Főoldal > Keresztény-buddhista eszmecsere a “karunáról” és az “agapéról”
A “karuna” és az “agapé” jellemzőinek és szoros kapcsolatának feltárása, az “együttérzés” és a “szabad szeretet” buddhista illetve keresztény fogalmak közötti közös pontok keresése – ezen az úton halad a hetedik Buddhista-Keresztény Kollokvium, ami november 13-án kezdődött és 16-ig tart a bangkoki buddhista egyetemen, a Mahácsúlalongkornrádzsavidjálayá-n.
A négynapos eszmecsere címe: “Karuná és agapé párbeszédben, a sebbzett emberiség és a Föld gyógyításáért”.
Az esemény a Vallásközi Párbeszédért Felelős Dikasztérium, a Thaiföldi Katolikus Püspöki Konferencia és a Mahácsúlalongkornradzsávidjálayá Buddhista Egyetem együttműködésével valósul meg.
“A kollokvium megerősíti a buddhista partnerekkel világszerte és különösen Thaiföldön folytatott, a párbeszéd révén kialakult barátságot és kölcsönös megértést”, valamint „közös akciókat is létrehoz az emberiség és a bolygó sebeinek gyógyítására” – olvasható a Vatikán közleményben.
Az eszmecsere buddhista és keresztény résztvevői, vallsái vezetők, teológusok és tudósok, különböző országokból, többek között Kambodzsából, Hongkongból, Indiából, Japánból, Malajziából, Mongóliából, Mianmarból, Szingapúrból, Srí Lankáról, Dél-Koreából, Thaiföldről, Tajvanról és az Egyesült Királyságból érkeztek.
A nyitóülésen a kollokviumot üdvözölték a helyi hatóságok és Thaiföld más vallásainak képviselői. Egy fültetési szertartásra is sor került, ami a résztvevők gyógyítás és gondoskodás iránti elkötelezettségét szimbolizálja.
„A párbeszéd lehetőséget nyújt az együttműködésre és a közös jövőkép kialakítására közösségeink jóléte érdekében” – mondta Olivier Schmitthaeusler püspök, a kambodzsai Phnom Penh apostoli helynöke, a kollokvium egyik résztvevője. „Az Úr teremtette a világot és teremtette az embereket. Isten látta, hogy ez jó – áll a Teremtés könyvében. A természet és az emberek a mi felelősségünkre vannak bízva. Álmodjunk együtt egy olyan világról, amelyben nincs se gazdag, se szegény, amelyben senki sincs kirekesztve vagy megvetve. A mi feladatunk tehát ma Ázsiában és a világban az, hogy egy nagy családot hozzunk létre, amely szereti, meghallgatja egymást és megbocsát. A harmóniából, a békéből indulunk ki, abból, hogy megosztjuk felebarátainkkal azokat a lelki értékeket, amelyekre építve igazságos és testvéri társadalmakat építhetünk. Ez a mi feladatunk vallásként Kambodzsában és más ázsiai országokban. Folytatni fogjuk erőfeszítéseinket, hogy az új generációkban a transzcendencia érzését felkeltsük. Emlékezzünk arra, hogy Jézus azért jött, hogy életet és teljes életet adjon nekünk. A bizonytalanság és a háborúk idején, amelyek a világ különböző részein sújtják az emberiséget, imádkozunk és ezt az utunkat a Mekong Szűzanyára, a Béke Királynőjére bízzuk.” – tette hozzá a kambodzsai püspök.
A tiszteletreméltó Phra Brahmapundit buddhista vezető, a thaiföldi Legfelsőbb Szangha Tanács tagja beszédében megjegyezte, hogy az emberiség és a Föld szoros kapcsolatban állnak. “Mindkettő szenved, mindkettő a pusztítás, az éghajlatváltozás, a szegénység és a háborúk által sebzett.” Hozzátette, hogy: “karunára van szükség a Föld szenvedésének enyhítésére.”
A “karuná”, amit együttérzésnek szoktak fordítani, a buddhista elképzelés szerint a “négy isteni lakhely, a négy brahmá-vihára” egyike. “A karuná elválaszthatatlan a ‘mettától’, amely ‘szerető kedvesség’-nek fordítható, és feltétel nélküli szeretetet jelent” – mondta a tiszteletreméltó.
“A buddhista elképzelés szerint a ‘mettá’, a szeretet a többi élőlény jólétének előmozdítása érdekében, míg a karuná, az együttérzés, mások szenvedésének enyhítése. A karunán keresztül az ember megpróbálhatja meggyógyítani a megsebzett emberiséget és megmenteni a Föld bolygót az ember okozta szennyeződésektől” – tette hozzá Phra Brahmapundit.
A „mettá” és a „karuná” – ahogy a találkozón folytatott beszélgetésből kiderült – ebben az értelemben együtt olyan erénypárt alkotott, amely úgy tűnt, hogy magában foglalja az „agapé” keresztény eszméjét, amely viszont a feltétel nélküli szeretetre utal, amely egyesít és gyógyít.
Forrás – Vatikan News
A BuddhaFM A Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM küldetés nyilatkozatával összhangban szólal meg.
BuddhaFM – Adásban a Tan!
Kövessenek minket Facebook Spotify oldalunkon és Youtube csatornánkon.
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont
2024. november végén egy rövid, három napos kvanum zen elvonulás volt Etyeken, amelyet a tiszteletreméltó Arne Schaefer dharma mester vezetett, aki Berlinből érkezett, hogy tanítást
Az egységes ellenállás ritka megnyilvánulásaként a nepáli kormányszervek a jelentések szerint összefogtak, hogy megakadályozzák a Kína által kinevezett Pancsen Láma, Gyalcen Norbu beutazását. Norbut széles