Főoldal > Ferenc pápa buddhista kapcsolatai

Ferenc pápa buddhista kapcsolatai

Április 21-én, húsvét hétfő kora reggelén, életének 88. évében elhunyt Ferenc pápa, a katolikus egyház feje.

Őszentsége a Dalai Láma, aki mély szellemi barátságot ápolt a pápával, még aznap mély gyászának adott hangot hivatalos honlapján

 

Őszentségén kívül más buddhista vezetők is megszólaltak a szomorú esemény kapcsán.

A tiszteletreméltó Dzsinvu, Dél-Korea legnagyobb buddhista közösségének, a koreai buddhizmus Csogje rendjének elnöke Ferenc pápát az emberiség tanítójának nevezte, aki segített áthidalni a vallások közötti különbségeket. „Megtanított minket a béke és a szolidaritás értékére” – mondta Dzsinvu.

Bhikkhuni Tinh Quang, egy Kanadában élő, Thich Nhat Hanh hagyományát követő zen buddhista apáca a pápa 2015-ös „Laudato Si” enciklikájáról írt méltatást.

Ferenc pápa, az első jezsuita és latin-amerikai pápa, aki a vallások közötti harmóniát állította pápasága középpontjába. Többször hangsúlyozta a világ vallási hagyományai közötti párbeszéd, kölcsönös tisztelet és együttműködés fontosságát. Hivatali ideje alatt következetesen együttműködött a különböző vallások vezetőivel, köztük a buddhistákkal is. Ázsia több olyan országába is ellátogatott, ahol jelentős buddhista lakosság él, és olyan közös értékeket hirdetett, mint az együttérzés, a béke és az emberi méltóság.

2015-ben, alig két évvel pápasága kezdete után Ferenc pápa 46 buddhista vezetőt hívott meg az Egyesült Államokból a Vatikánba, hogy részt vegyenek egy párbeszédben, ami kifejezetten a társadalmi problémák közös megoldására való törekvést tűzte ki célul. 

Ferenc pápa a vallási párbeszéd előmozdítására tett erőfeszítései kiterjedtek a buddhista közösségekkel való további érdemi kapcsolatfelvételre is. 2019-ben Thaiföldre utazott, ahol Bangkokban találkozott a legfőbb buddhista pátriárkával és más vezető szerzetesekkel. Ez jelentős pillanatot jelentett a katolikus-buddhista kapcsolatokban, mivel a thai lakosság több mint 93 százalékát a théraváda buddhisták teszik ki.

Viszonzásképpen Ferenc 2022-ben a Vatikánban fogadta a Vat Phra Csetuphon (más néven Vat Pho) buddhista szerzeteseinek küldöttségét. Nagyrabecsülését fejezte ki „kitartó barátságukért”, és bátorította a thaiföldi katolikus egyházzal való további együttműködést, megjegyezve, hogy az ehhez hasonló kapcsolatok arra szolgálnak, hogy „reménysugarat hozzanak” a sebzett emberiségnek.

Thaiföldi szerzetesek a pápánál – kép – catholicphilly.com

 

Ferenc pápa 2023-as mongóliai látogatásának része volt egy magas szintű vallásközi találkozó a buddhizmus, a sámánizmus, az orosz ortodox kereszténység és a sintó vallás képviselőivel és híveivel. Mongóliában, ahol a buddhisták a lakosság mintegy 51 százalékát teszik ki, az évtizedek óta tartó elnyomás után újra megnőtt az érdeklődés a vallási elkötelezettség iránt. A pápa szeptember 3-án elmondott beszédében megerősítette, hogy a vallások közötti párbeszéd „nem ellentétes az igehirdetéssel”, és méltatta a vallási hagyományokban rejlő lehetőségeket „az egész társadalom javára”.

Ferenc pápa Mongóliában – CNS photo/Vatican Media)

 

Ferenc pápa utazásai mellett jelentős írásokat is kiadott a testvériségről és a békéről. A 2020-ban megjelent Fratelli Tutti című enciklika a globális szolidaritás mellett érvel, és a vallási csoportok közötti párbeszédre buzdít. A pápa amellett érvelt, hogy a béketeremtéshez a hagyományokon átívelő együttműködésre van szükség, nem pedig elszigetelődésre vagy megosztottságra.

A pápa tajvani szerzeteseket fogad – vatikannews.va

 

2018-ban a Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsa buddhista, hindu, dzsainista és szikh vezetőkből álló küldöttséget hívott össze a Vatikánba. A pápa a csoporthoz szólva kijelentette: „A párbeszéd és az együttműködés elengedhetetlen egy olyan korban, mint a miénk”, különösen a globális feszültségek és erőszakos cselekmények közepette.

Miközben Ferenc pápa széleskörű elismerést élvezett, néhány kritikus – a katolikus egyházon belül és kívülről egyaránt – megkérdőjelezte a mély vallásközi együttműködés teológiai következményeit. Ferenc pápa mindazonáltal következetes maradt abban a meggyőződésében, hogy a közös etikai értékek – például az együttérzés, az alázat és az igazságosság – az együttműködés alapját képezhetik a vallási identitás veszélyeztetése nélkül.

Ferenc pápa vallásközi kötelezettségvállalásai, különösen a buddhista vezetőkkel és közösségekkel, hozzájárultak a párbeszéd és a megértés szélesebb körű kultúrájához. Pontifikátusa olyan örökséget hagy maga után, amelyet a nyitottság, az alázat és a spirituális hagyományok közötti hídépítés iránti tartós elkötelezettség jellemez.

 

Ferenc pápa buddhista kapcsolatairól szóló korábbi cikkeink:

Ferenc pápa ázsiai útja

Ferenc pápa Thaiföldön…

Buddhista szertartás Ferenc pápa gyógyulásáért…

Thaiföldi buddhista szerzetesek látogatása…

Ferenc pápa mongóliai látogatása

Ferenc pápa thaiföldi buddhista szerzetesekkel találkozott

Thaiföldi szerzetesek újra a Vatikánban

A Vatikán üdvözlete Vészák alkalmából

Tajvani szerzetesek küldöttsége…

A Vatikán a buddhistákkal együtt…

Keresztények és buddhisták párbeszéde Tajvanon

Buddhisták és keresztények: együtt az ökológiai…

 

Forrás – Buddhistdoor

YouTube/Rome reports

Youtube/CDMCS Macau

YouTube/Rome reports (2.)

YouTube/CBS News

 

Kiemelt kép – Facebook/United Nations for TIBET

 

A BuddhaFM A  Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM  küldetés nyilatkozatával  összhangban szólal meg.

Buddha FM – Adásban a Tan!

Kövessenek minket  Facebook Spotify oldalunkon és  Youtube csatornánkon.

Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert

 

Kapcsolódó

Hírek

EBU Conference 2025: Buddhism 2075

EBU Konferencia 2025 Az Európai Buddhista Unió (EBU) 50. évfordulóján mindenki számára nyitott nemzetközi konferenciát tartanak Bécsben, amelynek meghívott előadója A Tan Kapuja Buddhista Főiskola