Ferenc pápa november 20 és 23. között Thaiföldre látogatott, ahonnan Japánba utazott tovább. A két országban összesen több millió keresztény él, legutóbb II. János Pál pápa látogatott ide a 80-as években.
Thaiföldön a buddhizmus nem államvallás, de kitüntetett szerepet élvez: törvény írja elő például, hogy a mindenkori királynak théraváda buddhista vallásúnak kell lennie. A népesség közel 95%-a buddhista, de a más vallásúak is szabadon gyakorolhatják a hitüket. A kereszténység az iszlám mögött a harmadik legnépszerűbb vallás, melyet a 70 milliós népesség kicsit több, mint 1%-a tekint magáénak. Ferenc pápa látogatása a „sziámi misszió” 350. évfordulójára esik, mely esemény a katolikus hittérítők első érkezését jelöli.
A katolikus egyházfő csütörtökön nyilvános szentmisét vezetett kb. 70 000 embernek, valamint találkozott a királyi párral és a miniszterelnökkel is. A pápa utóbbinak kifejezte sürgetését az emberkereskedelem elleni határozott fellépésre, Thaiföldet ugyanis Délkelet-Ázsia emberkereskedelem-központjának tartják.
Ferenc pápa látogatásának legfőbb célja azonban a kereszténység és a buddhizmus közötti kapcsolat megerősítése volt. Thaiföldi látogatásának megkoronázása a thai legfőbb buddhista apát, Tiszteletreméltó XI. Szomdet Phra Arijavongszagatananával való találkozása volt. A történelmi beszélgetésre a Bangkok központjában található, fenséges templomban, a Wat Ratchabophitban került sor.
Innen szombaton Japánba utazott tovább, ahol a 16. század óta jelen vannak a keresztény misszionáriusok, ám a két vallás kapcsolata korántsem volt mindig felhőtlen (ahogy azt például a nagy sikert aratott Silence című film is bemutatja). A huszadik-huszonegyedik században (főleg az értelmiség körében) újra népszerű lett a kereszténység itt, de ahogy Yasuo Furuya teológiaprofesszor elmondta: „[a kereszténység] nem tudott kulturálisan beépülni a modern társadalomba.”
Ferenc pápa kiemelt célja, hogy meglátogassa Hirosimát és Nagaszakit, a II. Világháborúban ledobott két amerikai atombomba becsapódásának helyszínét. Látogatásának egyértelmű üzenete az, hogy a világ nagyhatalmainak le kell szerelniük az atomfegyvereiket, ha hisznek a békés közös jövőben.
Köszönjük, ha a BuddhaFM rádió működését támogatja azzal, hogy az 1%-os adófelajánláskor fenntartó egyházunkat A Tan Kapuja Buddhista Egyházat jelöli meg. A Tan Kapuja Buddhista
Március 28-án, pénteken egy 7.7-es erősségű földrengés rázta meg Mianmart. Az epicentrumban Szagaing városa volt, de a környező országokban, Thaiföldön, Bangladesben, Indiában, Laoszban is érezhető
Új hangoskönyv a BuddhaFM-en! A Buddha megvilágosodása A Vinaja gyűjtemény Khanhaka könyvéből A történelmi Buddha pontosan kevéssé ismert és több helyen mesés vagy töredékes életrajzának