Sokan nevezik történelmi jelentőségűnek a tényt, hogy idén először gyertyagyújtó szertartás felajánlással emlékeztek meg a Buddha születésének, megvilágosodásának és távozásának napjáról, a Buddha Purnimáról azaz a Vészákról az Egyesült Államokban, a Fehér Házban.
Wangmo Dixey és Douglas Emhoff – Kép- Buddhistdoor
A gyertyagyújtás és az imaszertartáson Douglas Emhoff, az Egyesült Államok alelnökének, Kamala Harrisnek a férje, valamint a három nagy buddhista irányzat, a théraváda, a mahájána és a vadzsrajána képviselői vettek részt.
“A mai alkalommal a világ buddhista közösségeinek felbecsülhetetlen értékű hozzájárulását ünnepeljük. Csatlakozunk ezekhez a közösségekhez, hogy ismét emlékeztessük magunkat az olyan egyetemes értékek megtartására, mint az együttérzés, a béke és az emberi méltóság tisztelete” – mondta Antony Blinken államtitkár. “Ösztönözzön mindannyiunkat ez a nap arra, hogy elgondolkozzunk közös értékeinkről, és hogy együtt dolgozzunk egy jobb világ felépítésén úgy a buddhisták, mind a többi vallási hagyomány hívei számára.”
Tiszt. Uparatana – Kép – Buddhistdoor
Az alkalomra Joe Biden az Amerikai Egyesült Államok elnöke nyilatkozatot adott ki:
“A Firstlady, Jill és Én szertnénk kifejezni legforróbb jókívánságainkat az Egyesült Államok és a világ minden buddhistájának Vészák ünnepe alkalmából azon a napon, amikor a Buddha születése, megvilágosodása és eltávozása előtt tisztelegnek. A lámpagyújtó szertartás, ami ennek az ünnepnek a szimbóluma és amit több mint 2500 éve ünnepelnek, a Buddhizmus együttérzésről, alázatról és önzetlenségről hirdetett máig is érvényes tanítására emlékeztet minket. A mai napon az amerikai buddhisták hozzájárulására is emlékezünk, akik gazdagítják a közösségeinket és az országunkat ahogy együtt dolgozunk az előttünk álló szebb napokért.”
Tiszt. Marvin Harada – Kép – buddhistdoor
Az első gyertyát Vészák alkalmából a Fehér házban Tarthang Tulku Rinpocse gyújtotta meg a vadzsrajána buddhizmus képviselőjeként. A mahájána irányzatot tiszteletreméltó Marvin Harada, míg a théravádát tiszteletreméltó Uparatana képviselte. Az eseményt a Dzongszár Khjence Rinpocse által alapított és vezetett Siddhartha’s Intent, a több nemzetközi csoportot összefogó szervezet valósította meg Dzongszár Rinpocse Semo Wangmo Dixey irányításával, aki az Amerikai Nemzetközi Buddhista Egyesület (International Buddhist Association of America) elnöke.
Tarthang Tulku Rinpocse – Kép – Buddhisdoor
Kamala Harris, az egyesült Államok alelnöke külön üzenetben üdvözölte az eseményt: “Ma az Amerikában élő buddhisták tisztelegnek a Buddha születése, megvilágosodása és eltávozása előtt a Vészák ünnep megtartásával, ami az együttérzés, az egység és az egymással való törődés szimbóluma. Ezek az értékek nem is lehetnének fontosabbak máskor, mint manapság. Doug (Emhoff) és a magam nevében kívánok minden ünneplőnek Boldog Vészákot!”
A Pew Research Center adatai szerint a buddhisták az Egyesült Államok lakosságának 1.2%-át adják a maguk durván 3.7 milliós számával. Ezzel a buddhisták a harmadik legnépesebb vallás az Államokban.
Forrás – Buddhisdoor
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
Beszélgetésünkből kiderül, hogyan ünnepli Cser Zoltán a karácsonyt, szó esik a legfontosabb kérdésről, azaz hogy tudunk-e a szeretteinknek időt, energiát, teret adni, de arról is,
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont
Minden decemberben megkérjük Karsai Gábort, a TKBF rektorát, hogy meséljen A Tan Kapuja Buddhista Főiskola évéről. Fogadják szeretettel az ez évi beszámolót. Riporter: Horváth M.