Főoldal > Katonai támadás egy kolostori iskola ellen Mianmarban
Beszámolók szerint legalább 13 ember, közülük 11 gyermek halt meg a mianmari Depajin faluban elkövetett katonai támadás során. Az akciót szeptember 16-án hajtották végre a katonai junta harci helikopterei a helyi iskola ellen, aminek egy buddhista kolostor adott otthont.
A támadás közel egy órán át tartott, ez idő alatt mintegy kétszáz diák tartózkodott az iskolában. Az áldozatok egy része a helikopteres légicsapás következtében, míg mások a gyalogsági roham után haltak meg.
A hadsereg álláspontja szerint a junta-ellenes lázadók az iskolaépületből irányítottak támadásokat a katonaság ellen. A falu az északi Sagaing régióban fekszik ami a rezsimellenes mozgalmak fellegvára. A hadsereg már egy éve rendszeresen támadja a területet. Tüzérségi- és légicsapásokkal ütnek rajta civil területeken, ami miatt már több tízezer helyi lakos hagyta el otthonát, menekült el a környékről.
Az ENSZ főtitkára, Antonio Guterres szeptember 20-án egy nyilatkozatban ítélte el a támadást: “Az iskoláknak még fegyveres konfliktusok idején is olyan helyeknek kell maradniuk, ahol garantált a gyermekek védelme és amelyek biztonságosak a tanuláshoz.” – áll a főtitkár nyilatkozatában. “Az iskolák és a kórházak ellen elkövetett, a nemzetközi humanitárius joggal ellentétes támadások a Biztonsági Tanács által elítélt hatféle, a gyermekek ellen háborús konfliktusok idején elkövetett súlyos jogsértések egyike.”
Szeptember 19-én kiadott közleményében az ENSZ gyermekalapja, az UNICEF is elítélte a támadás: “Szeptember 16-án legalább 11 gyermek halt meg egy légicsapásban és a polgári területeken folytatott válogatás nélküli tűzharcban. Ugyanebből az iskolából legalább 15 gyermeket még mindig eltűntként tartanak nyilván. Az UNICEF követeli azonnali és biztonságos szabadon engedésüket!”
A mianmari hadsereg még 2021. február 1-én hirdetett rendkívüli állapotot, így véve át a hatalmat, miután őrizetbe vették Vin Mjint elnököt, és az 1991-ben Nobel-békedíjjal kitüntetett államtanácsost, Aung Szan Szu Kji-t. Mellettük a 2020-as szabad vállasztásokon óriási fölénnyel nyert Nemzeti Liga a Demokráciáért Párt (NLD) képviselőit, vezetőit is bebörtönözték. A puccsot közvetlenül az előtt követték el, hogy az ország új parlamentjének össze kellett volna ülnie.
A puccs után rendszeressé váltak az utcai tüntetések és tiltakozások. A katonai vezetésű Állami Közigazgatási Tanács azonban minden ellenállást erőszakosan elfolyt, minden tiltakozó megmozdulást igyekszik leverni. Az óriási katonai elnyomás ellenére a tiltakozások széles körben folytatódnak. Sok tüntetést a köztiszteletnek örvendő és komoly tekintéllyel rendelkező buddhista szerzetesek is támogatnak részvételükkel.
A békés demonstrációk mellett, főleg vidéken, egyre több helyi, etnikai alapon szerveződő milícia is alakul. Ezek a csapatok a fegyveres ellenállást választották. Az iskola elleni támadás felelőségét is egy ilyen fegyveres csoportra próbálta hárítani a hadsereg.
A jelenlegi válsághelyzetre válaszul az Elkötelezett Buddhisták Nemzetközi Hálózata (International Network of Engaged Buddhists – INEB) a kaliforniai Berkley-ben működő Clear View Project-tel közösen egy felhívást tett közzé a buddhista szerzetesek és szerzetesnők humanitárius megsegítésére.
„Az Elkötelezett Buddhisták Nemzetközi Hálózata (INEB) és az amerikai székhelyű Clear View Project sürgős felhívást tesz közzé, ami arra összpontosít, hogy adományokat gyűjtsenek azoknak a buddhista szerzeteseknek és szerzetesnőknek akik szükséghelyzetben vannak a Mianmarban kialakult humanitárius vészhelyzet miatt. 2021. februárjában a mianmari hadsereg egy általuk csak ‘gyors puccsnak’ nevezett akciót hajtott végre, amelynek során őrizetbe vették a kormány demokratikusan megválasztott vezetőit, köztük U Vin Mjint elnököt és Dav Aung Szan Szu Kji államtanácsost. Azóta az ország felbolydult, és válaszul az emberek polgári engedetlenségi mozgalmat indítottak szerte Mianmarban, a városokban épp úgy mint a falvakban.”
Egy mianmari és thaiföldi székelyű emberi jogi szervezet az Assistance Association for Political Prisoners (AAPP) által kiadott jelentés szerint szeptember 22-ig a katonai junta igazolhatóan 2311 embert ölt meg a demokráciapárti mozgalmakban való részvétel miatt. A bebörtönzött politikai foglyok jogaival foglalkozó szervezet szerint ezek csak az igazolható esetek, az áldozatok valódi száma ennél jóval magasabb lehet. Az AAPP összesen 12 462 fogvatartottról, valamint 126 halálraítéltről tud.
A 2016-os népszámlálási adatok szerint Mianmar lakosságának mintegy 89,8 százaléka vallja magát buddhistának. A keresztények 6,3 százalékot, a muzulmánok 2,3 százalékot, a hinduk 0,5 százalékot tesznek ki, a törzsi és egyéb vallások 1 százalékot.
Forrás – Buddhistdoor
A BuddhaFM A Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM küldetés nyilatkozatával összhangban szólal meg.
BuddhaFM – Adásban a Tan!
Kövessenek minket Facebook Spotify oldalunkon és Youtube csatornánkon.
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
Programajánló beszélgetés Gódorné Hazenauer Zitával, a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum könyvtáros munkatársával és japánkert szakértőjével. Riporter: Udvardi Márton (2025) A Hopp Múzeum nagy múltra
Programajánló beszélgetés Mészáros Ágnessel, a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum kulturális menedzserével, a múzeum májusi programjairól. Riporter: Udvardi Márton (2025) A múzeum májusi eseményei A
Az európai buddhizmus jövője a társadalmi, technológiai és környezeti változások korában Karsai Gábor A Tan Kapuja Buddhista Főiskola rektora és a Mind & Life Europe