Főoldal > Szemétszedési kampány Bhutánban
A bhutáni Nemzeti Környezetvédelmi Bizottság (National Environment Commission – NEC) és más civil társadalmi szervezetek nagytakarítási akciót szerveztek három helyszínen is Bhutánban. Ezzel szeretnék felhívni a lakosság figyelmét a felelős és fenntartható hulladékgazdálkodás fontosságára.
Az akcióban közel ezer önkéntes vett részt, közülük 487-en deszup-ok. A deszupok (de-suup) azaz a békeőrök, Bhután képzett, szükség esetén azonnal bevethető önkéntes segítői. A deszup hálózatot Dzsigme Kheszár Namgyel Vangcsuk az ötödik bhutáni király hozta létre 2011-ben. A cél az önkéntesség szellemének erősítése a társadalomban, valamit a közösségi felelősségvállalás népszerűsítése. A királyi kezdeményezés sikerét mi sem bizonyítja jobban, minthogy jelenleg az békeőrök száma meghaladja a 22 ezer főt, ami az ország alig 800.000-es lakosságához képest óriási arány.
A deszupok saját mobilalkalmazás segítségével szükség esetén azonnal riaszthatóak. A jellegzetes narancssárga ruhás önkéntesek mentési feladatokat látnak el természeti katasztrófák esetén, de a világjárvány által okozott problémák kezelésében is vezető szerepet játszottak. Kiemelt feladataik közé tartozik még a környezetvédelemben való aktív részvétel. Ennek része volt ez az akció is.
Nem ez volt az első ilyen kampány és nem is az utolsó. A jelenlegi akciót egy hónapig fogják folytatni, majd utánna rendszeresen ellenőrzik a takarítás utáni helyzetet. A szemetelőket szigorúan meg fogják büntetni.
Sajnos Bhutánt is elérték a hulladékgazdálkodási problémák, részben a lakosság gondatlansága és a hatóságok felületessége, illetve a meglévő szigorú törvények be nem tartatása miatt. A lakosság felelőségérzetének erősítése is feladata a békeőröknek. Ezért a takarításon kívül oktatói, felvilágosító munkát is végeznek az emberek körében.
Szönam P. Vangdi, a NEC titkára elmondása szerint Bhután naponta 172 tonna hulladékot termel, és ennek 45 százaléka konyhai hulladék. A fokozódó probléma láttán ő is fontosnak tartja az emberek érzékenyítését: “Szemléletmódbeli változásra van szükség. Csak akkor lehet sikereket elérni, ha az emberek elkezdik vállalni a felelőséget a saját hulladékukért.” A NEC az újrahaszonsítás fejlesztésére törekszik, ezt az elvet kívánják a gazdaság hulladékgazdálkodási alapjának is megtenni. “A NEC megpróbálja a konyhai hulladékot biogázzá alakítani. A műanyagot újrahasznosítani”.
A kormány környeztvédelmi politikájának komolyságát jelzi, hogy Bhutánban már 1999-ben betiltották a műanyagok használatát egyszer. A Kereskedelmi Minisztérium megtiltotta a műanyag csomagolóanyagok, szatyrok, műanyagpoharak stb. használatát, a velük való kereskedelmet. A törvény betartása azonban az illletékes hatóságok erőfeszítése ellenére is máig komoly kihívást jelent. A probléma kezelésére a hatóságok a NEC-kel egyzetetve úgy döntöttek, hogy megerősítik a tilalmat. A szigorú korlátozó jogszabály 2019. április 1-én hatályba is lépett.
A BuddhaFM A Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM küldetés nyilatkozatával összhangban szólal meg.
BuddhaFM – Adásban a Tan!
Kövessenek minket Facebook Spotify oldalunkon és Youtube csatornánkon.
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
Malik Tóth István jógaoktató, számos spirituális könyv fordítója. Ebben a riportban Dzogcsen Pönlop Rinpocse: Halált meghaladó tudat c. könyvéről beszélgettünk vele. Idézet a könyvből: „A
„Gimnáziumban nagyon szerettem a kosárlabdát. …az ugrólábon – ami ugye elég komoly megterhelés alatt van, -volt egy véna, amiről azt hittem, hogy visszér probléma. Mit
A bhutáni származású vadzsrajána mester, tulku, vándortanító, író, fotográfus, és filmkészítő, Dzongszár Dzsamjang Khjence által létrehozott alapítvány, a Khyentse Foundation Facebook bejegyzésében tette elérhetővé egy