Főoldal > Tibetieket tartóztattak le Hungkar Dordzse fotóinak megosztása miatt
A kínai hatóságok szigorú felügyelet alá helyezik Tulku Hungkar Dordzse kolostorát, valamint megtiltják a nyilvános megemlékezéseket a közelmúltban elhunyt tibeti vallási vezetőről.
A kínai hatóságok helyi tibetieket hallgattak ki és vettek őrizetbe, akik fotókat és üzeneteket hoztak nyilvánosságra az interneten, amelyekkel egy befolyásos tibeti buddhista vezető elvesztését gyászolták, aki állítólag Vietnamban, rendőrségi őrizetben halt meg – közölte két, a térségből származó forrás a Szabad Ázsia Rádióval.
A Csinghaj tartomány Golog prefektúrájában található Gade megye tisztviselői huszonnégy órás rendőri felügyelet alá helyezték az 56 éves korában elhunyt Tulku Hungkar Dordzse kolostorát, és szúrópróbaszerűen ellenőrzik a helyiek telefonjait, hogy megfékezzék a halálával kapcsolatos információk megosztását – közölték a források. A megtorlástól való félelem miatt mindketten névtelenséget kértek.
Április 3-án a Gade megyei Lung Ngon kolostor megerősítette, hogy apátja, Tulku Hungkar Dordzse március 29-én meghalt a vietnami Ho Si Minh-városban. Követői szerint a buddhista vezető, aki több mint nyolc hónapja eltűnt, Vietnamba menekült a kínai kormány üldözése elől, amelyet hatalom a tibeti nyelv és kultúra oktatójaként és népszerűsítőjeként végzett munkája miatt indított.
Április 2. óta a Golog prefektúra és Gade megye hatóságai ellenőrzéseket tartanak a kolostorban és a helyi faluban, szigorú korlátozásokat vezetnek be, és megtiltják az apát emlékének szentelt nyilvános megemlékezéseket – mondták a források az RFA-nak.
„Tulku Hungkar Dordzse halála után a helyi tibetiek átfogó korlátozásokkal szembesültek. Sok helyi lakost, aki részvétét fejezte ki, vagy megosztotta a Rinpocse fotóit a közösségi médiában, a kínai hatóságok kihallgatásra idéztek be” – mondta az első forrás.
„Több tibetit is őrizetbe vettek, bár a szigorú ellenőrzések és vizsgálatok miatt nem lehet részletes információkat szerezni” – tette hozzá.
Tulku Hungkar Dordzse emberbarátként, tanítóként és környezetvédőként is ismert volt, aki népszerűsítette a tibeti nyelvet és kultúrát. Követői és jogvédő csoportok szerint a kínai elnyomás áldozata lett, és követelték a vietnami kormánytól, hogy engedélyezzen független vizsgálatot halála ügyében, amely szerintük gyanús körülmények között történt, miután a helyi vietnami rendőrség és a kínai kormány ügynökei által vezetett közös akcióban letartóztatták.
A vietnámi hatóságok nem kommentálták nyilvánosan az esetet.
A Lung Ngon kolostor szerzetesei, akik április 5-én kínai tisztviselőkkel együtt Vietnamba utaztak, hogy elhozzák Tulku Hungkar Dordzse földi maradványait, kezdetben nem kaptak engedélyt arra, hogy megtekintsék apátjuk holttestét, és hogy részt vegyenek a vietnami kínai nagykövetségen tartott találkozókon – közölték tibeti jogvédő csoportok, a régióból származó, az ügyet ismerő forrásokra hivatkozva.
Április 10-én azonban a szerzeteseknek megengedték, hogy megnézzék Tulku Hungkar Dordzse arcát, de a test többi részének megtekintésére nem kaptak engedélyt, mondta Dzsu Tenkjong, az Amnye Machen Intézet, egy dharamszalai székhelyű, haladó tanulmányokkal foglalkozó tibeti központ igazgatója.
Jelenleg nincs egyértelmű információ Tulku Hungkar Dordzse holttestének állapotáról, amely a jelentések szerint a Ho Si Minh-városban lévő Vinmec Central Park Nemzetközi Kórházban van, mondta Tenkjong.
