Főoldal > Ferenc pápa buddhista kapcsolatai
Április 21-én, húsvét hétfő kora reggelén, életének 88. évében elhunyt Ferenc pápa, a katolikus egyház feje.
Őszentsége a Dalai Láma, aki mély szellemi barátságot ápolt a pápával, még aznap mély gyászának adott hangot hivatalos honlapján.
Őszentségén kívül más buddhista vezetők is megszólaltak a szomorú esemény kapcsán.
A tiszteletreméltó Dzsinvu, Dél-Korea legnagyobb buddhista közösségének, a koreai buddhizmus Csogje rendjének elnöke Ferenc pápát az emberiség tanítójának nevezte, aki segített áthidalni a vallások közötti különbségeket. „Megtanított minket a béke és a szolidaritás értékére” – mondta Dzsinvu.
Bhikkhuni Tinh Quang, egy Kanadában élő, Thich Nhat Hanh hagyományát követő zen buddhista apáca a pápa 2015-ös „Laudato Si” enciklikájáról írt méltatást.
Ferenc pápa, az első jezsuita és latin-amerikai pápa, aki a vallások közötti harmóniát állította pápasága középpontjába. Többször hangsúlyozta a világ vallási hagyományai közötti párbeszéd, kölcsönös tisztelet és együttműködés fontosságát. Hivatali ideje alatt következetesen együttműködött a különböző vallások vezetőivel, köztük a buddhistákkal is. Ázsia több olyan országába is ellátogatott, ahol jelentős buddhista lakosság él, és olyan közös értékeket hirdetett, mint az együttérzés, a béke és az emberi méltóság.
2015-ben, alig két évvel pápasága kezdete után Ferenc pápa 46 buddhista vezetőt hívott meg az Egyesült Államokból a Vatikánba, hogy részt vegyenek egy párbeszédben, ami kifejezetten a társadalmi problémák közös megoldására való törekvést tűzte ki célul.
Ferenc pápa a vallási párbeszéd előmozdítására tett erőfeszítései kiterjedtek a buddhista közösségekkel való további érdemi kapcsolatfelvételre is. 2019-ben Thaiföldre utazott, ahol Bangkokban találkozott a legfőbb buddhista pátriárkával és más vezető szerzetesekkel. Ez jelentős pillanatot jelentett a katolikus-buddhista kapcsolatokban, mivel a thai lakosság több mint 93 százalékát a théraváda buddhisták teszik ki.
Viszonzásképpen Ferenc 2022-ben a Vatikánban fogadta a Vat Phra Csetuphon (más néven Vat Pho) buddhista szerzeteseinek küldöttségét. Nagyrabecsülését fejezte ki „kitartó barátságukért”, és bátorította a thaiföldi katolikus egyházzal való további együttműködést, megjegyezve, hogy az ehhez hasonló kapcsolatok arra szolgálnak, hogy „reménysugarat hozzanak” a sebzett emberiségnek.
Ferenc pápa 2023-as mongóliai látogatásának része volt egy magas szintű vallásközi találkozó a buddhizmus, a sámánizmus, az orosz ortodox kereszténység és a sintó vallás képviselőivel és híveivel. Mongóliában, ahol a buddhisták a lakosság mintegy 51 százalékát teszik ki, az évtizedek óta tartó elnyomás után újra megnőtt az érdeklődés a vallási elkötelezettség iránt. A pápa szeptember 3-án elmondott beszédében megerősítette, hogy a vallások közötti párbeszéd „nem ellentétes az igehirdetéssel”, és méltatta a vallási hagyományokban rejlő lehetőségeket „az egész társadalom javára”.
Ferenc pápa utazásai mellett jelentős írásokat is kiadott a testvériségről és a békéről. A 2020-ban megjelent Fratelli Tutti című enciklika a globális szolidaritás mellett érvel, és a vallási csoportok közötti párbeszédre buzdít. A pápa amellett érvelt, hogy a béketeremtéshez a hagyományokon átívelő együttműködésre van szükség, nem pedig elszigetelődésre vagy megosztottságra.
2018-ban a Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsa buddhista, hindu, dzsainista és szikh vezetőkből álló küldöttséget hívott össze a Vatikánba. A pápa a csoporthoz szólva kijelentette: „A párbeszéd és az együttműködés elengedhetetlen egy olyan korban, mint a miénk”, különösen a globális feszültségek és erőszakos cselekmények közepette.
Miközben Ferenc pápa széleskörű elismerést élvezett, néhány kritikus – a katolikus egyházon belül és kívülről egyaránt – megkérdőjelezte a mély vallásközi együttműködés teológiai következményeit. Ferenc pápa mindazonáltal következetes maradt abban a meggyőződésében, hogy a közös etikai értékek – például az együttérzés, az alázat és az igazságosság – az együttműködés alapját képezhetik a vallási identitás veszélyeztetése nélkül.
Ferenc pápa vallásközi kötelezettségvállalásai, különösen a buddhista vezetőkkel és közösségekkel, hozzájárultak a párbeszéd és a megértés szélesebb körű kultúrájához. Pontifikátusa olyan örökséget hagy maga után, amelyet a nyitottság, az alázat és a spirituális hagyományok közötti hídépítés iránti tartós elkötelezettség jellemez.
Ferenc pápa buddhista kapcsolatairól szóló korábbi cikkeink:
Buddhista szertartás Ferenc pápa gyógyulásáért…
Thaiföldi buddhista szerzetesek látogatása…
Ferenc pápa mongóliai látogatása
Ferenc pápa thaiföldi buddhista szerzetesekkel találkozott
Thaiföldi szerzetesek újra a Vatikánban
A Vatikán üdvözlete Vészák alkalmából
Tajvani szerzetesek küldöttsége…
A Vatikán a buddhistákkal együtt…
Keresztények és buddhisták párbeszéde Tajvanon
Buddhisták és keresztények: együtt az ökológiai…
Forrás – Buddhistdoor
Kiemelt kép – Facebook/United Nations for TIBET
A BuddhaFM A Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM küldetés nyilatkozatával összhangban szólal meg.
Buddha FM – Adásban a Tan!
Kövessenek minket Facebook Spotify oldalunkon és Youtube csatornánkon.
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
Programajánló beszélgetés Bérczi Zsófiával, az Élőkép Színház vezetőjével Riporter: Udvardi Márton (2025) ORGANITÓRIUM Időpont: 2025. május 10-11. Helyszín: AZTA KÖZÖSSÉGI TÉR, 1145 Budapest, Bosnyák u.
„Azt azért egyértelműen sugallják a Buddha ábrázolások, a történelmi Buddhának a képi megformálása, hogy ott valamiféle magasztosság, emelkedettség, nemesség és békesség sugárzik minden ábrázolásából. Sőt
EBU Konferencia 2025 Az Európai Buddhista Unió (EBU) 50. évfordulóján mindenki számára nyitott nemzetközi konferenciát tartanak Bécsben, amelynek meghívott előadója A Tan Kapuja Buddhista Főiskola