Főoldal > Buddhizmus high-tech megvilágításban
A DJ-ből lett buddhista apát a szélesebb közönség, különösen a fiatalok megszólítása érdekében “techno-szertartásokat” rendez egy japán templomban.
A szokatlan szertartás inkább egy gyártelepi rave-re emlékeztet, mint hagyományos vallási rendezvényre. A pszichedelikus fények az arannyal bevont szobrokat nyaldossák, az elektronikus zenébe pedig buddhista mantrák és szútrák olvadnak a Fukui városában található Sóondzsi templomban.
Az élmény még szürreálisabb lesz attól, hogy Aszakura Gjószen, a rendezvény szervezője buddhista papi öltözékben és fejhallgatóval a fején áll a DJ-pult mögött. A hatás azonban nem marad el: a kísérletnek elképesztő sikere van.
Manapság kevés fiatal japánt érdekli a vallás, Gjószen azonban abban bízik, hogy ez a kreatív megközelítés felkelti majd érdeklődésüket a buddhizmus iránt. „A szerzetesek és papok a Buddha PR-osai” – magyarázza. – „A saját módszeremmel szeretném elérni az embereket.”
A kép forrása: The Japan News
Aszakura Gjószen a gimnázium első évében kezdett érdeklődni a zene iránt, amikor apjától, aki a Sóondzsi apátja volt és szintén zeneszerető ember, kapott egy magnót. Akkoriban az elektronikus zenét játszó Yellow Magic Orchestra folyt a vízcsapból is, és Gjószent teljesen lenyűgözte “Rydeen” című számuk. Miután elvégezte a középiskolát, egy kiotói klubban kezdett el dolgozni, hétköznapokon a fénytechnikáért felelős csapatban, hétvégenként pedig mint DJ.
24 évesen hazatért Fukuiba, és buddhista pap lett. Azóta figyeli, ahogy a templomot támogató családok és a hívek száma fokozatosan csökken. 2015-ben megörökölte apjától a templomot: ő lett a Sóondzsi 17. apátja.
Bár némelyek kritizálják a szokatlan megoldást, a 49 éves pap szerint ez a szertartás pusztán modern, a mai ember számára könnyebben érthető formában jeleníti meg Amida Buddha Tiszta Földjét.
Gjószen szerint: “A Buddhizmus úgy tartja, a Tiszta Föld csupa fényből van. Azt mondják, az emberek régen a legjobb technológiát használták, amikor a templomokat építették, hogy megpróbálják ábrázolni ezt a “fényvilágot”. Én azt próbálom elérni a modern fény- és hangtechnika segítségével, hogy az embereknek pontosabb képük legyen Amida Buddha Tiszta Földjéről.”
Sajnos a felhasznált felszerelés miatt egy ilyen rendezvény elég drága mulatság: eddig csupán három ilyen alkalom volt. Gjószen ezért közösségi finanszírozásba fogott, hogy működtethesse a nagysikerű szertartássorozatot.
Forrás: Jakarta Post; Oddity Central
Fordította: Tari Zsuzsanna, Harlam Bálint
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont
2024. november végén egy rövid, három napos kvanum zen elvonulás volt Etyeken, amelyet a tiszteletreméltó Arne Schaefer dharma mester vezetett, aki Berlinből érkezett, hogy tanítást
Az egységes ellenállás ritka megnyilvánulásaként a nepáli kormányszervek a jelentések szerint összefogtak, hogy megakadályozzák a Kína által kinevezett Pancsen Láma, Gyalcen Norbu beutazását. Norbut széles