Főoldal > Buddhista lmbtq közösség indul Ausztráliában
Azok, akik nem a más neműekhez vonzódnak, a legtöbb közösségben kirekesztéssel találkoznak és ez fokozottan érvényes a vallás területén, ahol a nemi életre számos szabály vonatkozik. A Sydney-ben induló Rainbodhi közösség menedék kíván lenni azok számára, akik nem szeretnének meghasadni a nemi és a vallási hovatartozásuk között.
Akálikó Bhikkhu, egy théraváda szerzetes alapította a közösséget, amely minden irányzatra nyitott: vannak, akik a koreai szon-, mások tibeti buddhizmust gyakorolnak. Az üzenetük egyszerű: „Lehetsz meleg és buddhista egyszerre: mindenkit akként szeretünk, amilyen. A buddhizmus alapelve, hogy mindenkinek jár a szeretet és az együttérzés.”
A közösség neve, a Rainbodhi két szó összeolvasztásából született: az angol rainbow (szivárvány) az lmbtq közösséget és a nemi sztereotípiák meghaladását képviseli, a bódhi pedig, ez az ősi páli terminus, a felébredésre, minden buddhista törekvő céljára utal.
A szangha minden vallási, kulturális és nemi identitású ember számára nyitott. Azt szeretnék, ha biztonságos, támogató környezet jöhetne létre, ahol meditációt és a Buddhadhammát tanulhatnák. „A vallásnak nem szabad gyűlöletet terjesztenie. Mindig is voltak melegek és transzneműek a vallás területén is, ez büszkén vállalható. A vallás az ember alapvető szükséglete. Ennek össze kellene minket kötnie, nem pedig szétválasztania” mondta az alapító, Akálikó Bhikkhu.
Az lmbtq közösség létrejötte azért is fontos a társadalom számára, mert bár a legtöbben kiegyensúlyozottan élik meg másságukat, arányosan sokkal nagyobb a mentális betegségek és az öngyilkosság előfordulási aránya, mint a heteroszexuális népesség körében –derül ki egy ausztrál szervezet felméréséből, mely az lmbtq emberek egészségével foglalkozik. Beszámolójuk szerint a mentális problémák és a halálesetek egyenes összefüggésben állnak a családjuk, barátaik és munkahelyi környezetük által tanusított kirekesztő (nemritkán bántalmazó) magatartással.
A buddhizmus Ausztrália harmadik legnépszerűbb vallása a kereszténység (52%) és az Iszlám (2.6%) után. A népesség 2.5%-a, azaz 563 000 ember tartja magát buddhistának.
Beszélgetésünkből kiderül, hogyan ünnepli Cser Zoltán a karácsonyt, szó esik a legfontosabb kérdésről, azaz hogy tudunk-e a szeretteinknek időt, energiát, teret adni, de arról is,
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont
Minden decemberben megkérjük Karsai Gábort, a TKBF rektorát, hogy meséljen A Tan Kapuja Buddhista Főiskola évéről. Fogadják szeretettel az ez évi beszámolót. Riporter: Horváth M.