Főoldal > Szikjong Penpa Cering washingtoni látogatása
A héten Washingtonban tesz látogatást a száműzetésben élő tibeti kormány, a Központi Tibeti Adminisztráció (Central Tibetan Administration) szikjongja, azaz miniszterelnöke Penpa Cering. Látogatásának célja a Biden-kormányzat figyelmének felkeltése a kínai kormány jogfosztásaira Tibet területén valamit támogatás kérése a Kínára irányuló nyomásgyakorlásra.
Penpa barátságos fogadtatásban részesült Washingtonban. Meghívója a képviselőházi elnök, Nancy Pelosi arra figyelmeztet, hogy ha a washingtoni adminisztráció nem tesz erőfeszítéseket arra, hogy Pekinget az észak-indiai, dharamszalai székhelyű tibeti kormányzattal együttműködjön, akkor a Kína határain belül élő tibetieket kulturális kihalás fenyegeti.
Kína régóta támadja és aprólékos munkával igyekszik lebontani a tibeti hagyományt, a buddhista vallást, a nyelvet és a kultúrát. Nem a tibeti az egyetlen nép a mai Kína területén élők közül akinek szembe kell nézni az elnyomással. A muzulmán vallású ujgur lakosság akik Hszincsiang tartományban élnek hasonló elnyomással kénytelenek szembenézni. Az ujgur lakosság elleni politikája miatt Pekinget erős nemzetközi kritika veszi körül, emberiség elleni bűncselekményekkel, népirtással vádolják.
A hivatalos párbeszédet a Központi Tibeti Adminisztrációval Kína tizenkét éve fagyasztotta be, Penpa Cering ennek feloldását követeli.
“Tudatosítani akarjuk, hogy ami Hszincsiangban történik az egy szint, ami Tibetben az pedig egy másik – mi lassú halált halunk. A kínai elnök, Hszi Csin-ping által ma elfogadott politika teljes mértékben a tibeti és más nemzeti kisebbsége identitásának felszámolására irányul.”
Chris Smith képviselő, a tibetiek jogainak régi szószólója hozzátette: “Amikor az ujgurokról beszélünk nem feledkezhetünk meg a tibetiekről sem, különben Hszi Csin-ping teljesen el fogja pusztítani a tibeti kultúrát.”
Noha Őszentsége a Dalai Láma 2011-ben lemondott minden politikai vezetői szerepéről, a kínai kormány továbbra is “szerzetesruhába öltözött farkasnak” tartja, aki erőszakos felkelést szervez Tibetben. Központi Tibeti Adminisztráció a Dalai Láma lemondása után politikai vezetőt, szikjongot választott. 2021. májusa óta másodikként tölti be ezt a pozíciót Penpa Cering. A kínai kormány a Központi Tibeti Adminisztrációval sem hajlandó semilyen formában sem párbeszédet folytatni.
Penpa kormánya komoly támogatásra számíthat, hiszen erős szövetségesekkel rendelkezik Washingtonban. Az egyik legkomolyabb ilyen támogató Uzra Zeya, a polgári biztonságért, az emberi jogokért felelős államtitkár-helyettes, aki december óta a tibeti ügyek különleges koordinátora is. 27 évet töltött külszolgálatban keleten, komoly ismeretekkel rendelkezik Indiáról és a régióról, így Tibet helyzetéről is.
“Zeya ismeri Indiát, a tibeti kérdést és rendkívül elkötelezett proaktívan is ami a korábbi tibeti különmegbízottakról nem volt elmondható” – mondta Penpa, majd hozzátette: “Államtitkár-helyettesi rangban nagyon sok lehetősége van arra, hogy különböző szinteken találkozzon kínai tisztségviselőkkel, így még ha azok a tibeti ügyek különleges koordinátorával nem is hajlandóak tárgyalni, államtitkár-helettesként különbőző módokon és szinteken vetheti fel a tibeti kérdést.”
Scott Perry képviselő még júniusban nyújtott be egy Tibet függetlenségének elismeréséről szóló törvényt az amerikai kormány számára. A 2022-es évre vonatkozó előirányzatról szóló törvényben, amit Joe Biden elnök már alá is írt, 21 millió dollárt különítenek el a tibeti nyelv, a vallás és a kultúra megőrzésének támogatására.
Uzra Zeya osztja Penpa Cering meggyőződését arról, hogy szükség van Peking és a Tibeti Kormány közti párbeszéd felvételére.
“Úgy véljük, hogy egy olyan tárgyaláson alapuló megállapodás, ami a tibetiek tényleges autonómiáját hozza el, hogy megőrizhessék sajátos vallásukat, kultúrájukat és nyelvüket, biztosíthatja a reményt a térség hosszútávú stabilitására. Az Egyesült Államok felszólítja a Kínai Kommunista Párt hatóságait, hogy előfeltételek nélkül kezdjék el újra az értelmes párbeszédet a Dalai Lámával, annak képviselőivel illetve a tibeti közösség demokratikusan megválsztott vezetőivel egy Tibetről szóló tárgyalásos megállapodás létrejöttének érdekében.”
Az Egyesült Államok kormánya a legfelsőbb szinten is kinyilvánította véleményét Tibettel kapcsolatban. Antony Blinken külügyminiszter a tibetiek “szisztematikus elnyomásával” vádolta Kínát. Az elnyomás eszköze például a bentlakásos iskolarendszer. Ebben az oktatási modellben akár 900.000 tibeti 6-18 éves gyerek és fiatal kényszerül részt venni. Itt “eltiltják a vallásuk gyakorlásától és politikai átnevelésnek vetik őket alá” állítja a Tibet Action Institute által készített tanulmány, aminek állításai Zeya szerint “megdöbbentik a lelkiismeretet.”
Szikjong Penpa Cering szerint: “A kínai kormánnyal való tárgyalás nélkül nincs kiút a tibetiek számára.”
Forrás – Politico
A BuddhaFM A Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM küldetés nyilatkozatával összhangban szólal meg.
BuddhaFM – Adásban a Tan!
Kövessenek minket Facebook Spotify oldalunkon és Youtube csatornánkon.
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
Malik Tóth István jógaoktató, számos spirituális könyv fordítója. Ebben a riportban Dzogcsen Pönlop Rinpocse: Halált meghaladó tudat c. könyvéről beszélgettünk vele. Idézet a könyvből: „A
„Gimnáziumban nagyon szerettem a kosárlabdát. …az ugrólábon – ami ugye elég komoly megterhelés alatt van, -volt egy véna, amiről azt hittem, hogy visszér probléma. Mit
A bhutáni származású vadzsrajána mester, tulku, vándortanító, író, fotográfus, és filmkészítő, Dzongszár Dzsamjang Khjence által létrehozott alapítvány, a Khyentse Foundation Facebook bejegyzésében tette elérhetővé egy