Főoldal > Hszing Jün mester búcsúztatása
Több tízezer gyászoló gyűlt össze a február 13-án Tajvan déli, tengerparti városában, Kaohsziungban a tiszteletreméltó Hszing Jün mester temetésére. A mester a Lincsi csan iskola 48. pátriárkája, valamint a Fo Guang Shan buddhista rend és a Buddha Fénye Nemzetközi Szövetség (Buddha’s Light International Association) alapító atyája, a humanista buddhizmus vezéralakja. Hszing Jün február 5-én 97 éves korában hunyt el.
A tiszteletreméltó Hszing Jün 1927. augusztusában született Csiangszu tartományban, Kínában. 12 éves korában a Nanking város Csihszia kolostorban lett novícius, és 15 éves korában kapta meg a teljes szerzetesi avatást. 1947-ben végzett a Csiaoshan Buddhista Akadémián. 1949-ben, 22 éves korában a tiszteletreméltó Hszing Jün Tajvanra költözött, ahol 1967-ben megalapította a délnyugat-tajvani Kaohsziungban a Fo Guang Shan-t, négy fő célkitűzéssel: a Dharma terjesztése; a tehetségek támogatása az oktatáson keresztül; a társadalom hasznára lenni a jótékonyságon keresztül; és az emberi elmék megtisztítása a szellemi tanulmányokon és gyakorlatokon keresztül.
A temetési szertartáson részt vett a Kínai Köztársaság, azaz Tajvan elnöke, Caj Jing-ven asszony, a kormányfő, Cseng Csien-jen, valamint a belügyminiszter a polgármester és több politikai párt vezetője is.
Miközben a néhai mester kívánságának megfelelően egyszerű, szerzeteshez méltó szertartást tartottak, gyászolók tömegei gyűltek össze az alkalomra. Az összegyűlt gyászolók, akik azért jöttek el, hogy leróják tiszteletüket a tiszteletreméltó Hszing Jün előtt, a Fo Guang Shan “felhőház épülete” előtt felállított óriás képernyőkön keresztül követték az eseményeket.
A Fo Guang Shan kolostor szerzetesei körmenetet vezettek, a tiszteletreméltó mester hamvaival körbesétálták a kolostort, fogadták a sok hívő meghajlással vagy leborulással kifejezett tiszteletét.
A gyászszertartás keretében Caj elnökasszony poszthumusz elnöki kitüntetést adományozott Hszing Jünnek “Tajvan államiságához, társadalmához és vallási életéhez való messzemenő hozzájárulása” elismeréseként. Méltatta a mester munkásságát a buddhista tanítások világszerte történő terjesztésében, a 300 kolostor valamint öt egyetem alapításában betöltött szerepét.
Kaohsziung polgármestere, Csen csi-maj, díszpolgári kitüntetést adományozásával tisztelgett a tiszteletreméltó Hszing Jün előtt.
Miután a több tízezer résztvevő, szerzetes és világi hívő közösen körbejárták a kolostor területét, a tiszteletreméltó földi maradványait egy virágokkal díszített oltáron helyezték el egy nagy Sákjamuni Buddha kép előtt. A rangidős szerzetesek itt hármas csoportokban füstölő felajánlást mutattak be tiszteletük jeléül.
A kolostor apátja, Hszin Bau búcsúbeszéde után a hamvasztás pontosan 14:22-kor kezdődött. A tiszteletreméltó hamvait ezután a Fo Guang Shan kolostor Hosszú Élet Kertjében temették el.
A tiszteletreméltó Hszing Jün Tajvanon a buddhizmus „Négy Mennyei Királyának” egyikeként ismert.
A továbbiak: Cseng Jen mester, a Buddhista Cu Csi Alapítvány alapítója; Sheng Jen mester, a Dharma Drum Mountain alapítója; és Vei Csue mester, a Csung Tai Shan alapítója. Ez a négy globális buddhista rend a „Négy Nagy Hegy” néven ismert és a világ legbefolyásosabb kínai buddhista szervezeteivé nőték ki magukat.
Forrás – Buddhistdoor
A BuddhaFM A Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM küldetés nyilatkozatával összhangban szólal meg.
BuddhaFM – Adásban a Tan!
Kövessenek minket Facebook Spotify oldalunkon és Youtube csatornánkon.
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
A Tibeti Szerzetesnői Projekt (Tibetan Nuns Project – TNP), egy Seattle-ben és az indiai Himácsal Prades Kangra körzetében működő, az Egyesült Államokban bejegyzett jótékonysági szervezet,
A nagyra becsült tibeti buddhista tanító és dzogcsen mester, Csökji Nyima Rinpocse a nepáli Lumbíniben, a Buddha szülőhelyén, hivatalosan felavatta a Pal Thubten Sedrub Ling,
Vaszi Sándor Urgyen saját élményein keresztül mesél a buddhista elvonulások fontosságáról, felidézve többek között Taron töltött éveit, valamint a közelmúltban zajló, Keith Dowman dzogcsen mesterrel