Főoldal > Sawasdee Pee Mai! Songkran, a thai újév
A Songkran, amelyet thai újévnek is neveznek, 2015-ben április 13 és 15 között volt hivatalosan, de az ünneplés akár egy hétig is tarthat. A Songkran hagyományosan családi ünnep, amikor a thaiföldiek templomba mennek, és kitakarítják az otthonukat. Az első napon kerül sor a Rod Nam Dum Hua szertartásra, amelyen a fiatalok illatos vizet öntenek az idősek tenyerébe, hogy kifejezzék irántuk érzett tiszteletüket, és áldásukat kérjék. A második nap a Nemzeti családi nap, amelyen korán kelnek, alamizsnát adnak a szerzeteseknek, és nap hátralevő részét családtagjaikkal töltik. Ilyenkor kerül sor a Buddha-szobor fürdetésére, amikor a hívők illatos vízzel locsolják meg a Buddha-szobrokat otthon és a templomokban egyaránt.
A hagyományos ünneplés mellett hatalmas utcabálokat és tömeges utcai vízicsatákat rendeznek, melyekben a tűzoltóság vízágyúi is képviseltetik magukat.
A „locsolkodás” valódi jelentése, hogy szimbolikusan lemossák egymásról az elmúlt évben történt bajokat, és tiszta lappal kezdhessék az újévet. Hagyományosan udvariasan egy tálka vizet locsoltak családtagjaikra, közeli barátaikra és szomszédaikra, de ahogy a Songkran fokozatosan fesztivállá alakult, a tálkát vödörre, locsolócsőre és vizipisztolyra cserélték, és az ünnepi vidámságban egész Bangkok osztozik, a turistákat is beleértve.
Sawasdee Pee Mai! vagyis Boldog újévet!
Beszélgetésünkből kiderül, hogyan ünnepli Cser Zoltán a karácsonyt, szó esik a legfontosabb kérdésről, azaz hogy tudunk-e a szeretteinknek időt, energiát, teret adni, de arról is,
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont
Minden decemberben megkérjük Karsai Gábort, a TKBF rektorát, hogy meséljen A Tan Kapuja Buddhista Főiskola évéről. Fogadják szeretettel az ez évi beszámolót. Riporter: Horváth M.