Főoldal > Mun elnök a koreai újraegyesítési remények támogatására kérte a buddhistákat
A múlt héten, buddhista vezetőkkel való találkozóján elhangzott beszédében a dél-koreai elnök, Mun Dzsein a dél-koreai buddhista közösségek további támogatását kérte az Észak-Koreával való további párbeszéd és kapcsolat elősegítésére, a Koreai-félsziget békéjéhez és végső soron az újraegyesítéshez vezető út fejlesztése érdekében.
Mun hangsúlyozta, hogy a buddhizmus régóta nyújt kulcsfontosságú támogatást, segítve Dél-Koreát számos nehézség legyőzésében, majd azt a reményét is kifejezte, hogy a békéhez és az újraegyesítéshez vezető út továbbra is nyitva tartható egész addig, amíg egy csöppnyi remény is marad a Phenjannal való további párbeszédre.
Mun Dzsein dél-koreai elnök buddhista vezetőkkel találkozott szeptember 18-án. Kép: koreaherald.com
„A buddhizmusból fakad az az erő, ami segített a koreaiaknak elviselni több mint 1700 év megpróbáltatásait,” – mondta Mun. „A buddhizmus mindig azoknak az oldalán állt, akik az ország védelméért, függetlenségéért, a demokráciáért és a békéért küzdöttek. Bízom benne, hogy a buddhista közösség továbbra is egyesíti erőit, hogy utat nyisson a két Korea közti gazdasági kapcsolatok és a Koreai-félsziget békéjének fejlesztése előtt” (Cshongvade, Kék Ház, a dél-koreai elnök rezidenciája)
Mun szeptember 18-án beszélt a buddhista vezetőkkel hivatalos rezidenciájában, a Kék Házként is ismert Cshongvadéban, a phenjani csúcstalálkozón Észak-Koreával hozott megállapodás másodok évfordulójának alkalmából.
„2018-ban Kim Dzsongun elnök és jómagam kinyilvánítottuk 80 millió koreai és a világ előtt, hogy a koreai-félsziget békéjének megteremtése irányába mozdulunk.” – jegyezte meg Mun. „A buddhista közösség különleges szolgálatot tett azzal, hogy a félsziget békéjéért és stabilitásáért imádkozott, ami a két Korea közti csúcstalálkozóhoz vezetett. Ahogy azt 2019-ben is tették, a közösségüket arra kérjük, hogy imádkozzon idén is a békés országegyesítés ügyéért.” (Cshongvade)
2018.ban három történelmi találkozót tartottak, ami egy háromnapos megbeszélés sorozatban csúcsosodott ki Phenjanban, Mun elnök és az észak-koreai vezető Kim Dzsongun részvételével 2018. szeptember 18-20. között. A találkozó elsődleges napirendi pontja az Egyesült Államokkal való megakadt tárgyalásokban való áttörés lehetőségének keresése, illetve a Koreai-félsziget denuklearizációja. Egy phenjani egyesülési nyilatkozatnak nevezett megállapodást fogadtak el szeptember 18-án, amit Mun és Kim közösen írt alá szeptember 19-én. (Cshongvade)
A három közül az első csúcson, amit 2018. április 27-én tartottak a panmindzsoni közös biztonsági területen, Mun és Kim elfogadták a koreai-félsziget békéjéről, jólétéről és egyesüléséről szóló panmindzsoni nyilatkozatot, amiben mindkét vezető megerősítette abbéli törekvését, hogy atomfegyver mentesítik a területet és kifejezték azt az óhajukat, hogy véget vessenek a régóta tartó ellenségeskedésnek.
A koreai fegyverszüneti megállapodás 1953. július 27-i panmindzsoni aláírása óta a két Korea hivatalosan még háborúban áll, de Mun és Kim egyetértettek abban, hogy a fegyverszüneti megállapodást még 2018-ban teljes békekötéssé kell tenni, 65 év után hivatalosan is lezárva a koreai háborút. A témáról tartandó további megbeszéléseket később Kim lemondta amiért az amerikai és dél-koreai hadgyakorlatokat tette felelőssé. A második találkozót május 26-án tartották szintén Panmindzsonban, ahol Mun és Kim két órán át tartott megbeszéléseket, amelynek során a két vezető egyetértett a panmindzsoni nyilatkozat végrehajtásának felgyorsításában.
„Ha nem adjuk fel a találkozókba és a párbeszédbe vetett reményünket, biztosan a béke és az egyesítés útjára lépünk.” – mondta Mun az összegyűlt buddhista vezetőknek a múlt héten. (The Korea Herald)
Kép: president.go.kr
A dél-koreai elnök elismerését is kifejezte a buddhista közösség felé, a buddhista közösségnek a kormány, koronavírus járvány elleni kampányában való közreműködés miatt. Mun elnök megemlítette, hogy a koreai buddhista közöségek felfüggesztették a rendszeres vallási szolgálatokat és még a híres lótusz lámpás fesztivált is törölték idén, negyven éve először, dacára a történelmi fesztivál megrendezésére irányuló kéréseknek. Az ünnepség története több mint 1200 évre nyúlik vissza az ősi Silla korszakra (i.e. 57- i.u. 935.) és az UNESCO hivatalosan is szellemi kulturális örökségnek nyilvánította.
„A buddhizmus által képviselt együttérzés és a kölcsönös haszon szelleme régóta áthatja népünk szívét.” – mondta Mun. „A koronavírussal vívott harc közepette világosan fel kell ismernünk azt a tényt, hogy mindannyian kötődünk egymáshoz. Koreának a járványra adott válaszát arra a szándékra alapoztuk, hogy óvjuk és támogassuk a szomszédjainkat is. Ez nem különbözik a buddhizmus tanításától: ’Mivel minden élőlény beteg, én is beteg vagyok.’” (Cshongvade)
Szeptember 25.-éig a dél-koreai kormány, ami a világon az egyik leggyorsabb volt a helyi járvány megfékezésében, 23.455 megerősített esetről, 395 elhunytról és 20.978 gyógyultról számolt be.
Mun kérte a buddhista közösség további támogatását a járvány leküzdésére irányuló nemzeti törekvésben, amit egy vége nem látható „elhúzódó harcként” jellemzett. (The Korea Herald)
A 2015-ös népszámlálás adatai szerint a dél-koreai lakosság többsége, 56.1 %-a nem tartja vallásosnak magát. A keresztények alkotják a legnagyobb vallásos szegmenst a lakosság 27.6%-ával, míg a buddhisták aránya 15.5%-ot tesz ki. Mivel az észak-koreai hivatalos statisztikák ismeretlenek, a washingtoni székhelyű Pew Research Center kutatóközpont szerint az észak-koreaiak 71%-ának nincs vallási hovatartozása, 12.9%-uk a „más” vallási kategóriába tartozik, míg a népi vallásosság aránya 12.3%-ot, a kereszténység 2%-ot és a buddhizmus 1.5%-ot tesz ki.
Írta: Craig Lewis, Buddhist Door 2020. szeptember 25.
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
Beszélgetésünkből kiderül, hogyan ünnepli Cser Zoltán a karácsonyt, szó esik a legfontosabb kérdésről, azaz hogy tudunk-e a szeretteinknek időt, energiát, teret adni, de arról is,
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont
Minden decemberben megkérjük Karsai Gábort, a TKBF rektorát, hogy meséljen A Tan Kapuja Buddhista Főiskola évéről. Fogadják szeretettel az ez évi beszámolót. Riporter: Horváth M.