Főoldal > Khenmó avatás a Szakja Szerzetesnők Főiskoláján
Június 14-én, Szaga Dava Dücsen napján, ami a tibeti holdnaptár legszentebb napja, khenmóvá avattak három szerzetesnőt. A khenmó a khenpó női megfelelője és tulajdonképpen a buddhista filozófia doktori fokozatának felel meg a tibeti szakja, nyingma és kagyü iskolákban. Ez a fokozat a gelug és a bön vonalakon a gese néven ismert.
Ez az örvendetes bejelentés nem az első a jó hír közelmúltból azoknak, akik szívükön viselik a tibeti szerzetesnői mozgalom ügyét. Korábbi cikkünkben mi is beszámoltunk róla, hogy Bhutánban a legnagyobb vallási vezető júniusban 144 gelongmát, azaz szerzetesnőt avatott fel.
A három khenmó avatásáról, azaz szertartásos trónra ültetésükről a tibeti szerzetesnőket támogató szervezet, a Tibetan Nuns Project számolt be. A jótékonysági szervezet az Egyesült Államokban van bejegyezve és az indiai Himácsal Prades Kangra körzetében működik.
A tibeti hagyomány szerint a Szaga Dava Dücsen a Buddha születésének, megvilágosodásának és távozásának a napja a legszerencsésebb, legáldottabb nap egy ilyen jeles avatásra.
A TNP így nyilatkozott az eseményről:
“A három khenmó akiket június 14-én trónra ültettünk a következők: Khenmó Kunga Paldon, Khenmó Kunga Vöcó és Khenmó Ngavang Jangga. Az avatás Őeminenciája Aszanga Vadzsra Szakja Rinpocse kegyes jelenlétében zajlott. A khenmók mától képesek lesznek vállalni azt a felelőséget, hogy képzett tanítványokat neveljenek ki és továbbra is a Dharma szolgálatának szenteljék az életüket.”
A fokozatot általában 13 éves intenzív képzés után adják azoknak a diákoknak, akik számot adnak arról, hogy mesteri szinten elsajátítottak öt nagy tudományterületet. Ez az öt: a pradnyápáramitá, a madhjamaka, a pramána, az abhidharma és a vinaja.
A fokozat elnyeréséhez további kritériumnak is meg kell felelniük. Az első, hogy apácának kell lenniük és legalább tíz éves tanulmányokat folytattak. Lopön fokozattal kell rendelkezniük, ami talán a nyugati egyetemek mester fokozatához áll a legközelebb. Ezt kitüntetéssel kell elvégezniük. Mindemellett már elegendő tanítói tapasztalattal is kell rendelkezniük ahhoz, hogy oktassák a szakja hagyomány híres 18 filozófiai értekezését.
A Szakja Szerzetesnői Főiskolát 2009-ben alapították Őszentsége a Dalai Láma és Őszentsége Szakja Trizin, a szakja hagyomány első számú vezetőjének védnöksége alatt. Az intézmény elkötelezett a szakja hagyomány szerzetesnőinek képzése iránt. Célja, hogy a buddhista szerzetesnők akár 15 évig is képezhessék magukat, hogy mesterekké, kiválóan képzett tanítókká válhassanak. A Főiskola az észak-indiai Uttarakhand államban, Manduvalában működik és mintegy 63 apácának ad otthont.
“Történelmileg a tibeti szerzetesnőknek nem volt ugyanolyan hozzáférési lehetőségük az oktatáshoz, mint a férfi szerzeteseknek.” – nyilatkozta a Tibetan Nuns Project. “Ezek az elkötelezett nők, akiktől Tibetben megtagadták az egyenlő hozzáférést az oktatáshoz és azt a lehetőséget, hogy szabadon és biztonságban végezzék a gyakorlataikat, a jövő tanárai és vezetői lesznek.”
Forrás: Buddhisdoor
A BuddhaFM A Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM küldetés nyilatkozatával összhangban szólal meg.
BuddhaFM – Adásban a Tan!
Kövessenek minket Facebook Spotify oldalunkon és Youtube csatornánkon.
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
Malik Tóth István jógaoktató, számos spirituális könyv fordítója. Ebben a riportban Dzogcsen Pönlop Rinpocse: Halált meghaladó tudat c. könyvéről beszélgettünk vele. Idézet a könyvből: „A
„Gimnáziumban nagyon szerettem a kosárlabdát. …az ugrólábon – ami ugye elég komoly megterhelés alatt van, -volt egy véna, amiről azt hittem, hogy visszér probléma. Mit
A bhutáni származású vadzsrajána mester, tulku, vándortanító, író, fotográfus, és filmkészítő, Dzongszár Dzsamjang Khjence által létrehozott alapítvány, a Khyentse Foundation Facebook bejegyzésében tette elérhetővé egy