A thai szerzeteseknek megtiltották a politikai tiltakozásokon való részvételt
A thaiföldi buddhista kormányzótestület, a Legfelsőbb Szangha Tanács (Supreme Sangha Council) szerdán megtiltotta a szerzeteseknek a hónapok óta tartó megmozdulásokon való részvételt. A tiltakozók a hat éve katonai puccsal hatalomra került Prajuth Csan-ocsa miniszterelnök és kormánya lemondását és a király, Maha Vadzsiralongkorn kiváltságainak megnyirbálását követelik. – számolt be a Reuters.
„A Legfelsőbb Szangha Tanács egy határozatot fogadott el, amiben a szerzeteseknek és a novíciusoknak megtiltja a politikában való részvételt, beleértve a tiltakozásokhoz való csatlakozást és a politikai nézeteik hangoztatását is.” – mondta a kormány Nemzeti Buddhista Irodájának (National Office of Buddhism) szóvivője.
A thaiföldi lakosság több mint kilencven százaléka théraváda buddhista. Hagyományosan vallást tekintik a nemzet és a monarchia mellett a thai társadalom egyik alappillérének.
Thaiföldön márciustól öt fő felett tiltják a gyülekezést a koronavírus járvány miatt, ennek ellenére hónapok óta többtízezres tömegek tiltakoznak a katonai diktatúra és a monarchia ellen. A szerzetesek tömeges és szervezett részvételéről nincs szó, azonban néhányan mégis csatlakoztak a tiltakozó megmozdulásokhoz.
„Folytatom a tiltakozásokon való részvételem, mert tudtukra akarom adni, hogy ez nem helyes, összeegyeztethetetlen a legtöbb szerzetes véleményével.” – mondta Csisztnupong Praiparí egy 21 éves szerzetes, aki már három tüntetésen is részt vett.
Ő a Legfelsőbb Szangha Tanács reformját is akarja, kibővítve ezzel a tiltakozók követeléseinek listáját. A tiltakozások elsősorban a tavalyi vitatott választásokon hatalmat szerzett Prajuth elmozdítását követelik, aki korábban a katonai junta vezetője volt. Mindemellett új alkotmányt és a monarchia hatalmának csökkentését szeretnék, mivel évtizedek alatt lehetővé tették a katonai túlhatalmat.
Prajuth diktatúrája idején a Szangha vezetőjének számító vezető szerzetes kinevezése a király jogosultságává vált, függetlenül attól, hogy a Szangha Tanács kit jelölt a posztra. A szerzeteseknek ma nem szabad szavazniuk és általában véve is távol tartják őket a politikától.
A szerzetesek sosem játszottak olyan nagy szerepet a thai politikai életben, mint a szomszédos Mianmárban, ahol a szerzetesek tömeges tiltakozása és tüntetése fontos szerepet játszott a több mint egy évtizede történt demokratikus átalakulásban.
Thaiföld hivatalos Iszlám Testülete, akik a muszlim kisebbséget képviselik, kedden egy bemutatót szervezett a monarchia támogatására.
Hírszerkesztő Fenyvesi Róbert
Beszélgetésünkből kiderül, hogyan ünnepli Cser Zoltán a karácsonyt, szó esik a legfontosabb kérdésről, azaz hogy tudunk-e a szeretteinknek időt, energiát, teret adni, de arról is,
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont
Minden decemberben megkérjük Karsai Gábort, a TKBF rektorát, hogy meséljen A Tan Kapuja Buddhista Főiskola évéről. Fogadják szeretettel az ez évi beszámolót. Riporter: Horváth M.