A tibetiek szerte a világon egységesen követelték a köztiszteletben álló buddhista tanító halálának alapos kivizsgálását. Békés felvonulásokat tartottak több országban, így Indiában és az Egyesült Államokban, tüntetéseket szerveztek a kínai és a vietnami nagykövetség és konzulátus előtt Újdelhiben és New Yorkban, valamint gyertyás virrasztásokat, imaszertartásokat is tartottak, illetve hivatalos petíciókat adtak be.
A tibeti nyelven oktató iskolák bezárása
Tulku Hungkar Dordzse híres tibeti pedagógus volt egy olyan régióban, ahol a kínai hatóságokat azzal vádolják, hogy elnyomják a tibeti nyelvet és kultúrát, és a tibeti gyerekeket a többségi etnikum, a han kultúrájába akarják beolvasztani.
Az apát több iskolát és szakképző központot is alapított, hogy a helyi nomád családok gyermekeinek ingyenes oktatást biztosítson. Ezeket az iskolákat, köztük a Hungkar Dordzse Etnikai Szakközépiskolát és a Majul Tanulmányi Központot, a jelentések szerint nem sokkal az apát tavalyi eltűnése után bezárták – mondták az RFA forrásai.
A kínai hatóságoknak a tibeti oktatásra irányuló elnyomását jelzi az is, hogy egy szintén Golog prefektúrában található, kiemelkedő iskola kedden bejelentette, hogy újra megnyitja kapuit, de nem tanítja majd a tibeti nyelvet és kultúrát, mint azt korábban tette.
2024 júliusában a kínai hatóságok bezárták a Ragya Gangdzsong Sherig Norbuling iskolát, a neves buddhista tanító, Dzsigme Gyalcen által működtetett neves tibeti szakiskolát, arra hivatkozva, hogy nem felel meg a tartományi kommunista párt előírásainak. A bezárás akkoriban széles körű aggodalmat váltott ki a tibetiek körében Pekingnek a tibeti nyelv és kultúra felszámolására irányuló erőfeszítései miatt.
Kedden Gyalcen több száz szerzetesnek, diáknak és helyi tibetinek mondta egy nyilvános rendezvényen, hogy a szakiskola a technológia és a technikai készségek gyakorlati képzésére fog összpontosítani, hogy a tibetiek lépést tudjanak tartani a jelenlegi, technológia által vezérelt korszakkal.
A tibeti netezők üdvözölték az újranyitást, és „legyőzhetetlennek” illetve „elpusztíthatatlannak” nevezték Gyalcent. Egyikük reményét fejezte ki, hogy „a tibeti nyelv és írás dicsősége ugyanúgy ragyogni fog, mint korábban”. Források azonban azt mondták az RFA-nak, hogy az iskola a tibeti nyelvi és kulturális osztályok nélkül nyitja meg újra kapuit, amelyekről korábban pedig híres volt.
Videó a Tulku Hungkar Dordzse halálának körülményeit követelő New Delhi-ben tartott tüntetésről:
Összefoglaló videó a Rinpocse titokzatos haláláról:
Forrás – Radio Free Asia/RFA
A BuddhaFM A Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM küldetés nyilatkozatával összhangban szólal meg.
Buddha FM – Adásban a Tan!
Kövessenek minket Facebook Spotify oldalunkon és Youtube csatornánkon.
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
Programajánló beszélgetés Gódorné Hazenauer Zitával, a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum könyvtáros munkatársával és japánkert szakértőjével. Riporter: Udvardi Márton (2025) A Hopp Múzeum nagy múltra
Programajánló beszélgetés Mészáros Ágnessel, a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum kulturális menedzserével, a múzeum májusi programjairól. Riporter: Udvardi Márton (2025) A múzeum májusi eseményei A
Az európai buddhizmus jövője a társadalmi, technológiai és környezeti változások korában Karsai Gábor A Tan Kapuja Buddhista Főiskola rektora és a Mind & Life Europe