Hangoskönyv – ÚJ!
Jókai Mór Bálványosvár című regényét hallgathatják meg a BuddhaFM-en Koleszár Bazil Péter előadásában.
Az első fejezet: A Fergettyűvár
Az adás időpontja: 2020 augusztus 27., csütörtök 07:00; péntek 10:00; további időpontok itt találhatók
„Ajtaja vagy kapuja ennek a toronynak sehol nem látszik. Hanem ahol a teteje a párkányát éri, ott van rajta körös-körül egy sor ablak: éppen mint a csurgómáknak a tokján. Azoknak némelyike nyitva van, némelyik pedig csukva. Éjjel a nyitott ablakokon tűz világít keresztül.
S ez a kerek torony éjjel-nappal folyvást forog. Azért a neve „Fergettyűvár”.
…
Ilyen körben forgó várak vannak még Eresztevénynél, az „óriások pincéje” fölött; Aldobolyon a Vecel-tetőn, s Bikfalvánál a „Csigaváron”. A Fergettyűvár egészen székely találmány. Ennek a népfajnak a vízhajtotta szövőszéktől a zengedező kútig mindenhez van esze. S a nyilak és kővető gépek korszakában a Fergettyűvár nevezetes hadi furfang. Annak nem lehet a kapuját betörni, mert nincs kapuja. Azt nem lehet kanócos nyilakkal felgyújtani, mert rézzel van körül befedve. Azt nem lehet lábfokkal megostromolni, mert alul-felül keskeny, derékban domború, s aztán nem áll egy helyben, mindig forog, mint a fergettyű. Ez a tündérmesebeli „Kakassarkon forgó rézvár”.
De hát mi forgatja ezt a kakassarok körül? Ez a kérdések kérdése.
Az önmozgógép még nincs feltalálva. – Talán belülről állati erővel hajtják körül, talán bivalyokkal, ahogy a szárazmalom kerekét, vagy éppen embererővel, tán igába fogott férfiak egész csoportja tolja körbe folyton-folyvást, éjjel-nappal ezt a nehéz alkotványt, egymást felváltva a sanyarú, egyhangú rabmunkában, míg mások azalatt ott gunnyasztanak a réztető ablakai mögött, a szemeik előtt folyvást körben forgó, nagy tájképre meredve, mely hegyeivel, völgyeivel, folyóival, erdejeivel, falvaival, váraival soha meg nem áll, jobbra elmegy, balról megint visszatér: – hogy jelt adjanak valakinek a parancsszavára, amit a távolban megértenek. – Hogyan kerültek azok ide be? Ki hozta őket ide? Hogyan látják el őket étellel, itallal? – Mit véthettek ezek, hogy ilyen elkárhozottak robotjára lettek elítélve? – Miféle csáb, varázslat, kényszerítés bírja őket arra, hogy ezt a keserves erőlködést szakadatlan folytassák, soha félbe ne hagyják? Ki az, aki ezeknek parancsol, s kik azok, akik engedelmeskednek?
A fénylő rézzöld torony messze kimagaslik a sötétzöld erdők közül, nappal fénylő fehér, éjjel izzó tűzszemeivel őrködve, mint egy örökké éber szörnyeteg, a világ fölött.
Másféle torony még nem látszik a vidéken. A legelső keresztyén egyházat, aminek tornya is van, most építették fel Torján, de az a hegyektől nem látszik ide…”
A Fergettyűvár
A vándorló nemzet
Esküdjél meg a kutyára!
A Körültáj
A Bábolna istenasszony
Bálványosvár
A pokol tornáca
A „Susogóban”
A leányrablás
A „torló”
Esküvő a „napnál”
A „nap” és a „kereszt” harca
A gyásztor
A Szent Anna tavánál
Croesus apó
A világ száműzöttei
Háládatlan veréb a fecskefészekben
Az el nem oltott tűz a kandallóban
Az elrejtőzött
A vérszövetség
A kötés
Bálványosvár
Beszélgetésünkből kiderül, hogyan ünnepli Cser Zoltán a karácsonyt, szó esik a legfontosabb kérdésről, azaz hogy tudunk-e a szeretteinknek időt, energiát, teret adni, de arról is,
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont
Minden decemberben megkérjük Karsai Gábort, a TKBF rektorát, hogy meséljen A Tan Kapuja Buddhista Főiskola évéről. Fogadják szeretettel az ez évi beszámolót. Riporter: Horváth M.