Főoldal > Karuná a születés, élet, betegség, halál körforgásában
„A karunát általában részvétként, együttérzésként szoktuk fordítani, de ez számomra egy sokkal komplexebb hozzáállást jelent, egy komplex világlátás is benne van. A karuna kifejezés az együttérzés mellett a jelenlétet és kicsit talán még az egyhegyűséget is jelenti számomra egy olyanfajta odafordulást, segítői attitűdöt, proaktív magatartást, ami nem csak az empátiát, nem csak a pszichés megtámogatást és megértést, és az érzelmi intelligenciát jelenti, hanem tényleg egy szellemi hozzáállást, egy szellemi praxist és világlátást is…”
Szatmáry Ildikó pszichológussal, buddhista tanítóval beszélgettünk a karunáról (együttérzésről) a születés, élet, betegség, krízisek, halál közeli élmények, halál körforgásának tükrében. Ildikó az elmúlt időszakban covid-osztályon dolgozott egy kórházban. A karunával kapcsolatos szakmai és szellemi tapasztalatairól is beszél az interjúban.
Tanácsadó szakpszichológus vagyok, krízis szakiránnyal, jelenleg egészségpszichológus szakvizsgás képzésben vagyok rezidens. Kórházban, szomatikus osztályon dolgozom, és egy pszichoanalitikus alapítványban. Jungiánus szemlélettel, művészetterápiás módszerekkel dolgozom. Szakvizsgás pedagógus is vagyok, tehetséggondozó, fejlesztő.
A buddhizmussal kamaszként, 1985-ben kerültem szoros kapcsolatba, Dr. Hetényi Ernő tanítványa voltam közel 3 évig. Majd 1986-tól Dobosy Antal, Mireisz László, Takács László előadásaira jártam, egészen 1992-ig. Az Atama Közösséghez 1989-ban, már az első alkalomtól csatlakoztam. 1992-ben alapító tag lettem A Tan Kapuja Egyházban (Frei Ildikó). Munkámban, életemben igyekszem a buddhista alapelveket alkalmazni, élni: jelképesen a
„bódhiszattva” eszményt: főleg az ahimsa, karuna elveknek megfelelően. Főleg vipasszana, és zen meditáció, jóga a praxisom.
Riporter: Szeremley Anett (2021)
Az adás időpontjai:
2021. augusztus 4. 07:00
2021. augusztus 5. 10:00
2021. augusztus 6. 13:00
2021. augusztus 7. 15:00
2021. augusztus 9. 16:00
2021. augusztus 10. 20:00
Az Egyesült Nemzetek Közgyűlése bejelentette, hogy a Meditáció Világnapját minden évben december 21-én tartják, miután az India által is támogatott határozattervezetet a tagok egyhangúlag elfogadták.
Beszélgetésünkből kiderül, hogyan ünnepli Cser Zoltán a karácsonyt, szó esik a legfontosabb kérdésről, azaz hogy tudunk-e a szeretteinknek időt, energiát, teret adni, de arról is,
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont