Az Obon évente megtartott buddhista ünnep, amelyen a japán emberek őseikre emlékeznek. Hitük szerint az Obon idején minden évben visszatérnek az ősök szellemei a világunkba, hogy meglátogassák leszármazottaikat.
Ilyenkor lámpásokat szoktak kiakasztani a házak elé, hogy utat mutassanak az ősök szellemeinkek, obon táncokat adnak elő (ezek japán neve bon odori), ellátogatnak a temetőbe, és ételfelajánlásokat mutatnak be a házi oltárnál és a templomokban.
Az obon végén úszó mécseseket bocsátanak a folyókra, tavakra és tengerekre, hogy utat mutassanak a szellemeknek, vissza a saját világukba. Ezen felül a szokások nagyon különbözőek az egyes régiókban.
Az obont az év 7. hónapjának 13-15. napján tartják meg, ami a naptárunk szerint júliusra esik. Ám mivel a holdnaptárban az év 7. hónapja inkább augusztussal esik egybe, mint júliussal, az obont hagyományosan augusztus közepén rendezik Japán sok részén, míg más részein július közepén. 2015-ben az obont augusztus 8 és 16 között ünneplik hivatalosan.
Fordította: Tari Zsuzsanna
Beszélgetésünkből kiderül, hogyan ünnepli Cser Zoltán a karácsonyt, szó esik a legfontosabb kérdésről, azaz hogy tudunk-e a szeretteinknek időt, energiát, teret adni, de arról is,
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont
Minden decemberben megkérjük Karsai Gábort, a TKBF rektorát, hogy meséljen A Tan Kapuja Buddhista Főiskola évéről. Fogadják szeretettel az ez évi beszámolót. Riporter: Horváth M.