnek, amely képes akár mélyreható beszélgetéseket folytatni a buddhista filozófiáról. A „BuddhaBot Plus” projektet a hónap elején közösen indították el a bhutáni szerzetesi hatóságok és a Kiotói Egyetem.
A következő három évben a Zsung Dracang, Bhután központi szerzetesi testületének 200 szerzetese és szerzetesnője férhet hozzá a BuddhaBot Plus-hoz, amelyet a Kiotói Egyetem és a japán Teraverse vállalat csapata fejlesztett ki.
„Kísérleti projektként olyan intézetek diákjait jelöltük ki, mint a Tango Buddhista Főiskola és az Institute of Science of Mind, hogy elkezdjék használni a BuddhaBotot” – mondta a Közigazgatási és Fejlesztési Ügyek Tanácsának titkára, Csöten Dordzsi. „Hat hónapig fogjuk tesztelni, és ha beválik, kiterjesztjük más szerzetesi intézményekre is”.
A Japánban aláírt megállapodás értelmében a Zsung Dracang, a Kiotói Egyetem és a Teraverse Co. közösen teszteli és fejleszti a BuddhaBot angol nyelvű változatát, és használati útmutatót készít a szerzetesintézmények számára. Az MI chatbotot a Zsung Dracang a bhutáni belügyminisztériummal és az oktatási és készségfejlesztési minisztériummal együttműködve fokozatosan szélesebb körben elérhetővé teszi Bhutánban. A teljes bevezetés 2027-re várható.
Ha a projekt sikeresnek bizonyul, a kezdeményezés elérhetővé válhat a bhutáni világi buddhisták számára – miközben a fiatalok körében egyre csökken az érdeklődés a buddhizmus iránt -, majd később az országon kívül is. A BuddhaBot társfejlesztője, Seidzsi Kumagai professzor, a Kiotói Egyetem Ember és Társadalom Jövőjének Kutatóintézetének (Kyoto University’s Research Institute for the Future of Human and Society) munkatársa szerint a chatbot új lehetőségeket és módokat kínál majd az embereknek a buddhadharmához való hozzáférésre és a vele való interakcióra.
A fejlett mélytanulási mesterséges intelligenciamodellek felhasználásával kifejlesztett BuddhaBot állítólag a kanonikus buddhista szövegek adatainak elemzésével kiváló minőségű válaszokat generál.
„A BuddhaBot régi verziója a buddhista szentírások szövegét eredeti formájukban adta meg, de gyakran nehezen tudott világos, részletes válaszokat adni” – magyarázta Kumagai professzor. „A BuddhaBot Plus ezt úgy oldja meg, hogy átfogóbb válaszokat generál, miközben megőrzi Buddha eredeti szavait”.
A Kiotói Egyetem 2021-ben fejlesztette ki először ezt a chatbotot, a Szutta Nipáta japán fordítását használva, amely Buddha beszédeinek gyűjteményében a Pali Kánonban található, és amely a legrégebbi buddhista szövegek közé tartozik.
A csapat később az OpenAI ChatGPT technológiájának felhasználásával továbbfejlesztette a chatbotot, és létrehozta a BuddhaBot Plus-t, amely képes a Szutta Nipátában található tanítások mélyebb értelmezésére és magyarázatok generálására. Ezt követően a bhutáni Zsung Dracang felkereste a BuddhaBot fejlesztőit és kértek egy angol nyelvű változatot, amely 2024-ben készült el.
A nagyméretű nyelvi modellek (large language models – LLM) használatával kapcsolatos adatok megbízhatóságának és az információ pontosságának kérdéseivel kapcsolatban Kumagai professzor hangsúlyozta, hogy a BuddhaBot a válaszait kizárólag eredeti szöveges forrásokból meríti.
Kumagai professzor szerint a BuddhaBot Plus új, mesterséges intelligencia által generált nézőpontokat és értelmezéseket kínálhat a szövegekről és tanításaikról, és potenciális alkalmazási lehetőségeket nyújthat a vallásközi párbeszédben. „Ez alapvetően átalakíthatja a tudományágak közötti tudásmegosztást” – tette hozzá.
Egy február 3-án tartott sajtótájékoztatón Kumagai professzor megjegyezte, hogy a BuddhaBot Plus „sok ember számára nyújthat lehetőséget arra, hogy buddhista tanításokat kapjon Japánban is, ahol a templomok látogatottsága várhatóan csökkenni fog”.
A Himalája lábánál fekvő Bhután, a két politikai és gazdasági nagyhatalom, India és Kína közé szorítva, a világ utolsó megmaradt vadzsrajána buddhista országa. Ez a szellemi hagyomány mélyen beágyazódott a kis királyság kultúrájába, és virágzik töretlenül a VIII. század óta, amikor Padmaszambhava, vagy más néven Guru Rinpocse elhozta azt az országba.
Bhután lakosságának csaknem 85%-a valja magát buddhistának, a fennmaradó hányad többnyire hindu. A legtöbb bhutáni buddhista a vadzsrajána iskola drukpa kagyü vagy nyingma hagyományát gyakorolják.
Forrás – Buddhistdoor
Kiemelt kép – dsi.si
A BuddhaFM A Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM küldetés nyilatkozatával összhangban szólal meg.
Buddha FM – Adásban a Tan!
Kövessenek minket Facebook Spotify oldalunkon és Youtube csatornánkon.
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
Programajánló beszélgetés Bérczi Zsófiával, az Élőkép Színház vezetőjével Riporter: Udvardi Márton (2025) ORGANITÓRIUM Időpont: 2025. május 10-11. Helyszín: AZTA KÖZÖSSÉGI TÉR, 1145 Budapest, Bosnyák u.
„Azt azért egyértelműen sugallják a Buddha ábrázolások, a történelmi Buddhának a képi megformálása, hogy ott valamiféle magasztosság, emelkedettség, nemesség és békesség sugárzik minden ábrázolásából. Sőt
EBU Konferencia 2025 Az Európai Buddhista Unió (EBU) 50. évfordulóján mindenki számára nyitott nemzetközi konferenciát tartanak Bécsben, amelynek meghívott előadója A Tan Kapuja Buddhista Főiskola