Egy friss kutatás szerint az erős buddhista hittel rendelkező emberek között magasabb a véradási hajlandóság.
A Kínában végzett és a Journal of Applied Social Psychology című szaklapban publikált tanulmány szerint ennek oka a buddhista gyakorlók között meglévő nagyobb morális érzékenység. A kutatás egyik célja az volt, hogy feltárják annak a világszerte tapasztalható jelenségnek a pszichológiai okát, hogy miért csappant meg az utóbbi időben a véradásra való hajlandóság.
A véradó központok világszerte küzdenek készleteik elapadásával. Az Egyesült Államokban például általánosságban 10 százalékkal csökkent a véradások száma, a “0”-negatív és “0”-pozitív vérkészletek pedig a kritikus szint alá süllyedtek. Közismert, hogy a vérre milyen nagy szükség van a transzfúzióhoz műtéteknél, szülésnél, sürgősségi baleseti beavatkozásnál stb. és ezért mekkora problémát okoz ez a negatív jelenség.
“A buddhista hit és a véradási hajlandóság kapcsolata – az erkölcsi érzékenység és az önvizsgálat szerepe” – című tanulmányt három kínai kutató, Liangyong Chen, Sai Zhang, Yufeng Zhou, és Mo Xiao jegyzi. A kutatást 508 résztvevő bevonásával végezték. Az önkéntesek az önvizsgálattal, az erkölcsi felelősségvállalással illetve a véradási szokásaikkal kapcsolatos kérdésekre válaszoltak. A buddhista hit és a véradási hajlandóság között egyértelmű pozitív kapcsolat van, állítja az egyik kutató, Liangyong Chen. A jelenség hátterében az áll, hogy tulajdonképpen az összes buddhista hagyomány, és azon belül minden iskola egyetért a nagylelkű adakozás, a dána fontosságában a megvilágosodás elérésének szempontjából. Az adás, a dána tökéletessége az első mind a théraváda hagyomány tíz páramijai, mind a mahájána hagyomány hat páramitái, azaz a megvilágosodáshoz vezető gyakorlási módszerei közül. A véradási hajlandóságra való érzékenység azonban nem alakul ki automatikusan a buddhisták között. Az önfigyelés és a morális érzékenység területén elért megfelelő gyakorlási szint után jelentkezik csak egyértelműen.
“A kutatás célja, hogy árnyalt magyarázatot adjon arra, hogy a buddhista hit milyen kapcsolatban van a véradási szándékkal.
Az elkövetkezendőkben a véradásra felhívó kampányok olyan buddhista tanításokat is felhasználhatnak ösztönző eszközként, mint az erkölcsi tökéletesedésre irányuló törekvés, az önzetlenség, a jóindulat erényeinek ápolása, valamint a karma törvényeinek szem előtt tartása.
Mindehez módszerként a buddhizmus egyik legalapvetőbb gyakorlata, az éberség (szati – mindfulness) alkalmazható az erkölcsi érzékenység fejlesztésére illetve az önfigyelés képességének javítására, ezáltal segítve elő a véradási hajlandóságot.” – áll a tanulmányban.
A kutatásokat folytatni szeretnék, kiterjesztve társadalmi és kulturális szempontok megfigyelésére is.
Forrás – Buddhisdoor
A BuddhaFM A Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM küldetés nyilatkozatával összhangban szólal meg.
BuddhaFM – Adásban a Tan!
Kövessenek minket Facebook Spotify oldalunkon és Youtube csatornánkon.
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont
2024. november végén egy rövid, három napos kvanum zen elvonulás volt Etyeken, amelyet a tiszteletreméltó Arne Schaefer dharma mester vezetett, aki Berlinből érkezett, hogy tanítást
Az egységes ellenállás ritka megnyilvánulásaként a nepáli kormányszervek a jelentések szerint összefogtak, hogy megakadályozzák a Kína által kinevezett Pancsen Láma, Gyalcen Norbu beutazását. Norbut széles