Főoldal > Philip Glass: The last Dalai Lama? – Az utolsó Dalai Láma?
A világhírű zeneszerző, Philip Glass, a közösségi médiában tette közzé a hírt, hogy elérhető a „The last Dalai Lama?” – Az utolsó Dalai Láma? című legújabb szerzeménye. A zeneművet Tenzin Csögyállal közösen jegyzi, és az a 2016-ban Őszentségéről készült dokumentumfilmhez készült. Magát a filmet Mickey Lemle írta és rendezte.
Philip Glass 1937-ben született Baltimoreban. Gyerekkorától érdekelte a zene, de matematikából és filozófiából diplomázott – ez érezhető is későbbi művein. Egy new-yorki zeneiskolában képezte magát zenésszé és zeneszerzővé. A hagyományos zenei sémákból kitörni, azokat meghaladni kívánó zeneszerző a minimalista zene repetitív irányzatának egyik legfontosabb alakjává vált.
A világhírű szitárművész Ravi Shankar hatására érdeklődése a népzenék és a spiritualitás irányába fordult. Többször járt keleten anyagot gyűjteni, így Indiában és Nepálban is, de figyelmét az észak-amerikai indián kultúra sem kerülte el. A széles körű ismertséget és elismertséget a világhírű Koyaanisqatsi – A kizökkent világ című film zenéje hozta meg számára 1982-ben, a filmet Godfrey Reggio rendezte és Francis Ford Coppola volt a fő producere. Később ezt további filmzenék, színházi és operakompozíciók követték. Glass önmagát a theater music azaz a színházi zene képviselőjének tartja.
1972-ben személyesen is találkozott a Dalai Lámával. Támogatója a Nemzetközi Tibeti Függetlenségi Mozgalomnak (International Tibet Independence Movement) és Richard Gere színésszel együtt alapítója a Tibet Ház (Tibet House) hálózatnak.
A zene több platformról (pl. Spotify) is letölthető, illetve online hallgatható.
Forrás
Életrajz angolul
A filmről
A film trailere
kép forrása
Beszélgetésünkből kiderül, hogyan ünnepli Cser Zoltán a karácsonyt, szó esik a legfontosabb kérdésről, azaz hogy tudunk-e a szeretteinknek időt, energiát, teret adni, de arról is,
„A Buddha tanítása nem egy felfedezett igazság, nem egy megállapított igazság, hanem egy átélt igazság. És az átélést azt részint nem lehet fogalmilag meghatározni, pont
Minden decemberben megkérjük Karsai Gábort, a TKBF rektorát, hogy meséljen A Tan Kapuja Buddhista Főiskola évéről. Fogadják szeretettel az ez évi beszámolót. Riporter: Horváth M.